تداوم کاوش های مجموعه ربع رشیدی تبریز با حضور باستان شناسان آلمانی

به گزارش بارازعلی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از تداوم کاوش های مجموعه ربع رشیدی تبریز با حضور باستان شناسان آلمانی اطلاع داد و گفت: متخصصان این موسسه با ارائه برنامه ای پنج ساله و مشخص پنج فصل کاوش، اقداماتشان را در مجموعه ربع رشیدی از سال گذشته شروع نموده اند.

تداوم کاوش های مجموعه ربع رشیدی تبریز با حضور باستان شناسان آلمانی

مرتضی آبدار در گفت وگو با ایسنا، در تشریح این خبر اظهار کرد: احیای دانشگاه باستانی ربع رشیدی با بیش از 700 سال قدمت، یکی از مطالبات جامعه و مردم تبریز و آذربایجان بوده و با انتخاب تبریز از طرف سازمان OIC به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018، این سوژه در ردیف سوژه های ملی قرار گرفت.

وی از تخصیص اعتباری بالغ بر دو میلیارد تومان در فاز اول برای این پروژه اطلاع داد و گفت: با کوشش اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی و به منظور بهره مندی از تجربیات بین المللی در باستان شناسی های این مجموعه، تفاهم نامه ای چهار جانبه بین موسسه بین المللی باستان شناسی آلمان، اداره کل میراث فرهنگی استان، دانشگاه هنر اسلامی تبریز و شهرداری تبریز منعقد شد.

وی افزود: مدیریت پژوهشی میراث فرهنگی استان و پژوهشگاه ملی میراث فرهنگی کشور بر اقدامات باستان شناسی در این مجموعه نظارت دارد.

آبدار با بیان اینکه فصل یک و دو کاوش های مجموعه ربع رشیدی با حضور باستان شناسان آلمانی، سال گذشته به اتمام رسید، اظهار کرد: فصل سوم کاوش ها در این مجموعه نیز تا سرانجام امسال به اتمام رسیده و دو فصل سرانجامی کار نیز طی دو سال آینده شروع می گردد.

وی از ثبت ملی محدوده تاریخی مجموعه ربع رشیدی به عنوان پایگاه ملی اطلاع داد و اضافه نمود: 90 درصد از آزادسازی ابنیه ای که از گذشته در محوطه این مجموعه تاریخی ساخته شده بود، اجرا شده و در مالکیت اداره کل میراث فرهنگی استان واقع شده است.

آبدار اضافه نمود: علاوه بر در نظر دریافت اعتباری بالغ بر پنج میلیارد تومان برای سال گذشته و امسال به منظور احیاء، مرمت و کاوش در این مجموعه، بالغ بر 20 میلیارد تومان اعتبار نیز برای تملک زمین هایی که از گذشته ساخت و سازهایی در آن اجرا شده، در نظر گرفته شده است.

وی از تاسیس اولین بانک سفال و کاشی کاری در محوطه این مجموعه با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان و شهرداری منطقه یک تبریز اطلاع داد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی اظهار داشت: تاسیس کارگروه بین المللی میراث مکتوب ربع رشیدی متشکل از متخصصان و پژوهشگران ایرانی و بین المللی و تدوین نسخه های مکتوب شناسایی شده نیز از دیگر اقدامات در راستای حفظ میراث مکتوب این مجموعه به شمار می آید.

وی متذکر شد: کوشش می گردد تا در برنامه های آینده راهکاری نیز برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی ارائه گردد.

بر اساس این گزارش، هر دانشگاهی ربع رشدی تبریز در قرن هشتم و به همت خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی، وزیر غازان خان و یکی از دانشمندان و نویسندگان برجسته آن عصر در شمال شرق تبریز بنیان قرار گرفت و در آن به هفت زبان زنده جهان تدریس می شد. عرصه مجموعه ربع رشیدی تبریز 13 هکتار است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 7 آذر 1398 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 662

به "تداوم کاوش های مجموعه ربع رشیدی تبریز با حضور باستان شناسان آلمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم کاوش های مجموعه ربع رشیدی تبریز با حضور باستان شناسان آلمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید