نمونه برداری ناسا از یک سیارک برای اولین بار

به گزارش بارازعلی، فضاپیمای اوسریس رکس ناسا روی سیارک فرود آمد و با استفاده از یک بازوی رباتیک از سطح آن نمونه برداری کرد.

نمونه برداری ناسا از یک سیارک برای اولین بار

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران، فضاپیمای اوسیریس رکس ناسا ، روی سیارک بن نو فرود آمد تا نمونه هایی از سطح آن جمع آوری کند.

هنگامی این فضاپیما تاییدیه برقراری تماس با سیارک بن نو را اعلام نمود که در فاصله 200 میلیون مایلی زمین قرار داشت و تیم این پروژه از موفقیت آن اطمینان حاصل کردند.

در حقیقت طی این عملیات فضاپیما به مدت چند دقیقه روی سیارک فرود آمد تا مقداری از خاک آن را برای نمونه برداری و بازگشت به زمین جمع آوری کند.

البته یک هفته طول می کشد تا محققان از محتوای نمونه جمع آوری شده آگاه شوند و در صورتیکه فرایند نمونه برداری انجام نشده باشد، باید دوباره عملیات را تکرار نمایند.

گرانش سیارک برای فرود آمدن فضاپیما روی آن بسیار کم بود و عرض آن فقط 510 متر است. در نتیجه فضاپیمای اوسیریس رکس از یک بازوی رباتیک 3.4 متری برای جمع آوری نمونه ای 60 گرمی از سیارک بن نو استفاده کرد.

قرار بود این عملیات زودتر انجام گردد اما به دلیل شیوع ویروس کرونا دو ماه به تعویق افتاد. این نخستین باری است که ایالات متحده آمریکا جمع آوری نمونه از سیارک را انجام می دهد. پیش از این فقط ژاپن توانسته بود چنین عملیاتی انجام دهد.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1491

به "نمونه برداری ناسا از یک سیارک برای اولین بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمونه برداری ناسا از یک سیارک برای اولین بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید