نگاهی به بخش های موزه ملی تاریخ علوم پزشکی

به گزارش بارازعلی، خبرگزاری مهر/ این خبر پیرامون نگاهی به بخش های موزه ملی تاریخ علوم پزشکی برای شما نگارش شده است.

نگاهی به بخش های موزه ملی تاریخ علوم پزشکی
بیشتر بخوانیدآشنایی با موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران و بخش هایش

موزه ملی تاریخ علوم پزشکی در بنایی قدیمی در منطقه امیرآباد تهران، با مساحتی بیش از 9000 متر مربع از بناهای بازمانده دوره قاجاری است که به دستور امیرکبیر به عنوان اصطبل شاهی (جلالیه) ساخته شد.

آثار و اشیای به نمایش درآمده در این موزه، یافته های ملموس دوره های پیش از تاریخ، تاریخی و ابزار و ادوات پزشکی در دوره معاصر را در بر می گیرد. این موزه از بخشهای مختلفی تشکیل شده و سعی دارد مجموعه خود را کامل کند.

در بخش انسان دیرین شناسی این موزه، نمونه های انسانی مکشوفه از محوطه های باستانی متعلق به دوره های تاریخی و پیش از تاریخ از مهمترین اشیای به نمایش گذاشته شده هستند. یکی از این یافته ها متعلق به مومیایی طبیعی کشف شده از پیرامون شهر یزد متعلق به 900 سال پیش است.

جمجمه دختر سیزده ساله مبتلا به هیدروسفالی که در هزار سوم پیش از میلاد یعنی 5 هزار سال پیش از طریق جراحی تراپانسیون درمان شده نیز در این بخش قابل مشاهده است.

جمجمه کیدین هوتران، پادشاه دوره عیلام نو در حدود سه هزار سال پیش که همراه با گنجینه ارجان در بهبهان کشف شده هم در این موزه قابل تماشا است.

بخش اسناد و نسخ خطی دربرگیرنده مضمون های طب سنتی، مفردات، مرکبات، تشریح، بیماری ها، نسخه ها و اسناد پزشکی متعلق به نخستین اداره های بهداشت در ایران است.

در بخش مردم شناسی پزشکی از موزه هم ابزارآلات و شیوه های درمانی متداول سنتی در ایران مانند حجامت، زالو درمانی و مراسم درمانی به نمایش گذاشته شده است.

یکی از این ابزارآلات شاخ حجامت یا دیپلم چهارخانه طبابت مدرسه دارالفنون است.

بخشهای تخصصی این موزه شامل دامپزشکی، دندانپزشکی و چشم پزشکی است که سیر دگرگونی علوم پزشکی نوین در ایران را به نمایش درآورده است. از جمله آثار این بخش، فرز دندانپزشکی مربوط به دوره مدرن و ورد استادان تازه به ایران و عینک معین نمره چشم است که پرفسور شمس، بنیان گذار چشم پزشکی نوین در ایران آن را به موزه هدیه داده است.

دواخانه نظامی هم با پیشینه ای صد و پنجاه ساله از قدیمی ترین داروخانه ها در ایران است که بیانگر تاریخ دگرگونی داروسازی سنتی در ایران است. تجهیزات کامل یک دواخانه قدیمی مانند شیشه های داروسازی، قرص سازی، شربت سازی، دستگاه های حب بر، کلیشه های گوناگون مورد استفاده برای چاپ و برچسب های داروها در دواخانه نظامی به نمایش درآمده است.

در بخش گیاهان دارویی این موزه هم میتوان شیشه این گیاهان را مشاهده کرد که مردم چطور با آنها در زمانهای دور درمان می شدند.

منبع: همگردی
انتشار: 23 مرداد 1402 بروزرسانی: 23 مرداد 1402 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2504

به "نگاهی به بخش های موزه ملی تاریخ علوم پزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به بخش های موزه ملی تاریخ علوم پزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید