آخرین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن؛ از ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا تا جنجال کرونا

به گزارش بارازعلی، در شرایطی که کمتر از دو هفته به فراررسیدن روز برگزاری رسمی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده، دومین مناظره میان نامزد های دو حزب دموکرات و جمهوری خواه بامداد آدینه به وقت تهران برگزار گردید.

آخرین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن؛ از ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا تا جنجال کرونا

دانشگاه بلمونت، واقع در شهر نشویل، ایالت تنسی میزبان این مناظره بود. این آخرین رویارویی تلویزیونی دونالد ترامپ و جو بایدن قبل از برگزاری انتخابات در روز سوم نوامبر (13 آبان ماه) به شمار می رود.

رسانه های آمریکا از ساعاتی قبل از شروع این مناظره از تجمع تظاهرات نمایندگان در محوطه اطراف دانشگاه بلمونت خبر دادند.

رویارویی بامداد آدینه در حالی برگزار می گردد که کمیسیون مناظره های ریاست جمهوری به عنوان نهاد متولی برگزاری مناظره های تلویزیونی به مجری برنامه امکان قطع میکروفون هر یک از نامزد ها را در صورت پریدن به میان کلام نامزد دیگر داده است.

این تصمیم در شرایطی گرفته شده که در مناظره اول بار ها ترامپ و بایدن حرف های یکدیگر را هنگام صحبت قطع کردند و گفت وگوی میان آن ها بار ها به هرج و مرج کشیده شد.

در زیر، مهم ترین نکات مربوط به آخرین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن به صورت لحظه به لحظه آورده شده اند:

ویروس کرونا

نخستین سوال مناظره به ویروس کرونا اختصاص داشت. جو بایدن به مرگ 220 هزار نفر بر اثر این بیماری اشاره نمود و گفت: هر کسی که مقصر این همه مرگ است نباید رئیس جمهور ایالات متحده باقی بماند.

دونالد ترامپ از عملکردش دفاع کرد و در پاسخ به نخستین سئوال گفت که این بیماری یک مشکل جهانی است.

دونالد ترامپ گفت زمانی که پرواز های چین را لغو نموده جو بایدن او را بیگانه هراس توصیف نموده است.

جو بایدن سخنانش را با گفتن این جمله به سرانجام رساند: مردم، من از شما مراقبت خواهم کرد، من این [مسائل]را پایان خواهم داد. من اطمینان حاصل خواهم کرد که برای عبور از مشکل برنامه خواهیم داشت.

ترامپ: نمی توانیم خودمان را در زیرزمین حبس کنیم

رئیس جمهور آمریکا در دفاع از بازگشایی اقتصاد آمریکا گفت: من می گویم ما داریم یاد می گیریم با [کرونا]زندگی کنیم. نمی توانیم خودمان را داخل زیرزمین حبس کنیم.

او سپس خطاب به جو بایدن گفت: او بضاعتش را دارد تا خودش را در زیرزمین حبس کند. تعیین است که از جایی حسابی پول به جیب زده است.

بایدن: به سمت زمستان تاریک پیش می رویم

نامزد حزب دموکرات بار دیگر بر اینکه ترامپ برنامه ای برای مقابله با ویروس کرونا ندارد تأکید کرد. او همچنین درباره اینکه واکسن کرونا ظرف چند هفته آینده آماده خواهد شد هم ابراز تردید کرد. او گفت: این همان آدمی است که به شما می گفت این بیماری تا عید پاک از بین خواهد رفت. هیچ برنامه ای ندارد.

وی سپس در ادامه گفت با افزایش شمار افراد مبتلا به کرونا، آمریکا وارد زمستان تاریک خواهد شد. ترامپ این ادعا را رد کرد و گفت فکر نمی نماید آمریکا در حال ورود به زمستان تاریک است.

دفاع ترامپ از بازگشایی مدارس

رئیس جمهور آمریکا از جو بایدن و دموکرات ها به دلیل اینکه از بستن اقتصاد آمریکا و مدارس حمایت می نمایند انتقاد کرد. او گفت: تن ها کاری که ایشان انجام می دهد صحبت کردن درباره تعطیلی است.

ترامپ در ادامه گفت: ما تعطیل نمی کنیم. قصد داریم مدارسمان را باز کنیم... من یک پسر دارم، آزمایش کرونای او مثبت شد و از بین رفت. مسئله به سیستم ایمنی مربوط است. می خواهم مدارس را باز کنم.

جو بایدن: باید یاد بگیریم راه برویم و آدامس بجویم

جو بایدن، دونالد ترامپ را بابت حمایت از بازگشایی مدارس بدون داشتن سیستم مناسبی برای اخذ آزمایش مسخره کرد.

او گفت: ضروری است ما یاد بگیریم راه برویم و همزمان با آن آدامس بجویم. باید بتوانیم، به صورت ایمن مدارس را بازکنیم، ولی برای این کار به منابع احتیاج است.

ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا

جو بایدن در پاسخ به سئوال مجری برنامه در مورد گزارش ادعایی دستگاه های اطلاعاتی آمریکا در مورد دخالت ایران در انتخابات آمریکا گفت: هر کشوری- فرق نمی نماید کدام کشور باشد-در انتخابات آمریکا دخالت کند، بهای سنگینی خواهد پرداخت.

وی اضافه نمود: درباره این انتخابات، ما می دانیم که روسیه، دخالت نموده، چین تا حدی دخالت نموده و حالا متوجه شده ایم که ایران هم دخالت نموده است. اگر من انتخاب شوم، آن ها بهای سنگینی خواهند پرداخت.

بایدن ادعا کرد قدرت های خارجی مانند روسیه دوست ندارند او در انتخابات پیروز گردد، چون می دانند که او با آن ها برخورد سخت گیرانه ای خواهد داشت. او گفت: می دانند که آن ها را می شناسم و آن ها هم مرا می شناسند.

دونالد ترامپ در پاسخ گفت که جان راتکلیف گزارش داده که ایران و روسیه دوست ندارند او در انتخابات پیروز گردد. وی در ادامه گفت: هیچ کس با روسیه سخت گیرتر از ترامپ نبوده است.

ترامپ علاوه بر این ادعا کرد که جو بایدن 3.5 میلیون دلار از روسیه پول دریافت نموده است. او گفت: تو کلی پول از روسیه گرفته ای و احتمالاً هنوز هم می گیری.

جو بایدن در پاسخ گفت: من یک پنی از هیچ منبع خارجی در سراسر عمرم پول نگرفته ام.

او سپس به عدم انتشار سوابق مالیاتی ترامپ اشاره نمود و خطاب به او گفت که یا سوابق پرداخت های مالیاتی خودش را منتشر کند و یا حرفی از فساد نزند.

بایدن گفت: تو سوابق مربوط به یک سال را هم منتشر ننموده ای. چه چیزی را مخفی می کنی؟ چرا تمایل به انتشار آن ها نداری؟ کشور های خارجی به تو پول می دهند. روسیه به تو پول می دهد، چین پول زیادی می دهد. یا سوابق مالیاتی ات را منتشر کن و یا درباره فساد صحبت نکن.

مشاجره بر سر حساب بانکی ترامپ در چین

بایدن در بخشی از حملات خود به ترامپ، پس از تأکید بر اینکه هیچ پولی از منابع خارجی نگرفته با اشاره به گزارش اخیر نیویورک تایمز که مدعی شده بود ترامپ یک حساب بانکی مخفیانه در چین دارد گفت: الان متوجه شده ایم که رئیس جمهور یک حساب مخفی در چین دارد، بعد به من می گوید از این راه پول درمی آوری؟

ترامپ برای دفاع از خودش گفت: من حساب های بانکی زیادی داریم، همه شان فهرست شده اند و در همه جا هستند. من تاجر بودم و تجارت می کردم. آن حساب بانکی سال 2013 افتتاح و سال 2015 بسته شده بود. داشتم به تجارت در چین فکر می کردم، یک حساب بانکی افتتاح کردم و بعد هم بستمش.

رئیس جمهور آمریکا، خانواده جو بایدن را به جارو برقی تشبیه کرد. او گفت: ایشان معاون رئیس جمهور بوده، بعد پسرش، برادرش و آن یکی برادرش ثروتمند شده اند! عین جارو برقی هستند که پول را می بلعند.

بایدن به ترامپ: داری با من رقابت می کنی

ترامپ به جو بایدن به دلیل ارتباط هایی که با افراد چپ گرا در حزب دموکرات دارد حمله کرد و گفت کاملا هریس، معاون بایدن حتی از برنی سندرز هم بیشتر گرایش های سوسیالیستی دارد.

بایدن در جواب ترامپ گفت: ایشان فکر می نماید دارد با فرد دیگری رقابت می نماید. من همه آن آدم ها را شکست دادم، چون با آن ها مخالف بودم.

او سپس خطاب به حضار گفت: ایشان دارد با جو بایدن رقابت می نماید.

کوشش ترامپ برای معرفی خودش به عنوان فرد خارج از دایره سیاست

رئیس جمهور آمریکا بار ها کوشش کرد جو بایدن را یکی از افراد هیئت حاکمه آمریکا و خودش را یک غیرسیاستمدار معرفی کند.

او بار ها به بایدن گفت که یک سیاستمدار مثل همه سیاستمداران دیگر است و در جایی گفت: معذرت می خواهم، ایشان 47 سال این کاره بوده. من کمتر از 4 سال است که وارد سیاست شده ام.

جداسازی 545 کودک مهاجر از والدین

مجری برنامه از ترامپ درباره گزارشی پرسید که فاش نموده فرزاندان 545 کودک مهاجر که طبق سیاست های دولت آمریکا از والدینشان جدا شده اند، قادر به یافتن والدینشان نیستند.

ترامپ در پاسخ گفت: ما الان قوی ترین مرز ها را داریم.

رئیس جمهور آمریکا ادعا کرد دولت او در کوشش است بچه ها را به والدینشان برگرداند و خیلی سخت کوشش می نماید تا این کار انجام گردد.

جو بایدن از سیاست ترامپ در جداسازی خانواده های مهاجران از یکدیگر انتقاد کرد و گفت هدف از این سیاست منصرف کردن مهاجران برای عبور از مرز های جنوبی آمریکا است. او گفت: این ما را به مضحکه تبدیل می نماید.

بایدن تأکید کرد چنانچه در انتخابات به پیروزی برسد ظرف 100 روز اول حضورش در کاخ سفید برنامه ای برای اصلاح برنامه مهاجرتی ترامپ خواهد داد.

ترامپ در پاسخ مدعی شد قفس هایی که چند سال پیش رسانه ها منتشر کردند و بچه ها مهاجر در داخل آن ها حبس شده بودند در واقع مربوط به دولت اوباما بوده اند.

او پرسید: فقط یک سئوال، این قفس ها را کی ساخت، جو؟ او هیچ کاری جز ساختن قفس برای حبس بچه ها انجام نداده.

ترامپ مدعی شد در دولت او از مهاجران هم به خوبی مراقبت می گردد و آن ها در مجموعه هایی که بسیار پاکیزه هستند نگاه داشته می شوند.

این دو در مناظره دوم نسبت به مناظره اول لحن آرام تری داشتند و دو نامزد بیشتر به یکدیگر اجازه صحبت دادند.

نژادپرستی در آمریکا نهادینه شده است

بایدن، پاسخ به سئوال مجری برنامه درباره شرایط نژادپرستی در آمریکا را با صحبت کردن درباره خشونت پلیس شروع کرد.

او گفت: در آمریکا، نژادپرستی نهادینه شده وجود دارد. ما هیچ گاه بر اساس این شعار که همه مردان و زنان برابر زاده می شوند نزیسته ایم.

ترامپ در دفاع از عملکردش گفت که از زمان ریاست جمهوری آبراهام لینکلن هیچ کس به اندازه او به سیاه پوستان خدمت ننموده است.

بایدن اینکه ترامپ خودش را با لینکلن مقایسه نموده مسخره کرد و گفت: این جناب آبراهام لینکلن، یکی از نژادپرست ترین روسای جمهوری است که در تاریخ مدرن داشته ایم.

جو بایدن گفت: او روی تک تک آتش های نژادپرستی هیزم می ریزد.

بایدن در بخشی از سخنانش گفت که این انتخابات به منزله به رأی گذاشته شدن شخصیت آمریکا است. او گفت: شخصیت یک کشور به رأی گذاشته شده.

ترامپ گفت: برای من قیافه آدم های معصوم را نگیر، جو! آن ها (مردم) می گویند که تو یک سیاستمدار فاسد هستی.

نحوه برخورد بایدن و ترامپ با همسران خود بعد از مناظره

منبع: فرارو
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1492

به "آخرین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن؛ از ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا تا جنجال کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن؛ از ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا تا جنجال کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید