نقشه ای که ناسا برای هلی کوپتر نبوغ کشیده است

به گزارش بارازعلی، پس از انجام موفقیت آمیز چهارمین پرواز نبوغ بر فراز سیاره سرخ، ناسا اعلام نمود میخواهد ماموریت این هلی کوپتر را توسعه دهد.

نقشه ای که ناسا برای هلی کوپتر نبوغ کشیده است

به گزارش خبرنگار به نقل از اسپیس دات کام، ناسا اعلام نمود هلی کوپتر نبوغ که برای یک ماموریت 30 روزه به مریخ رفته بود، زمان بیشتری را در این سیاره سپری خواهد نمود. ناسا با مشاهده موفقیت در سه پرواز اول نبوغ، تصمیم گرفته است که ماموریت این بالگرد را به 30 ماموریت اضافی دیگر توسعه داده و آن را به مرحله نمایش عملیات تغییر دهد که هدف از این کار آزمایش توانایی های مازاد نبوغ است.

لوری گلیز، مدیر بخش علوم سیاره ناسا در ستاد مرکزی این آژانس، در یک کنفرانس خبری با اشاره به مریخ نورد استقامت که به همراه آن بر روی سیاره سرخ فرود آمده است، گفت: پس از ارزیابی استراتژی های علمی استقامت، فضای لازم برای توسعه ماموریت نبوغ در مرحله نو وجود دارد.

اونگ، مدیر پروژه نبوغ در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا (JPL) در همان کنفرانس هم گفت: تیم ما از اینکه نبوغ اکنون وارد یک مرحله نمایش عملیاتی نو می گردد، بسیار شادمان و سربلند است. این مانند این است که نبوغ از مرحله آزمایشی آزمایش به مرحله آزمایشی نو فارغ التحصیل می گردد جایی که ما می توانیم نشان دهیم چگونه می توان از بالگرد استفاده کرد.

در 19 آوریل، نبوغ اولین پرواز خود را انجام داد و توانست بر فراز مریخ به پرواز درآمده و با خیال راحت بر سطح مریخ فرود آید. این رویداد تاریخی با سه پرواز اضافی از جمله پروازی که شب گذشته انجام داد، با توجه به جو بسیار نازک مریخ، بسیار شگفت انگیز است.

مریخ نورد استقامت که شاهد این رویدادهاست، از صحنه های پرواز نبوغ تصویر برداری نموده و به اسم یک رابط بین نبوغ و اتاق کنترل ماموریت عمل می نماید.

در حالی که مقامات ناسا این برنامه اولیه محافظه کارانه را داشتند که می توانست تضمین کند نبوغ در کار استقامت تجاوز نمی نماید، این بالگرد تا به امروز بیش از حد انتظار عمل نموده است که آن ها فکر می نمایند می توانند با نبوغ انجام ماموریت را ادامه دهند و در اهداف استقامت که شامل جستجو برای یافتن نشانه هایی از حیات در مریخ و جمع آوری داده های لازم برای این منظور است، دخالت ننمایند.

در مرحله پرواز بعدی نبوغ از استقامت دورتر خواهد بود، اما تیم فکر می نماید که این زوج همچنان قادر به برقراری ارتباط موثر خواهند بود، اما استقامت برای مستند کردن پرواز های نبوغ در طول ماموریت طولانی خود وقت نمی گذارد.

جنیفر تروسپر، معاون این پروژه در این کنفرانس گفت: آنچه دیگر قرار نیست انجام دهیم که مدت زمان زیادی به طول انجامید، تصویربرداری از پرواز های هلی کوپتر است؛ این همان چیزی است که توانایی ما را برای ادامه دادن به ماموریت علمی به طریقی از ما گرفت.

اونگ، مدیر پروژه نبوغ گفت: پرواز پنجم احتمالا طی حدود یک هفته دیگر انجام می گردد. پرواز های چهار و پنج برای یاری به انتقال نبوغ به مرحله ماموریت طولانی خود است و پنجمین پرواز سفر یک طرفه به منطقه پرواز کاملا نو خواهد بود.

تروسپر گفت: ما می خواهیم از هلی کوپتر دورتر حرکت کنیم؛ در واقع هلی کوپتر از ما دورتر می گردد تا به مکان دیگری برود. نبوغ احتمالا در ماه مه یک یا دو بار در سایت نو پرواز خواهد نمود در حالی که تیم ماموریت به جستجوی توانایی های پیش بینی و تصویربرداری بالگرد ادامه می دهند. همانطور که جدول زمانی پیش بینی شده نشان می دهد، سرعت پرواز نبوغ در طول ماموریت طولانی مدت کمی نماید می گردد و از هر چند روز یک پرواز به هر دو تا سه هفته یک پرواز می رسد.

گلیز در خصوص این موضوع گفت: ما به نوعی خواهیم دید که چگونه پیش خواهد رفت. ما می خواهیم عملکرد را دیدن کنیم، ما می خواهیم نوع محصولات داده ای را که می توانیم دوباره دریافت کنیم، ببینیم و ببینیم که دو سیستم پرواز با یکدیگر چگونه کار می نمایند.

او اضافه نمود: پس از آن دوره، ما ارزیابی خواهیم کرد که در کجا هستیم، ما سلامت هلی کوپتر را آنالیز خواهیم کرد، خواهیم دید که آیا پادار است یا اینکه بر توانایی استقامت برای انجام کار های اصلی علمی خود تکیه خواهد نمود؟ ما کل تصویر را ارزیابی خواهیم کرد و خواهیم دید که در آن موقع کجا هستیم؛ بنابراین یک پتانسیل وجود دارد که فراتر از آن باشد؛ ما باید پس از 30 روز آن را ارزیابی کنیم. اما روز های پرواز نبوغ قطعا تا خاتمه ماه اوت به خاتمه خواهد رسید.

مقامات ناسا نوشتند: این زمان بندی به تیم مریخ نورد فرصت می دهد تا فعالیت های علمی برنامه ریزی شده خود را جمع بندی نموده و خود را برای پیوند خورشیدی آماده کند، در اواسط ماه اکتبر زمانی که مریخ و زمین در دو طرف خورشید قرار دارند و ارتباطات را مسدود می نمایند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 شهریور 1400 بروزرسانی: 5 شهریور 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1996

به "نقشه ای که ناسا برای هلی کوپتر نبوغ کشیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه ای که ناسا برای هلی کوپتر نبوغ کشیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید