فارس: فرش های کاخ سعدآباد در زمان دولت روحانی ناپدید شدند

به گزارش بارازعلی، فارس نوشت: گزارش های دریافتی حاکی از ناپدید شدن تعدادی تخته فرش نفیس و ارزشمند ملی از ساختمان حافظیه نهاد ریاست جمهوری در سعدآباد است. تصاویر بعضی از این فرش ها در کتاب گنجینه تار و پود، مجموعه تصاویر دومین کلکسیون بزرگ فرش دنیا در سال 91 منتشر شده است.

فارس: فرش های کاخ سعدآباد در زمان دولت روحانی ناپدید شدند

با روی کار آمدن دولت سیزدهم گزارشی با عنوان خروج غیر قانونی اموالی نظیر 48 تخته فرش دستباف نفیس و گران قیمت از ساختمان حافظیه سعد آباد ارجاع شد. پس از آن تیم ویژه ای با همکاری سازمان های نظارتی تشکیل و به آنالیز همه جانبه موضوع مفقود شدن فرش های نفیس در دولت قبل پرداخته شد.

کارشناسان این حوزه با آنالیز تنها ده تخته از فرش های خارج شده و بر اساس قدمت تاریخی آن، نوع طراحی، مکتب هنری و خصوصیات فیزیکی ارزش نسبی آن ها را مبلغی معادل 127 میلیارد تومان اعلام کردند. این ده تخت فرش ارزش گذاری شده جزو نفیس ترین فرش های نهاد بوده و متعلق به سبک های مشهدی (عمواوغلی)، اصفهان و تودشک می باشد که یکی از آن ها از نظر قدمت به دوره قاجار می رسد.

گفته می گردد فرش ها طی بازه سال های 1392 الی 1395 از ساختمان خارج شده است. یکی از شاهدین که در همان دوران در ساختمان حافظیه مسئولیت داشته است در این خصوص گفته است که در سال 1395 فرش ها را با یک دستگاه وانت مزدا بردند منزل... لازم به ذکر است ساختمان حافظیه سعد آباد متعلق به نهاد ریاست جموری است که از آن به عنوان محلی برای استقبال از روسای جمهور و مهمانان خارجی به وسیله دولتی ها استفاده میگردد.

این بنا پیشتر نیز مورد توجه رسانه ها قرار گرفته بود. رئیس دفتر وقت دولت دوازدهم در پاسخ به علاقه وافر روحانی به برگزاری جلسات دولت وقت در این محل پروتکل های خاص مشخص شده از سوی وزارت بهداشت را دلیل آن دانسته بود و اظهار داشته بود: ساختمان حافظیه دارای سالن جلسات مناسبی است که می توانیم با حفظ پروتکل های مشخص شده از جمله حفظ فاصله میان افراد، جلسات را در این مکان برگزار کنیم.

واضح است که خروج فرش های نفیس به وسیله یک کارمند نهاد ریاست جمهوری و در یک مقطع زمانی به امری تقریبا محال شبیه است. اقدامات صورت گرفته به وسیله بیش از یک نفر در مواقع متعدد صورت پذیرفته است و در مراحل مختلف تصاحب، حمل و نگهداری از اموال مفقودی نیز احتمال دارد اشخاص متعددی دخیل در موضوع باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 31 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1402 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2470

به "فارس: فرش های کاخ سعدآباد در زمان دولت روحانی ناپدید شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارس: فرش های کاخ سعدآباد در زمان دولت روحانی ناپدید شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید