77هزار میلیارد تومان تسهیلات به خانوارها و مشاغل آسیب دیده

به گزارش بارازعلی، تهران (پانا) - با گذشت بیش از یک سال از شیوع کووید 19 در ایران معاون مالی رئیس جمهوری بسته حمایتی دولت در سال 1400 برای یاری به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا را تشریح کرد.

77هزار میلیارد تومان تسهیلات به خانوارها و مشاغل آسیب دیده

به گزارش ایران، پیش تر نیز در سال 1399 و با اعمال محدودیت های کرونایی برای فعالیت کسب و کارها دولت اقدام به پرداخت تسهیلات و یارانه معیشتی کرد. با این حال در تازه ترین اقدام محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهوری دیروز در نشست خبری درباره آخرین تصمیمات کارگروه اقتصادی برای حمایت از بنگاه های آسیب دیده از کرونا، گفت: کارگروه اقتصادی بسته جامع حمایت های اقتصادی اقتصادی، بانکی و بیمه ای در رابطه با مقررات در سال 1400 را طراحی نموده است.وی اضافه نمود: با وجود همه محدودیت هایی که در سال 99 داشتیم به سبب تبعات اقتصادی همه گیری کرونا برای حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده، تصمیماتی اتخاذ شد.نهاوندیان اضافه نمود: سال گذشته در مجموع 77 هزار میلیارد تومان به صورت مستقیم و به صورت تسهیلات به خانوارها و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا پرداخت شد.به گزارش ایرنا، معاون اقتصادی رئیس جمهوری با بیان اینکه در یک سال گذشته، عملکرد تصمیمات حمایتی کرونا در حوزه های مختلف، متفاوت بود، اضافه نمود: براساس ارزیابی ای که در دو ماه گذشته از میزان تحقق برنامه های اجرایی داشتیم، کارگروه اقتصادی کرونا یک بسته جامع حمایت های اقتصادی کرونا را برای 1400 تصویب کرد.

آخرین مهلت پرداخت بدهی اقتصادیاتی بدون جریمه

وی اضافه نمود: حمایت های اقتصادی ما در حوزه های اقتصادی، بانکی و بیمه ای و در رابطه با مقررات است و این تصمیمات به صورت مفصل در سایت کارگروه اقتصادی coronomy.ir در دسترس عموم است.

نهاوندیان درباره بدهی اقتصادیاتی کسب و کارها گفت: کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا تا سرانجام شهریورماه فرصت دارند بدهی اقتصادیاتی خود را بدون محاسبه جریمه دیرکرد پرداخت نمایند و همه عملیات های اجرایی اقتصادیاتی تا سرانجام دوره مذکور متوقف می گردد تا بنگاه ها متضرر نشوند.

وی اضافه نمود: سازمان امور اقتصادیاتی اجازه دارد جرایم اقتصادیاتی 14 رسته بنگاه های اقتصادی متضرر از همه گیری کرونا را مورد بخگرددگی قرار دهد.معاون اقتصادی رئیس جمهوری درخصوص حمایت های بانکی از کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا گفت: یک مشکل این بود که بعضی کسب و کارها درآمدی نداشتند و تسهیلات دریافت کردند و هم اکنون موعد اقساط رسیده است بنابراین کارگروه اقتصادی کرونا امهال چهارماهه برای بازپرداخت اقساط در نظر گرفت.وی اضافه نمود: بازپرداخت چهار قسط نخست تسهیلات بنگاه های اقتصادی در سال 1400 به سرانجام دوره انتقال یافت تا چهار قسط پس از آخرین قسط پرداخت گردد.

تمدید مهلت ثبت نام

نهاوندیان گفت: بعضی از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا که در این دوران درآمدی نداشتند و چک های آنها وصول نشده تا سرانجام تیرماه مهلت دارند چک های برگشتی را وصول نمایند و در این مدت محدودیت های خدمات بانکی برای چک ها متوقف می گردد. وی گفت: مهلت زمانی ثبت نام و پرداخت تسهیلات کرونایی کسب و کارها تا سرانجام شهریور 1400 تمدید شد و توصیه می کنم همه کسب وکارها در رسته های 14 گانه به بانک ها مراجعه نمایند. معاون اقتصادی رئیس جمهوری اضافه نمود: بانک ها تا سرانجام آبان ماه موظف هستند تسهیلات را بپردازند بخصوص در چهار رسته گردشگری، فرهنگ و هنر، ورزش و جوانان، حمل و نقل ریلی و هوایی مهلت ها تمدید شده است.

وی ادامه داد: مهدکودک ها، تالارها، پارک های آبی و شهربازی ها به فهرست کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا اضافه شد و می توانند از امهال ها و تسهیلات کرونا بهره مند شوند.نهاوندیان در خصوص حمایت های بیمه ای گفت: در مشاغل آسیب دیده از کرونا چنانچه کارفرمایان نتوانستند حق بیمه اردیبهشت و خردادماه را پرداخت نمایند، دو ماه امهال در نظر گرفته شد.به گفته وی، براساس مصوبه ستاد ملی کرونا، شرکت های ارائه دهنده خدمات آب، برق و گاز اجازه ندارند خدمات خود به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا که پیروز به پرداخت قبوض نشدند را قطع نمایند.معاون اقتصادی رئیس جمهوری گفت: مجوز فعالیت ها تا سرانجام خردادماه و احکام فعالیت اتحادیه ها و اتاق ها نیز تا سرانجام شهریورماه تمدید شد.

وی درباره پرداخت بیمه بیکاری به بیکاران همه گیری کرونا، گفت: سال گذشته در ستاد ملی کرونا دو هزار میلیارد تومان مقرری بیمه بیکاری در نظر گرفته بودیم که پرداخت شد و وزارت تعاون در سال جدید نیز طرح جدیدی را برای پرداخت بیمه بیکاری ارائه نموده است که به محض تصویب اعلام می گردد.

حمایت های کرونایی در سال گذشته

چندی پیش نیز حسین محمودی مدیرکل راهنمایی نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: از زمان آغاز ثبت نام متقاضیان دریافت تسهیلات (بیستم اردیبهشت ماه 99) تا اردیبهشت 1400، 513 هزار و 545 فقره ثبت نام در سامانه کارا با اشتغال 953 هزار و 581 نفر صورت گرفته است.

به گفته وی، تسهیلات درخواستی ثبت شده در سامانه کارا برابر 17 هزار و 677 میلیارد تومان است و تا به امروز 9 هزار و 212 میلیارد تومان تسهیلات کرونا به بنگاه های آسیب دیده پرداخت شده که این رقم معادل 67 درصد درخواست ثبت شده در سامانه کارا است. از اسفند 98 همزمان با شیوع بیماری کرونا تا به امروز 14 رسته اصلی و 850 زیررسته از کسب و کار آسیب دیده مختلف شناسایی شده اند.

پرداخت تسهیلات به واحد های آسیب دیده متفاوت است و دولت مقرر کرد واحد هایی که به اجبار تعطیل شده اند به ازای هر نیروی انسانی 16 میلیون تومان و واحد های فعال، اما متضرر از کرونا مبلغ 12 میلیون تومان تسهیلات دریافت نمایند. نرخ سود تسهیلات نیز 12 درصد است.در بخش خانوار نیز بیش از 6 میلیون و 993 هزار و 380 سرپرست خانوار در دو مرحله پرداخت تسهیلات به یارانه بگیران معیشتی، از تسهیلات یک میلیون تومانی بهره مند شده اند.

علاوه بر اینها دولت برای جبران خسارت ناشی از کرونا تسهیلات و وام کم بهره ای را برای مستأجران در نظر گرفت. همچنین با تصمیم نهادهای ذیربط، برای حمایت از اجاره نشین ها، تمام قراردادهای اجاره مربوط به املاک مسکونی استیجاری که تا تاریخ هشتم تیرماه 99 هنوز تمدید نشده بود، در صورت عدم توافق بین طرفین و تمایل مستأجر تا سه ماه پس از اعلام رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به سرانجام شیوع کرونا و اتمام شرایط اضطراری تمدید شد.

حداکثر افزایش میزان اجاره بها یا مبلغ رهن برای شهر تهران تا 25 درصد، سایر کلانشهرها (مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، کرج، اهواز، قم و کرمانشاه) تا 20 درصد و سایر شهرهای کشور تا 15 درصد معین شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1917

به "77هزار میلیارد تومان تسهیلات به خانوارها و مشاغل آسیب دیده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "77هزار میلیارد تومان تسهیلات به خانوارها و مشاغل آسیب دیده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید