الزرفی شانسی ندارد

به گزارش بارازعلی، پس از کناره گیری محمد توفیق علاوی انتها برهم صالح عدنان الزرفی را به عنوان نخست وزیر مکلف جدید برای تشکیل کابینه انتخاب کرد.

الزرفی شانسی ندارد

عدنان الزرفی یکی از شخصیت های شیعه عراق به شمار می رود که ارتباط بسیار گسترده ای با آمریکا و سازمان های اطلاعاتی این کشور دارد. اگرچه او در گذشته یکی از مخالفین و همچنین مبارزین علیه صدام بود و یکی از افراد شاخص حزب الدعوه بود اما پس از انتفاضه شعبانیه عراق که در سال 1991 میلادی رخ داد به عربستان عزیمت کرد و در ادامه در سال 1995 به آمریکا پناهنده شد که این اتفاق سبب شد تا او به تدریج ارتباطاتش با سازمان های اطلاعاتی آمریکا را تقویت کند.

پس از سقوط رژیم صدام در سال 2003 میلادی وی به عراق بازگشت و مسئولیت هایی را در دولت و مجلس بر عهده گرفت که استانداری نجف یکی از مسئولیت های مهم او به شمار می رفت. در خیزش های اخیر عراق و به خصوص استان نجف الزرفی نقش مهمی ایفا کرد و مردم را علیه دولت عادل عبدالمهدی تحریک می کرد.

فرایند انتخاب او به عنوان نخست وزیر مکلف از آنجا شروع شد که چند گزینه توسط مجلس و هم برهم صالح یعنی رئیس جمهوری عراق پیشنهاد شد که هیچ یک از این نامزدها نتوانستند به عنوان گزینه ای مناسب مطرح شوند و سرانجام پس از مشورت های لازم برهم صالح در نهایت عدنان الزرفی را انتخاب و به مجلس معرفی کرد. به همین دلیل همه فراکسیون های شیعه مخالفتشان را با الزرفی اعلام کردند و او را گزینه منتخب و پیشنهادی آمریکا دانستند و نسبت به ایجاد شکاف در فراکسیون های شیعه با روی کار آمدن وی هشدار دادند. از همین رو بیش از 120 تن از نمایندگان عراق با انتشار بیانیه ای مخالفت خود را برای نخست وزیر عدنان الزرفی اعلام کردند چرا که الزرفی خواستار پیاده سازی برنامه های آمریکا در عراق است.

فراکسیون های شیعه همچنین بر این باورند که نخست وزیری باید کابینه تشکیل دهد که اولا مصوبه مجلس عراق مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از عراق را عملیاتی کند؛ این در حالی است که عدنان الزرفی مخالف خروج نیروهای آمریکایی از عراق است.

بنابراین با این تفاسیر باید گفت که الزرفی هیچ شانسی برای تشکیل کابینه ندارد و اگر درصدد تشکیل کابینه خارج از اراده مجلس باشد رأی اعتماد نخواهد گرفت و با ادامه یافتن این فرایند، تشکیل دولت نیز طولانی تر خواهد شد.

چنین وضعی و در سایه نبود دولت در عراق، آمریکا بیشترین نفع را خواهد برد چرا که در این خلا سیاسی قدرتی وجود ندارد تا بتواندمصوبه مجلس را عملیاتی و آمریکا را وادار به خروج از عراق کند. اگر برهم صالح گزینه ای نزدیک به جریان های شیعه را معرفی می کرد شانس بیشتری داشت ولی عدنان الزرفی گزینه ای است که نمی تواند از مجلس عراق رأی اعتماد بگیرد.

در روزهای اخیر نیز بحث بازگشت عادل عبدالمهدی به قدرت نیز مطرح شد؛ فردی که هم مورد تأیید فراکسیون های شیعه و همچنین مرجعیت است و شخصیتی بود که کارایی خود را ثابت کرد. اما آمریکایی ها خواستار این نیستند تا او دوباره قدرت را به دست بگیرد چرا که واشنگتن می پندارد او به ایران نزدیک تر است تا به آمریکا. چند عامل وجود دارد که می تواند نخست وزیر را در رأس کار حفظ کند که یکی از آن عوامل مهم حفظ روابط تهران و بغداد بوده که در این راستا عدنان الزرفی خواستار کاهش سطح این روابط است که چنین موضوعی مورد قبول ملت عراق نیست.

از آنجایی که آمریکا به دنبال ادامه وضع کنونی در عراق هستند و در صدد تشدید شکاف بین جریان های شیعه هستند، به نظر می رسد که فشارهای آنان به رئیس جمهور عراق برای تحمیل مهره هایی که بتواند این شکاف را بیشتر کند افزایش یابد تا حتی جنگ شیعه- شیعه نیز به راه بیفتد، اما قطعا با هوشیاری جریان های شیعه طرح آمریکا با شکست روبرو خواهد شد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1100

به "الزرفی شانسی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الزرفی شانسی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید