کشف گور سالم سه هزارساله در سیبری

به گزارش بارازعلی، باستان شناسان گور سالم سه هزارساله یک ارابه ران را در سیبری کشف نموده اند که نخستین شواهدِ استفاده از ارابه های اسب در این منطقه محسوب می گردد.

کشف گور سالم سه هزارساله در سیبری

اسکلتی که در این گور کشف شد، به همراه شیء فلزی قلاب دار مخصوص کمربند دفن شده بود که به رانندگان ارابه های اسب کشی اجازه می داد افسار خود را به کمر خود ببندند و دست های خود را آزاد نمایند.

این نوع شیء پیش تر از گورهای چینی و مغولی نیز کشف شده بود.

گروهی از باستان شناسان روس گور این ارابه ران به همراه چند گور دیگر را در ماه جاری در نزدیکی یکی از روستاهای سیبری کشف کردند. باستان شناسان این شیء فلزی را درحالی کشف کردند که روی کمر فرد قرار داشت و پس از گذشت تمام این سال ها جابه جا نشده بود.

به گفته باستان شناسان، اشیائی همانند کمربند ارابه ران پیش تر هم کشف شده بودند، اما کارشناسان به کاربرد آن ها پی نبرده بودند. با این حال، اکتشاف های اخیری که در چین صورت گرفت و گورهای ارابه رانان عصر برنز به همراه بقایای ارابه و اسب را آشکار کرد به باستان شناسان یاری کرد تا این شیء را به عنوان وسیله ای ضروری برای ارابه رانی شناسایی نمایند.

در گورهایی که اخیرا در سیبری کشف شده است، هیچ اثری از بقایای ارابه نیست و گمان می رود که کمربند برنزی قلاب دار به عنوان یک جایگزین نمادین در این گور عصر برنز قرار گرفته باشد. این گور درحالی کشف شد که به صورت یک تپه خاکی، روی یک قبر سنگی تقریباً مربع ساخته شده بود.

یک چاقوی برنزی و جواهرات برنزی از دیگر اشیائی است که در این گور کشف شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 31 تیر 1402 بروزرسانی: 31 تیر 1402 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2496

به "کشف گور سالم سه هزارساله در سیبری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف گور سالم سه هزارساله در سیبری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید