هشدار! مراقب هک حساب های بانکی خود باشید، این دو اپلیکیشن را فورا پاک کنید

به گزارش بارازعلی، زومیت نوشت: کارشناسان امنیت سایبری Fox-IT گزارش داده اند کاربران اندروید باید هرچه زودتر نسبت به حذف دو اپلیکیشن خطرناک از روی دستگاه خود اقدام نمایند.

هشدار! مراقب هک حساب های بانکی خود باشید، این دو اپلیکیشن را فورا پاک کنید

برنامه آنتی ویروس Mister Phone Cleaner و Kylhavy Mobile Security تا به امروز درمجموع 60 هزاربار دانلود شده اند و هدف آن ها، سرعت اطلاعات ورود به حساب های بانکی است که این کار را ازطریق نصب نسخه کامل تر بدافزار بدنام SharkBot انجام می دهند.

این دو برنامه ابتدا در فروشگاه گوگل پلی منتشر شدند زیرا کد مخربی در آن ها وجود نداشت که باعث گردد گوگل آن ها را رد کند. Mister Phone Cleaner و Kylhavy Mobile Security برنامه های کمکی هستند که برای انتقال بدافزار به گوشی های هوشمند اندرویدی ایجاد شده اند. پس از نصب این برنامه ها، پیغامی به کاربر نمایش داده می گردد که اعلام می نماید برای محافظت کامل تر دربرابر تهدیدات، بسته به روزرسانی را نصب نمایند که درواقع این فرایند، روشی برای نصب SharkBot روی گوشی قربانیان است.

اگرچه این اپلیکشین ها اکنون از فروشگاه گوگل پلی حذف شده اند، اما افرادی که آن ها را قبلاً دانلود نموده اند باید هرچه سریع تر نسبت به حذف آن ها اقدام نمایند، در غیر این صورت، احتمال به خطر افتادن اطلاعات شخصی و حساب های حساس ازجمله حساب های بانکی آن ها وجود دارد.

اولین بار در اواخر سال 2021 کشف و اولین برنامه های همراه با آن در ماه مارس امسال در فروشگاه اپلیکیشن گوگل شناسایی شد. شیوه کار در آن موقع، سرقت اطلاعات ازطریق کی لاگر (Keylogger)، رهگیری پیغام های متنی، فریب کاربران با استفاده از حملات هم پوشانی صفحه برای افشای اطلاعات حساس، یا دادن کنترل از راه دور دستگاه آلوده به مجرمان سایبری با سوءاستفاده از سرویس های دسترسی بود.

نسخه ارتقایافته ای به نام SharkBot 2 در ماه می مشاهده و Fox-IT در 22 آگوست به طور تصادفی با نسخه 2.25 روبرو شد؛ آپدیتی که می توانست ازطریق کوکی ها و ورود کاربر به حساب های بانکی، سرقت کند. برنامه های تازه کشف شده با SharkBot 2.25 از خدمات دسترس پذیری سوءاستفاده نمی نمایند و بعلاوه نیازی به ویژگی پاسخ مستقیم ندارند، زیرا این موارد می تواند تأیید آن ها را برای انتشار رسمی در گوگل پلی سخت تر کند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 شهریور 1401 بروزرسانی: 19 شهریور 1401 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2358

به "هشدار! مراقب هک حساب های بانکی خود باشید، این دو اپلیکیشن را فورا پاک کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار! مراقب هک حساب های بانکی خود باشید، این دو اپلیکیشن را فورا پاک کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید