تاکید استاندار جدید آذربایجان شرقی بر پیگیری تخصیص بودجه احیای دریاچه ارومیه

به گزارش بارازعلی، استاندار آذربایجان شرقی پیگیری تخصیص بودجه احیای دریاچه ارومیه را یکی از مهمترین برنامه هایش برای استان عنوان نمود.

تاکید استاندار جدید آذربایجان شرقی بر پیگیری تخصیص بودجه احیای دریاچه ارومیه

محمدرضا پورمحمدی در گفت وگو با خبرنگاران، منطقه آذربایجان شرقی، با اشاره به ظرفیت های خاص آذربایجان شرقی اظهار کرد: خوشبختانه استان ما به لحاظ تاریخی، سیاسی و فرهنگی جزو استان های مهم کشور بوده، همچنین وضعیت جغرافیایی، آذربایجان شرقی را به پل ارتباطی بین ایران و اروپا و دروازه مشرق زمین تبدیل نموده است.

وی اضافه نمود: از نظر اقتصادی نیز توانمندی های قابل توجهی در استان ما وجود دارد که وجود پنج هزار واحد فراوریی، منطقه آزاد ارس و 50 شهرک، ناحیه و منطقه ویژه صنعتی از آن جمله هستند.

وی با بیان این که 400 هزار هکتار اراضی آبی و 800 هزار هکتار اراضی دیمی در سطح استان وجود دارد، اظهار کرد: زیرساخت های کشاورزی در استان نیز از وضعیت خوبی برخودار هستند.

استاندار آذربایجان شرقی، وجود یک هزار و 200 آثار باستانی ثبت شده در سطح ملی و جهانی را از دیگر ظرفیت های این استان برشمرد و ادامه داد: جاده های مواصلاتی و راه های ارتباطی آذربایجان شرقی، استان ما را به مهم ترین مرکز صادرات و واردات کالا تبدیل نموده است و این استان، توانایی های قابل توجهی در زمینه دانشگاهی، علمی و پژوهشی دارد.

وی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به این که چه خلاهایی در استان جود دارد؟ گفت: تقلیل سهم جمعیتی استان، کاهش نقش استان در ارزش اضافه نموده کشور، مشکل بیکاری به ویژه در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی و مسائل زیست محیطی از جمله دریاچه ارومیه و کاهش تراز آبی، آلودگی کلانشهرها، حاشیه نشینی و اسکان غیر رسمی از جمله خلأهای موجود در استان بوده و در کنار آن یک سری چالش های جدی وجود دارد که به مرور زمان و با مدیریت درست، برطرف می شوند.

پورمحمدی تأکید کرد: ضعف های موجود با تدبیر و عزم جدی و مصمم، رویکرد علمی، شایسته سالاری و مشارکت گروه ها و اقشار مختلف اعم از بخش خصوصی و مردم که اصلی ترین بخش توسعه است و با تعامل و هماهنگی با سطوح بالاتر و پایین تر، قابل حل شدن هستند.

وی توضیح داد: کوشش می کنیم زمینه را برای حضور بانوان و جوانان در عرصه مدیریت فراهم کنیم.

پورمحمدی در ادامه با اشاره به برنامه ای که برای ارتقاء آذربایجان شرقی در زمینه های مختلف دارد، گفت: کوشش خواهیم کرد تا ضمن برطرف موانع فراوری و حفظ فرصت های شغلی موجود، فرصت های شغلی جدیدی نیز ایجاد کنیم.

وی در ادامه، پیگیری تخصیص بودجه احیای دریاچه ارومیه را از دیگر اولویت های کاری اش در حوزه مسائل زیست محیطی مطرح نمود.

وی با اشاره به برنامه هایش در زمینه پروژه های زیربنایی، ادامه داد: پروژه هایی مثل راه آهن میانه - تبریز، بزرگراه تبریز-مرند، مرند - بازرگان و اتوبان تبریز-اهر را به طور جدی پیگیری خواهیم کرد.

پورمحمدی در ادامه تاکید نمود: معتقد هستیم که آموزش، ارتقاء مهارت و تربیت انسان های توسعه یافته یا به عبارت دیگر، توسعه انسان محور و عزم عمومی، راهکار مسائل بوده و این تنها دولت نیست که می تواند در حل مسائل نقش داشته باشد، هر چند که مساعدت دولت در پروژه های ملی یک اصل مهم است.

وی اضافه نمود: اعتقاد داریم که بخش خصوصی و عموم مردم باید وارد میدان شوند و ساز و کارهایی نیز در این راستا داریم تا شاخص های توسعه استان را به طور شایسته ای ارتقا دهیم.

وی در واکنش به اینکه با وجود کوشش نمایندگان آذربایجان شرقی برای انتخاب یک فرد صنعتی به عنوان استاندار، یک فرد دانشگاهی انتخاب شد، گفت: معتقد هستم دانشگاه یعنی همه چیز، برخی اعتقاد دارند که یک فرد دانشگاهی فقط می تواند در حوزه نظری و مدیریت آکادمیک فعالیت کند، مسائلی مثل مسائل اداری، پروژه های عمرانی، پشتیبانی فرهنگی، صنعت، خدمات و کشاورزی در دانشگاه هم هستند.

استاندار آذربایجان شرقی تاکید نمود: همه چیز را همگان ندانند، هر کسی صاحب یک تخصص بوده و فکر می کنم تخصص من که برنامه ریزی شهری و منطقه ای است، از هر تخصص دیگری به مسائل توسعه استان نزدیک تر باشد، اما در زمینه هایی که خودمان تبحر و تخصص نداریم، چه با حضور مستقیم در امور اجرایی و چه در قالب اتاق فکر، از صاحب نظران استفاده خواهیم کرد.

وی در انتها با اشاره به برنامه هایش برای ارتقاء وضعیت فرهنگی آذربایجان شرقی، گفت: فرهنگ زیربنای هر کاری بوده و کارهایی مثل اجرای پروژه های عمرانی، زمانی ماندگار خواهند بود که فرهنگ نیز ارتقاء پیدا کند.

وی متذکر شد: مسائل فرهنگی باید جزو اولویت های ما باشند، ولی مسئله فرهنگ به گونه ای نیست که امروز برای ارتقاء آن کوشش نموده و فردا نتیجه اش را ببینیم، این پروژه طولانی مدت بوده و در این راستا، آموزش های رسمی و غیررسمی مثل آموزش های همگانی و حقوق شهروندی را به طور جدی پیگیری خواهیم کرد و از رسانه ها نیز برای ارتقاء فرهنگ و دانش مردم، یاری خواهیم گرفت، معتقد هستم اگر این اقدامات را به طور جدی پیگیری و اجرایی کنیم، غنای فرهنگی و ادبیاتی ما به قدری است که به راحتی می توانیم با مسائلی مانند مسائل رفتاری، آسیب های اجتماعی و گسست نسلی مبارزه کنیم.

لازم به ذکر است؛ با مطرح شدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان، مجید خدابخش که بازنشسته بود، جای خود را به محمدرضا پورمحمدی داد.

پورمحمدی، از اساتید دانشگاه تبریز بوده و از سوابق اجرایی او می توان به ریاست دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه تبریز، ریاست دانشگاه تبریز و رایزن علمی ایران در ترکیه و اوکراین اشاره نمود. پورمحمدی سابقه همکاری با جهاد دانشگاهی، صدا و سیما و نهضت سوادآموزی را دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 196

به "تاکید استاندار جدید آذربایجان شرقی بر پیگیری تخصیص بودجه احیای دریاچه ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید استاندار جدید آذربایجان شرقی بر پیگیری تخصیص بودجه احیای دریاچه ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید