گودزیلا علیه کونگ؛ کشتی کج هیولاها چگونه سینماها را نجات داد؟

به گزارش بارازعلی، به سلامتی، با اکران پیروز گودزیلا علیه کونگ و جواب دادن طرح نمایش همزمان فیلم ها در سالن ها و سرویس های استریم، معلوم شد که جریان اصلی سینما در دوران پس از کرونا چگونه راه خود را ادامه خواهد داد. در این موقعیت حساس که چیزی نمانده بود تا کرونا صنعت سرگرمی را ضربه فنی کند، این دو تا هیولای غول پیکر راه را باز کردند و پیروزیت فیلم بازگشت بلاک باسترها را به سینما تضمین کرد. اما برویم سراغ خود فیلم و اینکه چرا با وجود واکنش های نه چندان مثبت منتقدان، حسابی پیروز شده و مخاطبانش را راضی نموده؟

گودزیلا علیه کونگ؛ کشتی کج هیولاها چگونه سینماها را نجات داد؟

اصلا با عقل جور درنمی آید! از همان دقیقه اول تا آخر فیلم، حتی یک ایده یا یک صحنه هم نیست که منطقی به نظر برسد. پس خیلی راحت می توانید قبل از تماشای فیلم تصمیم بگیرید که دعوا و لا ت بازی های خزنده غول پیکر ماقبل تاریخ با گوریل عظیم الجثه احساساتی بر کسب عنوان گنده لات اول کره زمین به کارتان می آید یا نه. اما گزینه جذاب تر این است که بفهمیم چطور قصه ای که با عقل و منطق یک انسان بالغ سازگار نیست، برای حدود دو ساعت می تواند جماعتی را سرگرم کند و حتی ازشان سوت و کف بگیرد؟! واقعیت اش را بخواهید اولین بار نیست که گودزیلا از پس چنین ماموریتی برآمده و ماجرا برمی گردد به سال ها قبل، به کایجو و توکوساتسو در سینمای ژاپن که به مرور زمان به فرهنگ عامه در سطح بین المللی نفوذ نموده و حالا دیگر به یک زبان و کشور محددود نمی گردد.

یک بار سریع با هم مرور کنیم که قضیه از چه قرار است و بعد برویم سراغ ادامه بحث. لجندری پیکچرز استودیوی هالیوودی میان رده ای بود که حدودا ده سال پیش رفت سراغ اقتباس سینمایی از سری فیلم های گودزیلا که جزو دارایی های کمپانی ژاپنی توهوست. قرار بر این شد که در بازسازی هالیوودی، فیلم های جدید به ذات کایجوهای ژاپنی وفادار بمانند و همان دنیا روایی با آخرین فناوری های موجود در عرصه جلوه های ویژه به روز گردد. حالا قصه سری فیلم های لجندری از این قرار است که در گذشته های دور که اطلاع زیادی ازش در دسترس نیست، موجودات دیگری ساکن زمین بوده اند که ابعادی غول آسا داشتند و امروزه بهشان می گوییم تایتان.

تایتان ها به کلی منقرض نشده و چند تایشان باقی و در طول میلیون ها سال پنهان مانده اند. تایتان ها یک عادت کلی دارند؛ هرکی که قوی تر باشد و زورش به بقیه برسد، آلفای جمع است و بقیه باید ازش حساب ببرند. در تمام این هزاران سال، اجداد گودزیلا و کینک کونگ همواره آلفا بوده اند و حالا در دوران بیداری تایتان ها، این دو بازمانده باید ثابت نمایند که یگانه آلفا چه کسی است، با منطقی که مسابقات رویال رامبل در کشتی حرفه ای را به یاد می آورد! این وسط یک کمپانی پیشگام در زمینه فناوری های نوین هم داریم که می خواهد با رونمایی از گودزیلای مکانیکی به عرصه کشتی پیشکسوتان غول پیکر وارد گردد، یک مشت بچه کنجکاو که فهمیده اند اخیرا گودزیلا بابت مسائلی دلخور شده و بی دلیل نیست که دست به تخریب اموال عمومی در ابعاد وسیع می زند و یک دانشمند ورشکسته که کشف نموده در اعماق زمین دنیای دیگری وجود دارد که خاستگاه اصلی تایتان هاست و کینگ کونگ (که در خفا زبان اشاره هم یاد گرفته) می تواند ما را به آنجا برساند.

بحث کردن درباره اینکه توضیحات علمی فیلم بچگانه است یا فیلمنامه با الگوی ساختار سه پرده ای کار می نماید یا نه (که کار می نماید، حداقل برای رسیدن به هدف مدنظر) فایده چندانی ندارد. خود فیلم های توهو هم کوشش می کردند که همه چیز را بچینند تا در پرده سوم نبرد نهایی هیولاها راه بیفتد. از اول قرار نبود این الگوی قالب باشد، اما واکنش و استقبال تماشاگران نشان داد که انتظارشان از دیدن فیلم های گودزیلایی چیزی جز این نیست. وقتی هم که مثلا سعی کردند در گودزیلا علیه بیولانته خلاف روال همیشگی پیش بروند، تماشاگرها فیلم را پس زدند؛ هرچند که بعد از گذشت چند دهه خود گودزیلابازهای قهار اعتقاد دارند که آن فیلم شاید بهترین در کل مجموعه باشد.

خیلی سال پیش کوئنتین تارانتیو گفته بود که فیلم های گودزیلا از این جهت برایش جذاب و قابل آنالیز اند که چرا هیچ وقت کسی به زیست انسان های چنین قصه هایی فکر ننموده که همواره سایه خدای گونه هیولاهای عظیم لعنتی بر سرشان است و ترس از بازگشت آن ها برایشان عادی شده؟! در واقعیت اگر منطق وجود گودزیلا و دیگر دوستان و دشمنانش را بپذیریم، بدون اغراق می گردد سویه های فلسفی و حتی استعاره های سیاسی شگفت انگیزی را در چنین داستان هایی کاوید. نکته ای که اگر برایتان جذاب است، باید سریال انیمه حمله به تایتان را تماشا کنید نه فیلم جدید لجندری پیکچرز را که به همان منطق کشتی کج برای روایت قصه اش اکتفا نموده، به هر حال کشتی کج هم جذابیت های خاص خودش را دارد!

عظیم ترین درسی که لجندری از گنجینه گودزیلاهای توهو گرفته، احتمالا باید این باشد که مردم برای تماشای دعوای هیولاها به سینما می آیند؛ سیر منطقی داستان و توجیهات شبه علمی شخصیت های انسانی برای پیش بردن درام مهم نیست، فقط باید تماشاگری را که برای دیدن دعوا آمده، درست و به اندازه کافی منتظر و مشتاق نگه داری تا در لحظه حساس همه چیز برود روی هوا و در ترکیبی از وحشت و لذت، هیجان آزاد گردد. سری فیلم های گودزیلا، از همان ابتدا تا همین نسخه آخر یعنی گودزیلا علیه کونگ، سوژه جذابی است برای مطالعه بر روی مفهوم کاتارسیس در سینما و اینکه در راستا این فرایند از چه چیزهایی می گردد چشم پوشی کرد. برای مثال، همین الان که دارید این مطلب را می خوانید، کافی است یکی از چشم های خود را ببندید تا به صورت خودآگاه متوجه بینی در گستره دیدتان بشوید؛ مغز به صورت ناخودآگاه یاد گرفته از دیدن آن صرف نظر کند تا تصویر جامع تری به ذهن مخابره گردد.

تماشای گودزیلا علیه کونگ هم با وجود بدبینی و بی محلی به فیلم، بعد از چند دقیقه مثل نادیده دریافت بینی عمل می نماید و شما را با خودش می برد، حتی شاید به فیلم بخندید اما به تماشای آن ادامه بدهید. این فرمولی است که از هفتاد سال قبل، کم و بیش در دنیای گودزیلا جواب داده و باعث شده که فقط بعد از چند دقیقه به تکنیک ابتدایی و حتی مضحک فیلم عادت کنید و منتظر نبرد هیولاها بمانید. با علم به این قضیه، موفقیت گودزیلا علیه کونگ، مخصوصا در چنین دوره و زمانه ای، قابل توجیه خواهد بود، چون ذهن به صورت اتوماتیک شاخک های منطقی اش را خاموش می نماید تا بدون حساسیت نسبت به باورپذیری ماجرا، آن را تماشا کنید. البته بعدش مثل آگاهی آزاردهنده از قرار دریافت بینی در زاویه دید، هیچ وقت دست از سرتان برنمی دارد و تازه یادتان می افتد چه چیزهایی جلوی چشمتان رژه رفته و مثلا آن تبر شارژشونده کینگ کونگ را کی ساخته؟!

نقد فیلم گودزیلا علیه کونگ دیدگاه شخصی نویسنده است و لزوما نظر خبرنگاران مگ نیست.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1883

به "گودزیلا علیه کونگ؛ کشتی کج هیولاها چگونه سینماها را نجات داد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "گودزیلا علیه کونگ؛ کشتی کج هیولاها چگونه سینماها را نجات داد؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گودزیلا علیه کونگ؛ کشتی کج هیولاها چگونه سینماها را نجات داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید