اصلاح مشروط قیمت دارو ، لزوم همکاری پزشکان عمومی برای اجرای پزشک خانواده

به گزارش بارازعلی، سرپرست وزارت بهداشت با بیان اینکه می توان صنعت دارویی کشور را با امکانات موجود ظرف مدت یکسال دگرگون کرد، گفت: قیمت داروها نیز باید اصلاح گردد چون انقباضی است، اما مشروط بر این که بیمه ها هزینه ها را تقبل نمایند و باری بر دوش مردم نباشد.

اصلاح مشروط قیمت دارو ، لزوم همکاری پزشکان عمومی برای اجرای پزشک خانواده

به گزارش بارازعلی، دکتر سعید نمکی در جلسه شورای عالی نظام پزشکی، ضمن تشکر و قدردانی از زحمات دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی - وزیر سابق بهداشت با عنوان این مطلب که کشور روزهای سخت مالی را طی می نماید، گفت: در نظام سلامت نیز دچار مسائلی هستیم و این امکان وجود دارد که هر لحظه با گردبادهایی روبرو شویم، اما یکی از ارکان اصلی مدیریت نظام سلامت، سازمان نظام پزشکی است که بنده شخصا هیچ گاه به عنوان یک سازمان صرفا مدافع حقوق صنف به آن نگاه ننموده ام، بلکه این سازمان صنفی است که سلامت مردم را اداره می نماید و یک رسالت فراسازمانی و فراصنفی به عنوان طبیب و عضو تیم نظام سلامت بر عهده دارد.

سرپرست وزارت بهداشت با اشاره به امکان بروز آسیب های نظام سلامت از تحریم ها افزود: در آینده احتیاجمند مشارکت بین بخشی عظیمی هستیم که اگر مراقبت های لازم را در این زمینه انجام ندهیم و مشارکت بین بخشی را طلب نکنیم، هر روز با یک جریان تازه روبرو خواهیم بود.

وی ادامه داد: اگر کوشش کنیم تا نظام سلامت را به مدارس ببریم و آموزش الگوهای لازم را از مدارس شروع کنیم، دیگر احتیاجی به این نیست که بار بیماری ها را به وسیله ویزیت متخصصان در فیلدهای مختلف پزشکی شناسایی کنیم.

نمکی ادامه داد: اگر پزشکی خانواده و سیستم ارجاع و نظام پرداخت را مدیریت می کردیم، هزینه های طرح تحول نظام سلامت منطقی تر می شد که امروز نیز باید با همکاری و هماهنگی هم به این مهم بپردازیم.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، سرپرست وزارت بهداشت با اشاره به این که باید از ظرفیت های پزشکان عمومی در پیاده سازی پزشکی خانواده و نظام ارجاع بهره مند شویم، افزود: برای تدوین گاید لاین ها باید سازمان نظام پزشکی به عنوان قوی ترین ساختار صنفی به ما یاری کند و نیز باید ساختار مناسب نظارت بر گاید لاین ها را برای اجرا در بیمه ها ایجاد کنیم.

وی به مسائل حوزه داروسازی نیز اشاره نمود و گفت: در صنعت داروسازی کشور اتفاقات نامبارکی اتفاق افتاده که باعث آسیب این صنعت شده است و با واردات دارو صنعت داخلی را لگدمال نموده ایم و این در حالی است که حدود 550 میلیون دلار ارز برای داروی ساخت داخل در نظر گرفته شده و حدود 3/1 میلیارد دلار برای واردات دارو اختصاص داده شده است که توازن و تعادلی در این بین مشاهده نمی گردد.

نمکی با تاکید بر این که صنعت داروی کشور حرف های زیادی برای گفتن دارد، توضیح داد: نه تنها به صنعت دارو یاریی ننموده ایم بلکه فیلترهایی هم برای همکاران داروساز ایجاد کردیم. البته می توان صنعت دارویی کشور را با امکانات موجود ظرف مدت یکسال دگرگون کرد. قیمت داروها نیز باید اصلاح گردد چون انقباضی است، اما مشروط بر این که بیمه ها هزینه ها را تقبل نمایند و باری بر دوش مردم نباشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به آلوده شدن نگاه ها نسبت به جامعه پزشکی اشاره نمود و گفت : مقداری از این نگاه آلوده از درون حاصل شده و مقداری از آن هم از بیرون نشأت گرفته که باید با همکاری هم نسبت به برطرف آن کوشش کنیم .

سرپرست وزارت بهداشت تاکید نمود : باید مکانیزم هایی در سازمان نظام پزشکی تعریف گردد تا همه بدانند که اگر کوچکترین تظلمی روی دهد فورا به آن رسیدگی خواهد شد و احتیاج به مرجعی خارج از سازمان نظام پزشکی نداریم و مسائل حرفه در درون خودمان حل و فصل خواهد شد.

وی اظهار داشت : وزارت بهداشت در درجه اول متولی سلامت مردم است و باید با همکاری سازمان نظام پزشکی در جهت احقاق حقوق شهروندی گام برداریم و اجازه ندهیم تا مسائل پزشکی خارج از حرفه به بحث و آنالیز گذاشته گردد .

نمکی در سرانجام یاد آور شد : باید توسعه خدمات بستری و سرپایی را متوازن با هم جلو ببریم که می توان یک پروتکل در این زمینه تعریف کرد و از ظرفیت و توان انجمن های علمی و سازمان نظام پزشکی با تشکیل یک اتاق فکر استفاده کرد.

همچنین دکتر محمدرضا ظفرقندی - رئیس شورای عالی و سرپرست سازمان نظام پزشکی در این جلسه شورایعالی، ضمن تبریک انتخاب دکتر نمکی به عنوان سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: دکتر نمکی از پختگی و تجربه لازم در حوزه بهداشت، پزشک خانواده و حوزه اقتصاد سلامت برخوردار بوده و صاحب نظر و صاحب سبک در عرصه نظام سلامت است.

وی افزود: با توجه به این که ایشان در رده ها و بخش های مختلف حوزه سلامت مشغول به فعالیت بوده اند و آشنایی کامل با نقاط ضعف، قوت و چالش های این حوزه را دارند، گفتند بدیهی است سازمان نظام پزشکی به عنوان بزرگترین نهاد مدنی و صنفی جامعه پزشکی می تواند یک همکار خوب در جهت تحقق اهداف و برنامه های پیش رو و مثبت حوزه سلامت باشد.

وی با اشاره به شرایط ناشی از تحریم ها در کشور افزود: در درجه اول باید به فکر برطرف مسائل سلامت مردم بود و بعد از آن وظیفه ای که داریم حفظ شأن و منزلت جامعه پزشکی است که موجب حفظ سرمایه اجتماعی نظام سلامت خواهد بود و نباید به حرمت آنها خدشه ای وارد گردد؛ زیرا هر گونه بی احترامی به این جامعه در واقع زیر سوال بردن اعتماد مردم و تخریب این سرمایه اجتماعی است و موجب اختلال در پروسه درمان می گردد.

سرپرست سازمان نظام پزشکی توضیح داد: باید آسیب شناسی های لازم در این زمینه انجام گردد و هر جا لازم باشد ترمیم هایی انجام دهیم و این مستلزم کوشش و مبارزه بیرونی و پالایش درونی است.

ظفرقندی اظهار داشت : متاسفانه عده قلیلی که در جامعه پزشکی تخلف می نمایند، حیثیت کل حرفه را زیر سوال می برند و این سبب می گردد تا برخی رسانه ها هر نوع تخلفی را به کل جامعه پزشکی تعمیم دهند که یکی از مصادیق آسیب به شأن و منزلت جامعه پزشکی همین مسئله است.

وی تاکید نمود: باید با وحدت و انسجام برای حل معضلات مختلف جامعه پزشکی از جمله بحث تعرفه واقعی، مسائل بیمارستان ها، ناکارآمدی بیمه ها و .... کار کنیم و رسیدگی به مسائل سلامت مردم را وجهه اهتمام خود قرار دهیم.

دبیر خبر: زهرا روزبروزی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 خرداد 1398 بروزرسانی: 8 خرداد 1398 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 227

به "اصلاح مشروط قیمت دارو ، لزوم همکاری پزشکان عمومی برای اجرای پزشک خانواده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح مشروط قیمت دارو ، لزوم همکاری پزشکان عمومی برای اجرای پزشک خانواده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید