ماسک قابل شستشو جهش های جدید کرونا را می کشد

به گزارش بارازعلی، محققان انگلیسی ماسکی با پوشش مخصوص ابداع کرده اند که جهش های جدید ویروس کرونا را از بین می برد. این ماسک را می توان آن را تا 20 بار شست و استفاده کرد.

ماسک قابل شستشو جهش های جدید کرونا را می کشد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه کمبریج ماسکی با پوشش ضد ویروس ابداع کرده اند که می تواند جهش های کنت (در انگلیس) و آفریقای جنوبی ویروس کرونا را در یک ساعت از بین ببرد و از فرد محافظت کند.

پوشش نامرئی ماسک به لایه بیرونی ویروس می چسبد، آن را به دام می اندازد و در مرحله بعد تمام جهش های جدید ویروس را می کشد.

در چنین ماسکی از فناوری نوینی به نام DiOX استفاده می شود که مبتنی بر نمک های آمونیوم نوع چهارم (quaternary ammonium salts) است. این نوع ترکیبات طبیعی به دلیل ویژگی های آنتی میکروبیال خود به طور گسترده در صنعت نساجی به کار می فرایند.

گراهام کریستی از دپارتمان مهندسی شیمی و بیوتکنولوژی دانشگاه کمبریج می گوید: عامل آنتی ویروسی

پوشش روی ماسک به غشای بیرونی و محافظ ویروس پل می زند و آن را نابود می کند. این غشا برخلاف بخش های دیگر ویروس، در هرگونه جهشی یکسان می ماند.

بنابراین با این روش می توان انواع مختلف جهش های ویروس کرونا را نابود کرد. به طور دقیق تر جهش های ویروسی که امروز شاهد آن هستیم در پروتئین های اسپایک اتفاق می افتند و ربطی به غشای دربرگیرنده آن ندارند.

تست های آزمایشگاهی نشان داد چنین ماسکی می تواند 95 درصد پاتوژن های روی سطح خود را در یک ساعت از بین ببرد. همچنین پس از 4 ساعت پاتوژنی روی سطح ماسک قابل ردیابی نبود.

ماسک مذکور قابلیت چندبار استفاده را دارد و می توان آن را تا 20 بار شست. البته پس از چند بار شستن کارآمدی آن کاهش می یابد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1713

به "ماسک قابل شستشو جهش های جدید کرونا را می کشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماسک قابل شستشو جهش های جدید کرونا را می کشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید