پارک ملی پنانگ در مالزی محلی برای آرامش

به گزارش بارازعلی، پارک ملی پنانگ National Park Penang

پارک ملی پنانگ یکی از نقاط جذاب کشور مالزی و از زیباترین پارک های این کشور است. این پارک ملی کوچکترین پارک ملی مالزی محسوب می گردد و گردشگران می توانند یک روز خود را با فعالیت های مختلفی مثل پیاده روی در جنگل، ماهیگیری و آفتاب دریافت در سواحل آرام و استراحت روی شن و ماسه های طلایی ساحل پر نمایند. به جز این جاذبه های دیگری در پارک وجود دارد که همه گردشگرانی که به این پارک می آیند می توانند از آن استفاده نمایند. این پارک که بسیار کوچکتر از منطقه گردشگری تانن نگارا است در جزایر مالزی یکی از مکان های طبیعی زیبا است که گردشگران را به خود جذب می نماید. این پارک ملی در گوشه شمال غربی جزیره پنانگ واقع شده است. در طبیعت گردی امروز با خبرنگاران سفری به پنانگ در مالزی داشته باشید.

پارک ملی پنانگ در مالزی محلی برای آرامش

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

تاریخچه پنانگ

آثار و مدارک باستان شناسی نشان می دهد که پنانگ در اوایل دوران نوسنگی سکونتگاه انسان ها بوده و آثار و باقی مانده های انسانی که قدمت آن به 5000 تا 6000 سال پیش می رسد از این منطقه یافت شده است. آثار سفالگری و وسایل شکاری که از پنانگ بدست آمده این نظریه را تایید می نماید. این مصنوعات نشان می دهد که این منطقه در گذشته های دور مسکونی بوده است. در 1845 کتیبه ای از این منطقه بدست آمد و باستان شناسان و محققان به آنالیز آن پرداختند.

بر اساس نظر مورخان جزیره پنانگ، استفاده از اصطلاح جزیره پنانگ برای اولین بار توسط ملوانان چینی سلسله مینگ در قرن 15 بکار رفته است. پژوهشگران معتقدند شخصی به نام کاپیتان فرانسیس نور اولین بار در 1786 به جزیره پنانگ پا گذاشت. بنابراین تاریخ مدرن پنانگ از سال 1786 شروع شد، زمانی که کاپیتان فرانسیس نور بازرگان انگلیسی برای مأموریتی که از شرکت بریتانیایی هندوستان بر عهده داشت در جزیره پنانگ فرود آمد.

برای کاپیتان نور جزیره پنانگ که در وسط راستا تجارت دریایی در امتداد تنگه ای بین چین و هند واقع شده بود محلی مناسب برای تجارت بود و همچنین نقطه ای ایده آل برای محدود کردن گسترش سرزمین های فرانسوی و هلندی در آسیای جنوب شرقی بود. بریتانیا که به دنبال پایگاهی دریایی در منطقه برای نگهداری کشتی های نیروی دریایی سلطنتی بود با سیاست هایی رقبای قوی خود در شمال سیام و برمه و همچنین شورش داخلی که با آن روبرو شده بود را دفع کرد.

به همین دلیل نور برای مذاکره با سلطان عبدالله حاکم منطقه کوشش کرد. در نتیجه در قبال حمایت از سلطان از خطر دشمنانش و یاری نظامی علیه دشمنان که به وسیله اعزام نیرو به جزیره پنانگ از کمپانی بریتانیایی هند شرق صورت می گرفت سلطان هم امتیازاتی به نور بدهد. مذاکرات با موفقیت به نتیجه رسید. نور مالکیت رسمی این جزیره را در 1786 به نام پادشاه بریتانیایی، پادشاه جورج سوم و کمپانی هند شرقی هندوستان گفت. پس از آن این جزیره به جزیره شاهزاده ویلز که وارث تاج و تخت بریتانیا بود تغییر نام داد و شهر جورج تاون را در شمال شرقی آن تاسیس کرد. بسیاری از مهاجران اولیه جزیره از جمله خود نور در سال 1794 به مالاریا مبتلا شده و فوت شدند.

ویژگی های پارک ملی پنانگ

وقتی کسی به پنانگ می رسد اولین چیزی که توجه او را به خود جلب می نماید سواحل و غروب آن است. پیاده روی در جنگل های پارک ملی پنانگ و محو شدن در طبیعت پارک انسان را شگفت زده می نماید. از ویژگی های مهم این پارک این است که راستاهای پیاده روی به خوبی تعیین شده اند اما اگر ترجیحا گردشگران بدون هماهنگی با راهنما در این راستاها پیاده روی ننمایند بهتر است. پارک ملی پنانگ واقعا مکانی عالی برای گشت و گذار است که طبیعتش پیچیدگی های خود را دارد.

در ادامه راستا پیاده روی در ساحل به سرعت به یک راستا جنگلی ختم می گردد که دارای ناهمواری های زیاد و ریشه های بزرگی که روی زمین کشیده شده است . داستان های زیادی درباره بناها و کلبه های کوچکی در این بخش از پنانگ وجود دارد. در پنانگ برای عبور از یک طرف ساحل به سمت دیگر با قایقهایی که در آنجا وجود دارد جابه جایی امکان پذیر است. در حقیقت اینجا مثل یک اردوگاه در یک مکان زیبا است.

مردم محلی در سراسر ساحل برای فروش مواد غذایی به گردشگران مکان هایی را راه اندازی نموده اند اما هیچکدام از آنها نگرانی بابت فروش محصولات و مواد غذایی خود ندارند و اگر مواد غذایی را نفروشند دور می ریزند که این غم انگیز بود چون مواد غذایی شان از دست می رود. تعداد زیادی از فروشندگان مواد غذایی را در کیسه های باز در هر جا رها می نمایند اما در این جزیره هیچ میمونی وجود ندارد که این مواد غذایی را استفاده کند و این بسیار عجیب است.

پارک ملی پنانگ یکی از بهترین پارک هایی است که حمل و نقل عمومی در آن خیلی راحت و قابل دسترسی است. از ایستگاه اتوبوس تا ورودی پارک فاصله کوتاهی وجود دارد. بازدید از نقاط گوناگون پارک ملی پنانگ هر روز از ساعت 9 صبح تا 4 بعدازظهر امکان پذیر است.

همچنین اگر گردشگران بعد از پیاده روی هنوز انرژی کافی داشته باشند و 30 دقیقه بیشتر راستا پیاده روی را ادامه دهند می توانند به قدیمیترین فانوس دریایی مالزی که دومین فانوس دریایی مالزی از نظر قدمت است برسند که یک راستا پله ای مارپیچی در فانوس دریایی به بازدیدنمایندگان اجازه می دهد تا به چشم انداز بی نظیری که از بالای آن قابل دیدن است دست پیدا نمایند. پارک ملی پنانگ اولین منطقه حفاظت شده در کشور مالزی است که تحت قوانین پارک های ملی مالزی اداره می گردد و در سال 1980 در فهرست مناطق حفاظت شده به ثبت رسیده است. پارک ملی پنانگ برای حفظ و حفاظت از گیاهان و جانوران و همچنین از نظر زمین شناسی، باستان شناسی، تاریخی، قوم شناسی، علمی و طبیعت آن مورد بهره برداری قرار می گیرد.

راستا دسترسی پارک ملی پنانگ

مالزی در جنوب شرقی آسیا قرار گرفته است و فاصله آن با کشور ما زیاد است بنابراین راحت ترین راه برای رسیدن به مالزی استفاده از راستا هوایی و سفر با هواپیما است. یا اینکه به وسیله سفر زمینی و یا ترکیبی به این کشور سفر کرد. همچنین گردشگران می توانند با تورهای مالزی یا بصورت شخصی به پایتخت این کشور بروند و از آنجا با اتوبوس یا ون به پارک ملی پنانگ بروند.

دیگر جاذبه های اطراف پارک ملی پنانگ

  • استخرهای شنا
  • دریاچه هایی با آب شور و آب شیرین
  • دیدن حیاط وحش دریاچه و لاک پشت های آن
  • سواحل بکر
  • ماهیگیری
  • پیاده روی در پارک ملی پنانگ
  • تپه های جنگلی

منبع: lonelyplanet.com

tripadvisor.com

tripsavvy.com

منبع: الی گشت
انتشار: 15 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 491

به "پارک ملی پنانگ در مالزی محلی برای آرامش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک ملی پنانگ در مالزی محلی برای آرامش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید