ادعای تصاحب بخشی از حریم زاینده رود توسط نهادهای دولتی!

به گزارش بارازعلی، با وجودی که طی سال های اخیر با ساخت و سازهای متعدد در بستر رودخانه زاینده رود برخورد گردیده است، اما اهالی محلی معتقدند که هنوز ساخت و سازها ادامه دارد و حتی برخی دستگاه های وابسته بدون هیچ نظارتی و در سایه نظارت نشدن بر اجرای قانون با ویلاسازی های خود همواره کسب درآمد می نمایند.

ادعای تصاحب بخشی از حریم زاینده رود توسط نهادهای دولتی!

در تمام کشورهای پیشرفته جهان، رودخانه ها و تمام زمین های اطرافش، حریم دانسته گردیده و به عنوان نقطه ای مهم از جغرافیای یک شهر و کشور محسوب می گردد؛ نقطه ای که باید همواره دست نخورده از تبعات منفی ساخت و سازهای شهری درامان بماند.

متاسفانه در کشور گاهی رویکرد متفاوتی در این خصوص وجود دارد و ساخت و سازهای بی رویه و به دور از اصول علمی در حریم رودخانه ها امری پیش پا افتاده و ساده تلقی می گردد. چنانچه اکنون به فاصله چند متر از زاینده رود ساختمان ها و ویلاها در کنار یکدیگر قد علم نموده و بر رودخانه سایه انداخته اند، موضوعی که گلایه اهالی محلی را به همراه دارد.

در این خصوص طی ماه های گذشته بارازعلی تماس های مکرری از سوی برخی از اهالی روستای هویه فلاورجان مبنی بر ساخت و ساز ویلا در حریم رودخانه زاینده رود دریافت نموده است و محلیها مدعی هستند برخی از این ویلاها مربوط به نهادها و ارگان های دولتی است که با وجود پیگیری هنوز پاسخی دریافت نکردند.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان در این باره به خبرنگار بارازعلی گفت: سامان دهی رودخانه زاینده رود یکی از مهمترین بخش های فعالیت ما است و در این راستا به آزادسازی مسیر 10 متری رودخانه می پردازیم تا بتوانیم دسترسی راحت تری به رودخانه داشته و از برداشت های غیرمجاز نیز جلوگیری کنیم.

حسن ساسانی با بیان اینکه شرکت آب منطقه ای اصفهان در این خصوص ضمن ارائه مستندات لازم، طرح شکایت نموده و با جدیت پیگیر این مسئله است، اضافه کرد: دادگاه باید به ما حکم تخریب بدهد و به محض صدور این حکم، کار را در مدت 48 ساعت بعد پیگیری خواهیم کرد. برای پیگیری های بعدی باید منتظر حکم دادگاه و طی شدن مراحل قانونی آن باشیم. طبعا آن طرف ماجرا، وکیلی برای اثبات ادعای خود به کار گرفته و این مسئله باید از مجاری قانونی عبور کند. ویلاهای مربوط به دستگاه ها و ارگان ها قطعا در صورت صدور حکم دادگاه تخریب خواهند شد.

وی تاکید نمود: شرکت آب منطقه ای اصفهان هرگز اجازه ساخت و ساز در حریم رودخانه را نداده و به محض مشاهده چنین مسئلهای، حتی اگر ساختمان به صورت کامل ساخته گردیده باشد، حکم تخریب آن را از دادگاه دریافت و به صورت جدی اجرا خواهد نمود.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان اضافه کرد: برخی از ساختمان ها از قبل ساخته گردیده اند، بنابراین روند دیگری برای تخریب آنها در پیش می گیریم و آنها را پس از دریافت حکم از سوی دادستانی به طور کامل تخریب می کنیم.

وی با بیان اینکه موارد ساخت و سازهای غیرمجاز از طریق مشاوران شرکت آب منطقه ای و اطلاع از اعتراضات و شکایات مردمی به اطلاع این سازمان می رسد، اظهار کرد: گاهی بخشداران و مسئولان این امور را به اطلاع ما می رسانند که در این صورت بلافاصله به محل مورد نظر رفته، آنالیز های لازم را به عمل می آوریم و در صورت لزوم، دیوارکشی را تخریب می کنیم.

آزادسازی 99 هکتار از اراضی بستر دریاچه سد زاینده رود

مدیر رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای اصفهان پیشتر نیز از آزادسازی 99 هکتار از اراضی بستر دریاچه سد زاینده رود طی چهار ماهه نخست امسال اطلاع داد و گفت: شرکت آب منطقه ای اصفهان به منظور اجرای تکالیف قانونی در راستای صیانت از کمیت و کیفیت منابع آب در مجموع 223 مورد اخطاریه صادر و تصرفات داخل بستر دریاچه سد زاینده رود به مساحت 99 هکتار با هماهنگی مراجع قضایی و انتظامی آزاد شد.

احمدرضا صادقی هم چنین از آزادسازی بستر رودخانه پلاسجان به طول 1100 متر و نهر آزادگان به طول 2800 متر اطلاع داد و اضافه کرد: هم اکنون با هماهنگی مقامات استانی و قضایی 3900 متر از تصرفات غیرقانونی بستر رودخانه در این دو موقیعت جغرافیایی آزادسازی گردیده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون، طرح مطالعات ساماندهی بستر به طول 250 کیلومتر از رودخانه ها و مسیل ها در سطح استان از محل اعتبارات ملی برون سپاری گردیده است، اظهار کرد: عملیات ساماندهی رودخانه های گازرگاه آران و بیدگل، مرق کاشان، شهرضا، خوانسار و زاینده رود در حال انجام است.

مدیر رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای اصفهان با بیان اینکه ساماندهی رودخانه زاینده رود در جهت تأمین آب شرب، صنعت، محیط زیست و کشاورزی یکی از مهمترین پروژه های ساماندهی استان است، گفت: عملیات ساماندهی این رودخانه از سال 93 از بند آبشار تا پل زیار آغاز و به طول 32 کیلومتر امتداد یافت و در این طول، جاده ساحلی احداث شد و به میزان هشت کیلومتر سنگ چین جهت تثبیت بستر انجام پذیرفت. هم چنین این طرح از سال 95 مجدداً کلید خورد و تاکنون 29 کیلومتر از طول رودخانه در بازه غرب شهر اصفهان بازگشایی و جاده دسترسی احداث گردیده است، از سوی دیگر بندهای غیرمجاز موجود بر روی رودخانه جمع آوری شد.

وی درباره سایر اقدامات حفاظتی انجام گردیده، گفت: از ابتدای امسال تاکنون در بازه روستای چم طاق، ابتدای ورود رودخانه زاینده رود به استان تا تالاب گاوخونی بیش از 120 پرونده قضایی علیه متخلفان تشکیل و بیش از 410 عدد اخطاریه صادر گردیده، هم چنین 20 مورد طرح شکایت اجرا شده و بیش از 100 عدد پمپ غیرمجاز جمع آوری گردیده است.

صادقی با اشاره به طراحی بیش از 40 تابلوی جدید هشدار دهنده توسط شرکت آب منطقه ای اصفهان، توضیح داد: اطلاع رسانی عمومی به مجاورین رودخانه ها برای آگاهی نسبت به محدوده بستر و حریم و قوانین آن با استفاده از نصب این تابلوها، بنرها و پخش تراکت ها در بین اهالی این مناطق انجام گردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 آبان 1397 بروزرسانی: 24 آبان 1397 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 112

به "ادعای تصاحب بخشی از حریم زاینده رود توسط نهادهای دولتی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای تصاحب بخشی از حریم زاینده رود توسط نهادهای دولتی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید