نگاهی به شرایط معماری و صندلی تاریخی کلیساهای آذربایجان غربی

به گزارش بارازعلی، آذربایجان غربی از گذشته های دور، همیشه از نقاط عمده مسیحی نشین ایران بوده که در طول تاریخ، جمعیت مسیحی آن کاسته یا افزوده می شده است.

نگاهی به شرایط معماری و صندلی تاریخی کلیساهای آذربایجان غربی

جهت دریافت خدمات آلاچیق دو طبقه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

پراکندگی جغرافیایی کلیساهای این استان نشان می دهد که بیشترین تراکم در شهرهای شمالی و مرکزی و کمترین میزان در شهرهای جنوبی است.

درمجموع تا کنون بیش از 111 کلیسای ارمنی و بیش از 20 کلیسای آشوری در این استان شناسایی شده اند که از این میان شهر ارومیه با 40 کلیسا و سلماس با 39 کلیسا به ترتیب بیشترین شمار را داشته اند.

از نظر زمانی نیز کلیساهای آذربایجان غربی را می توان در دو گروه کلی جای داد، کلیساهایی که پیش از دوران صفویه ساخته شده اند و اکثراً در نواحی شمالی استان پراکنده اند، از جمله مهم ترین آن ها می توان به کلیسای طادئوس مقدس (قره کلیسا) در دشت چالدران اشاره نمود که از شهرت دنیای برخوردار است و همچون نگینی درخشان بر تارک هنر معماری ارمنی در این خطه از کشور می درخشد و امروزه نیز در فهرست دنیای یونسکو ثبت شده است.

کلیسای زورزور که توسط سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از محل اصلی خود جابه جا و در مکان دیگری به صورت سنگ به سنگ بازسازی شد از دیگر کلیساهای مهم آذربایجان غربی است، علاوه بر این کلیساهای قره باغ ملهم، اخته خانه، قریس و هفتوان نیز از جمله کلیساهای مهم استان به شمار می فرایند.

کلیساهایی که در دوره صفویه و بعد از آن ساخته شده اند و عمدتاً در نواحی مرکزی و جنوبی استان قرار دارند.

علاوه بر کلیساهای ذکر شده، ده ها کلیسای دیگر نیز در شهرهای ارومیه و سلماس و روستاهای حومه آن ها وجود دارند که به مسیحیان نسطوری تعلق دارند، نسطوریان پیروان نسطوریوس، از قدیسین و بطریق قسطنطنیه در قرن پنجم میلادی هستند.

آن ها که امروزه در میان آشوریان ایران پیروانی دارند، عمدتاً در شهرستان های ارومیه و سلماس و روستاهای آن زندگی می نمایند و در برخی از روستاهای اطراف ارومیه و سلماس، در کنار ارمنیان، کلیساهایی تاریخی دارند که برخی از آن ها همچون کلیسای ننه مریم ارومیه نیز در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است و جزو قدیمی ترین کلیساهای دنیا محسوب می گردد.

این کلیساها از جاذبه های مهم تاریخی و گردشگری استان محسوب شده و همه ساله نقش عمده ای در جذب گردشگران داخلی و خارجی به استان داشته و به طور مستقیم و غیرمستقیم تأثیر زیادی در ایجاد اشتغال برای جوانان تحصیل نموده و جویای کار فراهم آورده است.

* کارشناس باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1188

به "نگاهی به شرایط معماری و صندلی تاریخی کلیساهای آذربایجان غربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به شرایط معماری و صندلی تاریخی کلیساهای آذربایجان غربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید