صحبت کردن برای انتقال کرونا از سرفه بدتر است

به گزارش بارازعلی، یک مطالعه جدید نشان می دهد که صحبت کردن بیش از سرفه ممکن است منجر به انتقال کووید19 شود.

صحبت کردن برای انتقال کرونا از سرفه بدتر است

به گزارش خبرنگاران از خبرنگاران، مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد که صحبت کردن می تواند بیشتر از سرفه عامل انتقال ویروس کرونا در مکان های سربسته باشد.

محققان در این مطالعه دریافتند هنگام صحبت کردن، ویروس می تواند در طول چند ثانیه تا بیش از 2 متر منتقل شود.

نتایج تحقیقات حاکی از آن است که رعایت فاصله اجتماعی به تنهایی برای جلوگیری از انتقال کووید19 کافی نیست و استفاده از ماسک و تهویه مناسب نیز برای محدود کردن شیوع بیماری ضروری است.

پیش از این محققان اعلام کرده بودند که ویروس 2SARS-CoV- می تواند از طریق هوا یا قطرات کوچک که در هوا به ویژه در فضا های بسته با تهویه ضعیف باقی می مانند، گسترش یابد.

در مطالعه جدید که در مجموعه مقالات انجمن سلطنتی منتشر شده است، محققان با استفاده از یک مدل ریاضی نحوه گسترش کووید19 را در فضای بسته با توجه به اندازه محیط، تعداد افراد حاضر، میزان کیفیت تهویه هوا و درصد استفاده حاضران از ماسک بررسی کرده اند.

این مطالعه نشان می دهد طولانی شدن صحبت دو نفر که بدون ماسک در مکانی با تهویه نامناسب قرار دارند، احتمال انتشار ویروس کرونا را بیش از سرفه کوتاه افزایش می دهد، زیرا هنگامی که صحبت می کنیم، قطرات کوچکی تولید می شود که می توانند در هوا منتشر شده و در یک منطقه بدون تهویه مناسب جمع شوند. از طرف دیگر، سرفه باعث ایجاد قطرات بزرگتری می شود که به سرعت بر روی زمین ریخته و یا روی سطوح می نشینند.

محققان در یک سناریوی دیگر دریافتند که پس از یک سرفه کوتاه، تعداد ذرات عفونی در هوا پس از 1 تا 7 دقیقه به سرعت کاهش می یابد. این در حالی است که پس از30 ثانیه صحبت کردن، دستکم 30 دقیقه زمان می برد تا تعداد ذرات عفونی کاهش یابد. البته تعداد زیادی از آن ها حتی پس از گذشت یک ساعت نیز همچنان در هوا معلق خواهند بود.

به عبارت دیگر، یک دوز از ذرات ویروس که قادر به ایجاد بیماری هستند، پس از صحبت نسبت به سرفه مدت زمان طولانی تری در هوا باقی می مانند.

با این حال، استفاده از ماسک از هر نوع، میزان ویروسی را که از طریق هوا منتقل می شود را کاهش می دهد، زیرا ماسک ها برخی قطرات را فیلتر کرده و حرکت ذرات بازدم را کند می کنند.

هنگامی که یک فرد آلوده به مدت یک ساعت در فضای بسته صحبت کند، خطر ابتلای دیگر افراد حاضر در این محیط به 20 ٪ می رسد، اما اگر هوا در داخل اتاق جریان داشته باشد، این خطر تا سه برابر کاهش می یابد.

محققان دانشگاه کمبریج و کالج امپریال لندن اعلام کردند که تهویه مناسب از اهمیت بالایی در کاهش خطر ابتلا به ویروس در فضای بسته برخوردار است.

پدرو دو اولیویرا، نویسنده ارشد این مطالعه از گروه مهندسی کمبریج گفت: دانش ما از انتقال 2SARS-CoV- از طریق هوا با سرعت شگفت انگیزی تکامل یافته است، چرا که تنها یک سال از کشف این ویروس گذشته است. ما توضیح می دهیم که چگونه این قطرات کوچک در فضا های بسته برای طولانی مدت تجمع پیدا می کنند و اینکه چگونه می توان از طریق تهویه مناسب این تجمع را کاهش داد.

محققان از این نتایج برای ایجاد یک ابزار آنلاین رایگان به نام Airborne.cam استفاده کردند تا نشان دهند چگونه تهویه و سایر عوامل بر خطر انتقال ویروس در محیط بسته تأثیر می گذارند.

به گفته محققان، این ابزار می تواند توسط افرادی که محل کار و کلاس های درس را اداره می کنند، برای مشخص مناسب بودن تهویه محیط استفاده شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1679

به "صحبت کردن برای انتقال کرونا از سرفه بدتر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صحبت کردن برای انتقال کرونا از سرفه بدتر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید