مسمومیت سرب در بچه ها

به گزارش بارازعلی، موارد مسمومیت سرب در بچه ها کاهش یافته است اما هنوز مسئله ای جدی است. در 1978 حدود 3 تا 4 میلیون کودک در ایالات متحده امریکا مقادیر بالای سرب در خون خود داشته اند. در سال 2002 این میزان به 310.000 نفر کاهش پیدا نموده و به لطف آگاهی نسبت به مسئله و ممنوعیت استفاده از محصولات سرب دار رو به کاهش است.

مسمومیت سرب در بچه ها

مسمومیت سرب در بچه ها

آیا خطر ابتلای کودکم به مسمومیت سرب وجود دارد؟

موارد مسمومیت سرب در بچه ها کاهش یافته است اما هنوز مسئله ای جدی است. در 1978 حدود 3 تا 4 میلیون کودک در ایالات متحده امریکا مقادیر بالای سرب در خون خود داشته اند. در سال 2002 این اندازه به 310.000 نفر کاهش پیدا نموده و به لطف مطلعی نسبت به مسئله و ممنوعیت استفاده از محصولات سرب دار رو به کاهش است.

قدمت خانه شما عامل مهمی در این باره است. معمولا هرچه خانه شما قدیمی تر باشد احتمال استفاده از رنگ های حاوی سرب و اندازه سرب در رنگها بیشتر خواهد بود.

به یاد داشته باشید که تماس مداوم کودک با دوستی که در خانه ای قدیمی تر زندگی می نماید، یا رفتن به خانه ای قدیمی، یا بازی در حیاطی که در مجاورت خانه قدیمی بازسازی شده ای واقع شده است هم می تواند خطرساز باشد. احتمال وجود لوله های سربی در خانه های قدیمی هم هست که ممکن است سرب آن به آب نوشیدنی و مصرفی نشت پیدا کند.

مشرف بودن به بزرگراه یا منطقه صنعتی هم مسئله ساز است چون سربی که تدریجا از این نواحی وارد جریان هوا می گردد با خاک اطراف می آمیزد. با اینکه دولت دستور حذف سرب از بنزین را داده است، زمینهای اطراف بزرگراهها یا شاهراههای اصلی هنوز اندازه قابل توجهی سرب دارند که به مرور زمان از اگزوز اتومبیلهای قدیمی نشست نموده است.

افراد با حرفه و سرگرمیهای خاص هم ممکن است سرب را به وسیله لباس و دستهای آلوده خود به خانه بیاورند. اگر با سفال یا شیشه منقوش یا روکاری ِ مبلمان سروکار دارید، قبل از بازگشتن به خانه دستها را بشویید و لباسهای خود را تعویض کنید.

بچه ها معمولا بین یک تا دو سالگی به مسمومیت سرب دچار می شوند. بچه ها قبل از آغاز به راه رفتن دسترسی کمی به مواد حاوی سرب دارند. وقتی دو ساله می شوند دوست دارند روی زمین بخزند و دست خود را به دهان ببرند.

آیا باید کودکم را آزمایش ببرم؟

کنترل دایم خون برای بچه ها توصیه نمی گردد اما اگر فکر می کنید با سرب تماس داشته می توانید بچه ها را به آزمایشگاه ببرید.

این غربالگری خونی همان آزمایش ساده خون است. آموزشگاه بیماریهای بچه ها امریکا آزمایش مرتب خون را تنها برای بچه ها یک تا دو ساله ای توصیه می نماید که در خانه های شامل طرح Medicaid (خانوارهای محروم و مستحق طرح حمایت پزشکی امریکا) زندگی می نمایند و جزو گروههای پرخطر هستند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) پیشنهاد می نماید که دولت و ادارات سلامت محلی معیارهای کنترل خون در ناحیه خود را مشخص نمایند تا بچه ها بیشتری که در معرض سرب بوده اند بتوانند از این آزمایش استفاده نمایند و جلوی آزمایشهای غیرضروری بچه های که در معرض خطر نیستند گرفته گردد.

با پزشک کودک تان درباره ضرورت انجام آزمایش سرب مشورت کنید. اگر دلایل کافی دارید که احتمال تماس فرزندتان با سرب وجود داشته بر انجام آزمایش پافشاری کنید.

سرب چگونه وارد بدن کودکم می گردد؟

سرب به وسیله تنفس یا بلعیدن براده سرب یا خوردن خاک یا رنگ حاوی سرب وارد بدن کودک می گردد. سرب از راه پوست جذب نمی گردد.

حتی اگر کودک شما ذرات رنگ را داخل دهانش نبرد هم در صورت وجود رنگ سرب دار در خانه یا اطراف خانه امکان ورود سرب به بدن کودک وجود دارد. در و چارچوب پنجره های پوشیده از رنگ سرب دار با هربار باز و بسته شدن، براده های کوچک سرب را در هوا می پرانمایند. کودک ممکن است براده های سرب را استنشاق کند یا وقتی روی زمین و اثاث خانه راه می رود به دستهایش بچسبند و بعد هنگام غذاخوردن یا فروبردن انگشتها به دهان به داخل بدنش راه پیدا کند.

منابع دیگر حاوی سرب عبارتند از:

مبلمان قدیمی، لوازم زمین بازی، و اسباب بازیهایی که با رنگ یا برق جلای حاوی سرب تهیه شده اند. (رنگ آمیزی مجدد این اشیا کافی نیست. باید ابتدا رنگ سربی را طی فرایند خاصی زدود یا کاملا پوشاند.)

کف پوشهای وینیل قدیمی

لوله کشی های قدیمی - در لوله های سربی یا لوله های مسی با اتصالات جوش سرب

شیرآلات برنجی وارادتی یا قدیمی

کلیدهای برنجی (به کودک تان اجازه ندهید با کلید بازی کند)

ظروف شیشه ای کریستال سربی

ظروف سفالی با لعاب سربی (رایج در سرامیکهای تهیه شده در کشورهای در حال توسعه)

غذاهای وارداتی در قوطی های بسته بندی شده با پوشش سربی

سنگ وزنه سربی قلاب ماهیگیری

سرب معمولا در جاهای غیرقابل پیش بینی ظاهر می گردد. بعضی شمعها فتیله هایی با مغزی فلزی دارند که موقع سوختن اندازهی سرب وارد هوا می نمایند پس تنها از شمعهایی با فتیله کاغذی یا کتانی بهره ببرید. (کمیسیون امنیت محصولات مصرف نماینده می کوشد فراوری شمعهای آزادنماینده سرب را ممنوع کند، اما ممکن است هنوز از این کالا وارد گردد.)

در 1996 مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها دریافت که بعضی نورگیرهای وینیل کوچک وارداتی دارای اندازهی سرب هستند که برای تثبیت پلاستیک افزوده شده اند. آزمایشات دولتی نشان دادند که بعضی از این نورگیرها اندازه زیادی گرد سرب فراوری می نمایند و بنابراین جلوی فروش آنها در بازار گرفته شد. اگر خانه شما نورگیرهای وینیلی غیرشیشه ای متعلق به سال 1996 یا قبل تر دارد بهتر است عوض شان کنید.

برای مطلعی از خطرات تازه مسمومیتهای سرب به لیست آنلاین هشدارهای شورای ملی ایمنی (NCS) مراجعه کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر حامله هستید و اندازه زیادی سرب در خون خود دارید ممکن است سرب را به فرزند خود انتقال دهید.

درباره مسمومیت شدید سرب چه باید کرد؟

خوشبختانه مسمومیت شدید سرب نادر است. اگر نسبت به منابع سرب ذکر شده در اینجا مطلع باشید و پیشگیری های لازم را انجام دهید، احتمال ابتلا به مورد خطرناک مسمومیت سرب اندک است.

آیا تماس با سرب علایمی هم دارد؟

ممکن است کودک شما هیچ علایمی بروز ندهد، مخصوصا اگر مقدار سرب در خونش اندک باشد. اما با افزایش این مقدار ممکن است به سردرد، درد شکمی، یبوست، کم اشتهایی، از فرم افتادن، بیقراری، بی خوابی، استفراغ یا تشنج بیانجامد.

تاثیر مسمومیت سرب بر سلامت چیست؟

مطالعات صورت گرفته نشان می دهند که بین وجود سرب در خون کودک و کاهش درصد هوش IQ، ناتوانیهای یادگیری، مسائل رفتاری (مثل بیش فعالی، تهاجم، و تخلف)، مسائل شنیداری، نابسامانی در رشد، و آسیب کلیه رابطه وجود دارد. مقادیر بالای آن ممکن است به عدم رشد ذهنی، کما، و حتی مرگ بیانجامد.

اگر در خون فرزندم سرب پیدا گردد، چه نوع درمانی ضروری است؟

در بیشتر موارد مسمومیت مزمن سرب، پزشکان هیچ درمان دارویی خاصی را توصیه نمی نمایند. تنها راه تشخیص منبع سرب و از بین بردن آن است (به توصیه های زیر توجه کنید). به محض خاتمه تماس با سرب، بدن کودک آرام آرام سرب موجود را دفع می نماید. این ممکن است ماهها یا حتی سالها طول بکشد.

اگر اندازه سرب موجود در خون بسیار بالا باشد، احتمالا پزشک روش درمانی موسوم به درمان کی لیت را تجویز خواهد نمود. این درمان به صورت خوراکی انجام پذیر است اما ممکن است احتیاج به بستری شدن و درمانهای دارویی IV هم باشد.

چطور از فرزندم مقابل سرب محافظت کنم؟

برای حفاظت کودک خود در برابر سرب اقدامات زیر را انجام دهید:

مطمئن شوید که کودک خوب غذا می خورد. اگر کودک تغذیه خوبی داشته باشد در صورت تماس امکان جذب سرب کمتری وجود دارد.

دستهای کودکتا ن را تمیز نگه دارید مخصوصا اگر عادت دارد انگشتانش را در دهان بگذارد. مطمئن شوید که دستهایش را چندین بار در روز بشوید مخصوصا وقت بازگشتن از بازی و قبل از غذا خوردن (کاری که در هر شرایط باید انجام دهد)

خانه را پاکیزه نگه دارید. ذرات و خاک حاصل از رنگ را با پارچه جاذب مرطوب بگیرید.

چطور بفهمم که اطراف خانه من سرب وجود دارد؟

بیشتر به سن، مکان، و شرایط خانه شما بستگی دارد. اگر پاسخ شما به هریک از سوالات زیر مثبت است، باید آزمایش تخصصی وجود سرب از خانه و حیاط خود به عمل آورید.

آیا نزدیک آزادراه یا محدوده صنعتی حاوی سرب مثل بازیافت باتری یا ذوب سرب زندگی می کنید؟

آیا خانه شما بیش از 30 سال از ساخت آن گذشته است؟ (در حدود 83 درصد خانه ها و 86 درصد ساختمانهای عمومی که قبل از 1980 ساخته شده اند از رنگهای حاوی سرب استفاده شده است)

آیا در لوله کشی خانه شما از لوله های مسی دارای اتصالات لحیم سرب استفاده شده است؟

آیا رنگ خانه شما پوسته می دهد یا می ریزد؟ (حتی اگر رنگ حاوی سرب باشد اما شرایط خوبی دارد و احتمال تماس، خورده شدن یا ضربه خوردن آن وجود ندارد، جای نگرانی نیست)

برای محافظت از کودکم مقابل سرب موجود در آلاینده های محیط زندگی ام چه کنم؟

اگر آزمایشات نشان دهنده وجود سرب در خاک اطراف خانه بود، بهتر است آنجا را چمن یا بوته بکارید تا مانع بازی کودک در آنجا شوید. در بعضی موارد، شاید بتوانید خاک آلوده را بردارید. اگر می خواهید در آنجا باغچه سبزیجات درست کنید، بهتر است سطح رویی را با خاک تمیز بپوشانید. دست آخر به یاد داشته باشید که خاک کفش خود را قبل از ورود به خانه پاک کنید یا کفشها را دربیاورید.

اگر در لوله ها سرب وجود داشت چه کنم؟

حتی اگر در لوله های خانه شما سرب وجود دارد، لزومی به تعویض لوله کشی نیست. فقط دقت کنید که تنها از آب سرد برای آشامیدن و پخت و پز بهره ببرید. آب داغ احتمال نشت سرب را افزایش می دهد پس اندازه سرب بیشتری نسبت به آب سرد خواهد داشت.

بیشتر متخصصان توصیه می نمایند صبجها قبل از استفاده از آب یا هر زمانی که ساعت هاست کسی از آب استفاده ننموده است، اجازه دهید چند دقیقه آب از شیرها خارج گردد. این آب راکد به جای مانده در لوله ها طی شب گذشته را خارج می نماید. همین طور می توانید روی شیرها فیلتر سرب نصب کنید. از فیلترهایی که آب را یونیزه می نمایند پرهیز کنید، چون اینها احتمال نشت سرب را افزایش می دهند.

اگر خانه ام با رنگهای حاوی سرب نقاشی شده بود، چه کنم؟

می توانید رنگها را پاک کنید اما این کار اندازه زیادی گرد سرب در هوای خانه شما پراکنده می نماید که حتی خطرناکتر از وجود سرب روی دیوار یا حبس شدن آن پشت دیوار خشک، کاغذدیواری، یا حاشیه های دیواری است. بعضی متخصصان توصیه می نمایند برداشتن رنگ را تا زمانی که بچه ها بزرگتر شوند و کمتر در معرض آسیب باشند به تعویق بیندازید.

برای امنیت کار بهتر است زنان باردار و بچه ها خردسال تا خاتمه کار در جایی دیگر مستقر شوند. اگر این کار ممکن نیست، کارگران باید کار رنگ زدایی را قسمت به قسمت انجام دهند و نواحی دیگر خانه و حیاط را آلوده ننمایند.

اگر رنگ در شرایط خوبی است و می خواهید خودتان آن را پاک کنید، دقت داشته باشید که گهگاه خاک حاصل از سطوح رنگ شده را با پارچه نمدار یکبار مصرف پاک کنید.

منبع:www.ninisite.com

منبع: راسخون
انتشار: 2 مهر 1400 بروزرسانی: 2 مهر 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2028

به "مسمومیت سرب در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسمومیت سرب در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید