کاروانسرای ده نمک، مهمانی با حضور میلیاردها ستاره

به گزارش بارازعلی، در جهت جاده ابریشم سفر و مثل کاروانیان صدهاسال قبل، در کاروانسرا اتراق کنید.

کاروانسرای ده نمک، مهمانی با حضور میلیاردها ستاره

اگر از زندگی شهری خسته شده اید و دل تان آرامش طبیعت را می خواهد، این صفحه را نبندید. می خواهیم جایی را به شما معرفی کنیم که روح و جسم تان را آرام و شاد کند. کاروانسرای ده نمک گرمسار جایی است که ضروری است به آن سفر کنید تا با طبیعت آشتی کنید و از آن انرژی بگیرید و چرخی هم در تاریخ بزنید. با مجله بارازعلی همراه باشید تا همچون کاروانیانی که روزگاری با شتر و اسب استر در جاده ابریشم سفر می کردند، به کاروانسرای ده نمک برویم و در یکی از حجره های آن اتراق کنیم.

کاروانسرای ده نمک کجاست؟

اگر قصد دارید از تهران به کاروانسرای ده نمک بروید، ابتدا باید وارد جاده مامازند در جنوب شرقی تهران شوید. از مامازند خودتان را به ایوانکی برسانید. از ایوانکی به گرمسار بروید و از گرمسار وارد جاده سمنان شوید. 40 کیلومتر جلوتر از گرمسار، به روستای ده نمک می رسید. کاروانسرا همان جا کنار جاده است و برای تان دست تکان می دهد. در مجموع باید حدود 140 کیلومتر از مرکز تهران برانید تا به کاروانسرا برسید.

در کاروانسرای ده نمک چه خبر است؟

اولین چیزی که می بینید، کاروانسراست که بازسازی شده و مهمان می پذیرد. یعنی می توانید وارد کاروانسرا شوید و شب را در یکی از آن حجره های زیبا و تاریخی آن بگذرانید. کاروانسرای ده نمک در کل 24 اتاق دارد. هر کدام هم به نام شاعری نام گذاری شده اند. اتاق شاه نشین، بزرگ ترین اتاق است. اگر دسته جمعی قصد سفر به کاروانسرا را دارید، شاید انتخاب این اتاق گزینه خوبی باشد. در حجره ها خبری از تختخواب نیست. باید مانند مسافران صدها سال قبل، روی زمین و لحاف و تشک بخوابید. کاروانسرا رستوران هم دارد. نگران شام و ناهار نباشید. غذاهای سنتی ایرانی در رستوران کاروانسرا ارائه می گردد. فضای رستوران نیز فوق العاده جذاب است.

کاروانسرای ده نمک در روستایی به همین نام واقع شده است. در روستا، کاروانسرای دیگری هم وجود دارد که قدیمی تر از کاروانسرای بازسازی شده است. آن کاروانسرا هنوز بازسازی نشده. یک آب انبار بزرگ کنار کاروانسرا واقع شده است. جان می دهد برای عکاسی. یخچال زیبایی نیز کنار کاروانسرا واقع شده که منتظر بازسازی است.

و اما شب های کاروانسرا که هرگز نمی توانید از آن بگذرید. معمولا موسیقی سنتی به راه است و آن را می توانید از بلندگوهایی که در سرتاسر محوطه کار گذاشته اند، بشنوید. شب ها می توانید روی پشت بام کاروانسرا بروید و هر چقدر دل تان می خواهد آسمان را ببینید. حتی می توانید روی بام دراز بکشید و ستاره ها را تماشا کنید. برخی شب های هفته، روی بام کاروانسرا برنامه رصد آسمان با تلسکوپ و استاد راهنما برپااست. اگر به این برنامه ها علاقه دارید، می توانید پیش از سفر با کاروانسرا هماهنگ شوید و در برنامه شرکت کنید. حیاط کاروانسرا که اتاق ها دورتا دور آن ساخته شده اند، پر از باغچه کاری و جوی های آبی است که صفای آن را بیشتر نموده اند. تا هر وقت دل تان بخواهد می توانید در حیاط بمانید و از طبیعت و هوای پاک و بوی تاریخ لذت ببرید.

نکات مهم در بازدید از کاروانسرای ده نمک

هنگام عبور از گرمسار، طالبی و محصولات جالیزی بخرید. معروف و خوشمزه هستند. می توانید از کوه های مریخی گرمسار و معدن های شگفت انگیز نمک نیز بازدید کنید. در کاروانسرا، هر اتاقی سرویس بهداشتی جداگانه ندارد. سرویس های بهداشتی و حمام ها در گوشه ای از کاروانسرا قرار دارند. بهداشتی، تمیز و در تعداد زیاد در دسترس تان هستند. نگران نباشید. در محوطه کاروانسرا سیگار نکشید. پارکینگ مسقف برای خودروی شما وجود ندارد. ولی از آنجا که دورتا دور کاروانسرا دوربین کار گذاشته اند، امنیت خودروی تان تامین است. مغازه کوچکی در روستای ده نمک واقع شده است که می تواند نیازهای ابتدایی شما را برآورده کند.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 3 فروردین 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 959

به "کاروانسرای ده نمک، مهمانی با حضور میلیاردها ستاره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاروانسرای ده نمک، مهمانی با حضور میلیاردها ستاره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید