تأکید عراقچی بر بازگشت بی قید و شرط آمریکا به برجام و لغو همه تحریم ها

به گزارش بارازعلی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه در دومین دور رایزنی های سیاسی ایران و بلغارستان بر بازگشت بی قید و شرط آمریکا به برجام و لغو همه تحریم ها تأکید کرد و گفت: اقدام ایران در کاهش تعهدات هسته ای منطبق بر مفاد برجام بوده است.

تأکید عراقچی بر بازگشت بی قید و شرط آمریکا به برجام و لغو همه تحریم ها

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، دومین دور رایزنی های سیاسی ایران و بلغارستان امروز (دوشنبه) چهارم اسفند ماه به صورت مجازی در سطح معاونان وزاری خارجه دو کشور برگزار گردید.

در این نشست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و گئور گئور گیئف معاون سیاسی وزارت خارجه بلغارستان درباره موضوعات مربوط به روابط دوجانبه، موضوعات منطقه ای و بین المللی بحث و گفتگو کردند.

دو طرف در این نشست مجازی آخرین تحولات مربوط به برجام را مورد بحث قرار دادند.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن تایید اهمیت حفظ برجام به عنوان یک دستاورد دیپلماسی در دوران معاصر، بازگشت بی قید و شرط آمریکا به برجام و لغو کامل تحریم ها را شرط اساسی برای اجرای کامل تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران خواند و تأکید کرد: اقدام ایران در کاهش تعهدات هسته ای خود منطبق بر مفاد برجام بوده و در واکنش به عدم اجرای تعهدات آمریکا و اروپا اجرا شده است.

به گزارش فارس، سعید خطیب زاده سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز امروز در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره بازگشت آمریکا به برجام توضیح داد: ابتدا باید تعهد خودش را به برجام اعلام کند تا بتواند وارد ساختمان گردد و بعد آمریکا باید عمل موثر کند و تمامی تله هایی که تحریم ها جزو آن است را بردارد و بعد تازه می تواند وارد اتاق برجام گردد و گفتگو های خود را در چارچوب برجام داشته باشد.

معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین با اشاره به افزایش مبادلات مالی دو کشور در سال گذشته، بر استفاده از تمامی ظرفیت ها برای ارتقای مبادلات مالی تأکید کرد.

توسعه روابط مجلس های دو کشور از دیگر محور های مورد اشاره عراقچی در این گفت وگوی مجازی بود.

* دیپلمات بلغار: از ابتدا با خروج آمریکا از برجام مخالف بودیم

گئور گئور گیئف معاون سیاسی وزارت خارجه بلغارستان ضمن تأکید بر لزوم استفاده از ابزار دیپلماسی برای حل اختلافات گفت: ما همراه با اتحادیه اروپایی از ابتدا با خروج آمریکا از برجام مخالف بودیم و برای نجات برجام کوشش نموده ایم.

وی با ابراز خرسندی از فرایند رو به افزایش مناسبات تجاری دو کشور بر علاقه مندی کشورش برای توسعه مناسبات همه جانبه با کشورمان در ابعاد مختلف سیاسی، مالی، فرهنگی و بین المللی تأکید کرد.

طرفین در نشست مجازی همچنین نسبت به گسترش همکاری در زمینه گردشگری بین دو کشور پس از بهبود شرایط همه گیری ویروس کرونا ابراز تمایل کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1727

به "تأکید عراقچی بر بازگشت بی قید و شرط آمریکا به برجام و لغو همه تحریم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأکید عراقچی بر بازگشت بی قید و شرط آمریکا به برجام و لغو همه تحریم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید