برخورد با بانک ها در صورت عدم رعایت نرخ سود مصوب

به گزارش بارازعلی، به گزارش خبرنگاران، مرادپور، مدیرکل امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد در برنامه گفت و گوی 18:30 شبکه خبر در خصوص هشدار وزیر اقتصاد به بانک هایی که نرخ سود مصوب را رعایت نمی کنند، شرح داد: بانک ها باید طبق قانون پولی کشور و مصوبات شورای پول و اعتبار عمل کنند. از وظایف بانک مرکزی تعیین نرخ سود است و بانک ها موظفند آن را رعایت کنند.

برخورد با بانک ها در صورت عدم رعایت نرخ سود مصوب

او ادامه داد: طبق بخشنامه اخیر وزیر اقتصاد، چنانچه بانکی نرخ سود بیشتری بپردازد، این سود اضافه مشمول معافیت مالیاتی نمی شود و هزینه های آن قابل قبول نیست بنابراین بانک باید مالیات سود اضافه را بپردازد.

مرادپور بیان نمود: پرداخت سود بالاتر از نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار، تبعاتی در بازار پول و بورس دارد و مورد قبول نیست. کلیه بانک ها چه خصوصی و چه دولتی باید این نرخ ها را رعایت کنند.

او در خصوص میزان سود کنونی سپرده ها شرح داد: سود سپرده ها از کوتاه مدت تا بلندمدت و تسهیلات پرداختی از 10 تا 18 درصد است.

مرادپور گفت: همه سپرده ها چه قدیمی چه جدید شامل مصوبه شورای پول و اعتبار می شوند، البته مالیات سود اضافه بر نرخ مصوب را بانک باید پرداخت کند.

این مقام مسئول شرح داد: وزارت اقتصاد از باب حمایت از واحدهای تولیدی، تاکید ویژه ای در رعایت این نرخ ها دارد چراکه در صورت بالا بودن سود سپرده، تامین مالی تولید هم گران تر می شود.

مدیرکل امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد تاکید کرد: سازمان حسابرسی به طور مستمر حساب های 12 بانک را بررسی و نتیجه را به وزارت اقتصاد و سازمان مالیات اعلام می کند و اگر گزارش تخلفی هم برسد ، بررسی و با آن برخورد می کند.

او در پاسخ به این سوال که نرخ سود روی تورم چه تاثیری می گذارد، گفت: تورم چشم انداز کاهشی دارد و رشد زیادی برای آن متصور نیستیم. بازارهای مالی خود را با نرخ سود تطبیق می دهند. این نرخ ها اگر رعایت شود و حتی کاهش یابد، یکی از عوامل کاهش نرخ تورم خواهد بود.

مرادپور بیان نمود: اقتصاد ایران یک اقتصاد بانک محور است و 90 درصد تامین مالی تولید از بانک ها صورت می گیرد بنابراین رعایت دقیق سود سپرده و به تبع آن سود تسهیلات، کمک زیادی به بخش تولید خواهد کرد.

بانک های خصوصی هم موظف به اجرای نرخ سود مصوب هستند

در ادامه برنامه جمشیدی، دبیرکل کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی، شرح داد: همه بانک های خصوصی موظف به اجرای نرخ سود مصوب هستند و در صورت اجرا نکردن آن، متخلف محسوب می شوند و عواقب این اقدام را به زودی مشاهده می کنند، زیرا بانک مرکزی اجرای این مصوبه را به خوبی زیر نظر دارد.

او درباره جذابیت نرخ های بالاتر از سود مصوب در برخی از بانک ها گفت: سپرده گذاران بدانند هر گرانی و ارزانی بی علت نیست، ممکن است در آینده همان طور که تجربه برخی موسسات مالی را داشتیم، اصل پولشان را هم به سختی بتوانند دریافت کنند؛ بنابراین در بانک هایی که نرخ مصوب را رعایت می شود، سرمایه گذاری کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1815

به "برخورد با بانک ها در صورت عدم رعایت نرخ سود مصوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخورد با بانک ها در صورت عدم رعایت نرخ سود مصوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید