فعال کردن رمز پویا لازم است اما نه لزوما برای شما!

به گزارش بارازعلی، مشترک گرامی می توانید تا 5بهمن ماه نسبت به فعال کردن رمز پویای کارت بانکی خود اقدام کنید. این پیامکی است که بعضی بانک ها برای مشتریان خود طی روزهای اخیر ارسال نموده اند.این تاریخ برای همه بانک ها یکسان نیست.

فعال کردن رمز پویا لازم است اما نه لزوما برای شما!

خبرآنلاین:راه اندازی رمز پویا با هدف پیشگیری از کلاهبرداری های اینترنتی و فیشینگ در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است. هر چند پیش از این آخرین مهلت برای دریافت رمز پویا اوایل دی ماه اعلام شده بود اما در حال حاضر این فرصت تمدید شده است و آنالیز ها نشان می دهد همچنان در بسیاری از بانک ها همزمان با ایجاد شرایط فعال کردن رمز پویا، فضا برای استفاده از رمزهای ایستا یا رمزها دائمی فراهم است.

طبق اعلام پلیس فتا در سال 1397، بین 20 تا 25 هزار پرونده فیشینگ ثبت شده و به باور عده ای از کارشناسان، جایگزین کردن رمز پویا به جای رمز ایستا می تواند حجم این پرونده ها را کاهش دهد.عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی معتقد است استفاده از رمزهای یک بار مصرف می تواند تا میزان 90 درصد احتمال کلاهبرداری های اینترنتی را کاهش دهد.

چرا رمز پویا؟

ثابت بودن رمز دوم کارت های بانکی و پیشرفت چشم گیر و پیچیدگی روز افزون شگردهای سارقین در فضای مجازی، لو رفتن یا سرقت این رمزها را به راحتی امکان پذیر نموده است. به بیان دیگر سودجویان می توانند با سوء استفاده از غفلت دارندگان کارت های بانکی، اطلاعات این کارت ها را (مانند تاریخ انقضا، کد اعتبارسنجی (CVV2) و رمز دوم) به وسیله درگاه های پرداخت یا برنامک های همراه جعلی به سرقت برده و با برداشت غیر مجاز از این کارت ها، خسارات اقتصادی قابل توجهی را به هموطنانی که رمز دوم کارت خود را فعال نموده اند، تحمیل نمایند. علاوه بر این سارقان از کارت هایی که رمز دوم آنها به سرقت رفته برای انتقال پیاپی وجوه حاصل از فعالیت های غیر قانونی و نامشروع خود بهره جویی نموده که این امر نیز می تواند دارنده کارت را با تبعات حقوقی جدی روبرو کند.

با پویاسازی رمزهای دوم کارت های بانکی احتمال این گونه سوء استفاده ها به شدت کاهش می یابد و دارندگان کارت های بانکی می توانند به جای استفاده از یک رمز دوم ثابت (ایستا)، در هر بار خرید اینترنتی یا پرداخت های احتیاجمند رمز دوم، از رمزهای متفاوتی (پویا) که بانک در اختیارشان قرار می دهد، استفاده نمایند. شایان ذکر است این رمزها طول عمر محدودی (حداکثر 1 دقیقه) داشته و یکبار مصرف هستند به این معنا که صرفاً برای یک تراکنش قابل استفاده اند.

چه کسانی باید رمز پویا را فعال نمایند؟

هر چند اطلاع رسانی بانک ها به صورت عام و برای تمامی دارندگان کارت های بانکی صورت می گیرد اما آنالیز ها نشان می دهد تنها کسانی احتیاج به دریافت رمز دوم پویا دارند که مشتری خرید اینترنتی محسوب می شوند، در عین حال فعال کردن این رمز تنها برای کارت هایی ضرورت دارد که با آن خرید اینترنتی صورت می گیرد. از این رو ضرورتی وجود ندارد که رمز پویا برای تمامی کارت های بانکی فعال گردد. لازم به شرح است پویا سازی رمز دوم کارت های بانکی فقط و فقط توسط بانک های صادر نماینده کارت صورت می پذیرد؛ لذا برای اطلاع از روش های مختلف فعالسازی می توانید به وسیله مراجعه حضوری به شعب، مراجعه به وب سایت بانک صادر نماینده کارت و یا تماس با مرکز امداد مشتریان بانک خود، اقدام نمائید.

بانک مرکزی پیش تر اعلام نموده است فعالسازی رمز دوم پویا هیچگونه هزینه ای برای مشتریان در بر نداشته و این خدمت توسط بانک ها و مؤسسات اعتباری کشور، هم راستا با تجربیات جهانی و با هدف صیانت از دارایی های مشتریان بانکی در مقابل فعالیت های کلاهبردارانه، فراهم شده است.

مهلت فعال کردن رمزپویا

بر اساس پیامک های ارسالی از سوی بانک ها به نظر می رسد هنوز اخرین مهلت برای فعال سازی رمز پویا و ارج شدن رمز ایستا از دور اعلام نشده است . با تصمیمات اتخاذ شده به نظر می رسد فعال کردن رمز پویا همزمان با ایجاد شرایط استفاده از رمز ایستا در بانک ها فراهم خواهد بود . به نظر می رسد در شرایط کنونی ریسک خرید اینترنتی با رمز ایستا تمام متوجه فرد خریدار است اما استعفده از مرز پویا ریسک موجود در این حوزه را از میان خواهاد برد و فرد با اطمینان بیشتری می تواند نسبت به خرید اینترنتی اقدام کند .

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 15 اسفند 1398 بروزرسانی: 15 اسفند 1398 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 916

به "فعال کردن رمز پویا لازم است اما نه لزوما برای شما!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعال کردن رمز پویا لازم است اما نه لزوما برای شما!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید