دریایسبز و سرخغرق در مسائل، خون به دل بزرگ ترین انارستان ایران

به گزارش بارازعلی، خبرنگاران - گروه استان ها: جشنواره انار سیاو با حضور معاون وزیرجهادکشاورزی درامور باغبانی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، نماینده مردم کوهدشت در مجلس شرای اسلامی، فرماندار، امام آدینه و

دریایسبز و سرخغرق در مسائل، خون به دل بزرگ ترین انارستان ایران

مدیرجهادکشاورزی کوه دشت و بعضی مدیران اداری استان در کنار دریای سبز و سرخ بزرگ ترین انارستان ایران، در تنگه بزرگ سیاو برگزار گردید تا قدر این باغستان بزرگ بیش ازپیش شناخته گردد.

جشنواره در محوطه تنها کارخانه رب انار سیاو شروع شد. سخنرانی مسئولان یکی یکی تمام می گردد و هرکدام انارستان سیاو را مکانی معرفی می نمایند که ظرفیت بالایی برای جذب گردشگران دارد و همه روی این نکته تأکیددارند انار سیاو مرغوب ترین انار ایران است و باید مسائل باغدارانش رفع گردد.

جشنواره را با تمام جذابیتش جا می گذارم تا به باغستان های سبز خاموش سری بزنم که دور از هیاهوی گرم جشنواره با مسائل عدیده اش دست به گریبان است. مسائلی که جشن سال جاری برداشت انار را به ماتمی برای باغدارش تبدیل نموده است.

انارهای کرم خورده

باغداری که در حال چیدن اناراست پاهای خسته از کار را به استقبال نزدیک می نماید. انارهایی بزرگ که در دست دارد از دور نگاه دل خوشی ام را زوم می نماید اما وقتی که نزدیک تر می گردد با انارهای بزرگ کرم خورده ای روبه رو می شوم که تمام زحمت باغدار را در مشت ناامیدش مچاله نموده است.

این انارهای کرم خورده، خون کوشش شبانه روزی باغداری است که حالا در مشت دلهره اش ماسیده است. آفتی که تیغ بیماری برگلوی انارها کشیده تا سال جاری باغداران نتوانند حاصل دسترنج خود را درجیب دل خوشی بگذارند.

جمعه وند درحالی که هنوز انارهای گندیده را در مشت گرفته نگاه تأسف بارش را در باغ می چرخاند و می گوید: کرم گلوگاه در تمام باغ های سیاو رخنه نموده و انارها را یکی یکی خراب می نمایند.

این باغدار ادامه می دهد: روز نیست انارهایی که به خاطر وجود کرم گلوگاه گندیده می شوند را آتش نزنیم یا دور نریزیم . این آفت چون موجی به جان باغ افتاده و داروندار باغداران را با خودش می برد.

هجوم کرم گلوگاه

او انار درشتی را نشان می دهد و تأسف می خورد که چنین انار باکیفیتی دچار آفت کرم گلوگاه گردد و بگندد.

پینه های دست این باغدار خبر از چند ماه زحمت آبیاری و هرس دارد. زحمتی که نتیجه اش انارهای گندیده ای است که باید دور ریخته شوند یا به شعله های آتشی سپرده شوند تا دسترنج دست های زجرکشیده باغداران را مقابل چشم های خواب آلودشان بسوزاند.

او از آفتی می نالد که در آن سوی جشنواره متنوع انار، گلوی باغ را فشرده تا صدایش از صدای تشویق ها و کف زدن های حضار عبور نکند.

یکی دیگر از باغداران که از هجوم بی امان کرم گلوگاه می نالد، می گوید: هیچ کس از مسئولان به ما سری نزده تا راه مقابله با این آفت را آموزش دهند.

وی ادامه می دهد: باید کارشناسانی بیایند طریقه مقابله علمی با آفت انارها را آموزش دهند.

تشنگی مرغوب ترین انار ایران

این باغد از وامی می گوید که قبلاً گرفته اما توان پرداختش را ندارد و از بانکی گله منداست که هربارحساب ضامنش را مسدود می نماید و می افزاید: دو هکتار باغ دارم اما باور کنید سال جاری پنج میلیون تومان هم نتیجه برداشتش نخواهد بود.

وی از مسئولان می خواهد با ایجاد یک سد در پایین دست انارستان بزرگ سیاو، آب راحت و بی دغدغه تمام باغداران را فراهم سازند.

اما آنچه بر دردهای باغداران سیاو می افزاید این است که انارهای مرغوب این انارستان معروف هنوز نتوانسته اند در جعبه های مختص به خود و بانام سیاو به فروش برسند و هنوز با برند استان های دیگر صادر می شوند.

وام باغداران استمهال گردد

نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی بابیان این که منطقه زیر تنگ سیاو ظرفیت گردشگری بسیار بالایی دارد، می گوید: باید کوشش کرد تا این منطقه ازنظر گردشگری تقویت گردد تا هم محصولات باغی مردم بارونق بیشتری به فروش برسد و هم استفاده های دیگری برای آنان داشته باشد.

الهیار ملکشاهی بابیان این که بانک ها بهتراست با کشاورزان همراهی نمایند نه در مقابل آن ها قرار گیرند، یادآور می گردد: مردم این منطقه توان پرداخت وام هایی را ندارند که برای آبیاری باغستان های انار گرفته اند و باید این وام ها استمهال شوند و جرائمی که به آن ها تعلق می گیرد بخشیده گردد که از این طریق به کشاورزان یاری کنیم.

ملکشاهی اظهار می دارد: کم آبی زیر تنگ به معضلی بزرگ تبدیل شده تا جایی که وقت بیشتر مسئولان امر را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه می دهد: باید برای این انارستان بزرگ برنامه ریزی گردد و کوشش کنیم تا این باغستان ها خشک نشوند.

نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس با اشاره به وجود افت کرم گلوگاه، می گوید: این آفت به یک مبارزه احتیاج دارد و باید در این زمینه هم یک برنامه ریزی کارشناسانه اجرا گردد.

صادرات یاقوت سرخ لرستان به نام دیگر استان ها

فرماندار کوهدشت نیز می گوید: متأسفانه نتوانسته ایم در بحث اجرای سیستم آبیاری باغ ها خوب عمل کنیم و یکی از مسائل انارستان سیاو، تقسیم آب میان مردم است که در این راستا باید نصب کنتورهای هوشمند آب این منطقه حتماً جزو اولویت ها باشد.

کرم محمدی می افزاید: در بلندمدت باید یک سد در منطقه پایین دست انارستان ایجاد گردد که می تواند در توسعه باغات آن مؤثر باشد.

محمدی یادآور می گردد: نداشتن برند انار یکی از گلایه هایی است که باید به وزارت خانه جهاد کشاورزی داشته باشیم چراکه انار سیاو بهترین انار کشوراست ولی متأسفانه به نام استان ها و شهرستان های دیگر صادر می گردد.

وی بیان می نماید: یکی از خواسته های ما ایجاد تعاونی هایی است که بتواند دست واسطه ها را از بازار انار این منطقه کوتاه کند چراکه با توجه ضعف اقتصادی مردم، اگر واسطه ها از میان برداشته گردد باغداران سود بیشتری خواهند کرد.

فرماندارکوهدشت با اشاره به وجود افت شدید برق در زیر تنگ سیاو، ادامه می دهد: کارخانه رب انار سیاو در رابطه با افت ولتاژ برق با مسائلی جدی روبه روست که توجه جدی تر شرکت توزیع برق استان را می طلبد.

به هرروی جشنواره انار در انارستان سیاو وقتی ارزشمند می گردد که نیم نگاهی هم به مسائل بسیار باغداران دوخته گردد تا انار زیر تنگ همچنان مرغوب ترین انار ایران باشد و مسائل کیفیت این محصول مرغوب را تحت الشعاع قرار ندهد.

گزارش و عکس: حشمت اله آزادبخت

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 997

به "دریایسبز و سرخغرق در مسائل، خون به دل بزرگ ترین انارستان ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریایسبز و سرخغرق در مسائل، خون به دل بزرگ ترین انارستان ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید