تولید و تجاری سازی دستگاه الکتروریسی نانوالیاف

به گزارش بارازعلی، محققان دانشگاه صنعتی اصفهان، با طراحی، ساخت و تجاری سازی دستگاه صنعتی الکتروریسی نانو الیاف، روزانه بیش از 15 هزار ماسک تولید می کنند.

تولید و تجاری سازی دستگاه الکتروریسی نانوالیاف

به گزارش از ،علیرضا علافچیان عضو هیئت علمی پژوهشکده نانوفناوری و مواد پیشرفته دانشگاه صنعتی اصفهان با اعلام این خبر گفت: مراحل طراحی و ساخت این دستگاه پیش از شیوع ویروس کرونا در کشور، در دانشگاه صنعتی اصفهان به انجام رسیده بود که با وقوع این بحران، با تمام ظرفیت در اختیار تولید پارچه های نانو برای ماسک های N95 قرار گرفت.

علیرضا علافچیان افزود: نانوالیاف به وسیله اختلاف پتانسیل 70 کیلو ولتی میان دو قطب مثبت و منفی ایجاد می گردد که در دستگاه صنعتی الکتروریسی نانو الیاف با شاخصه تمام اتوماتیک بودن و دقت بسیار بالا، برهمکنش بین میدان الکتریکی و بار الکترواستاتیکی پلیمر سبب اعمال کشش به آن ها و تولید الیاف نانو می گردد.

او با اشاره به اهمیت تولید این دستگاه مهم و کاربردی، گفت: دست یابی به دانش فنی تولید این نوع دستگاه در دانشگاه صنعتی اصفهان، مرغوبیت، تمام اتوماتیک بودن و اختلاف قیمت قابل توجه نمونه ساخته شده با دستگاه های مشابه خارجی، امکان ارزآوری چشمگیر با تولید انبوه این دستگاه را فراهم نموده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، به دیگر کاربری های دستگاه صنعتی الکتروریسی نانو الیاف اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به اهمیت راهبردی و افزایش روزافزون استفاده از محصولات نانو، از این دستگاه ارزشمند می توان در تولید محصولات پزشکی همچون باند و گازاستریل، صنایع سلولوزی همچون کاغذ های ضد آب و دستمال کاغذی های آ نتی با کتریال و نیز دیگر صنایع کاربردی همچون فیلتر های خودرو، فیلتر های آب و هوا و ... بهره گرفت.

علافچیان، تولید ماسک های استاندارد N95 و دیگر ماسک های مرغوب نانو را از جمله نیاز های امروز کشور دانست و شرح داد: با ایجاد اتاق تمیز و استقرار و راه اندازی دستگاه صنعتی الکتروریسی نانو الیاف، از روز های نخست سال جاری تا به امروز، روزانه پارچه نانو جهت تولید 15 هزار ماسک N95 تولید و هم اینک با ایجاد خط کامل تولید در دانشگاه صنعتی اصفهان و اخذ تائیدیه سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، روزانه بیش از 15 هزار عدد از این نوع ماسک در این دانشگاه تولید می گردد.

او با تأکید بر اهمیت دستیابی به دانش فنی تولید این نوع دستگاه، گفت: به منظور افزایش حجم تولیدات و در راستای کمک به دیگر واحد های تولید ماسک در دانشگاه صنعتی اصفهان که از ابتدای شیوع کرونا فعال شده اند، مراحل پایانی ساخت و راه اندازی سه دستگاه دیگر الکتروریسی نانو الیاف در حال انجام است که طی روز های آینده به بهره برداری خواهند رسید.

گفتنی است: دستگاه صنعتی الکتروریسی نانو الیاف توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان در شرکت نانوزیست صنعت اهورا (از شرکت های رویشی این دانشگاه) و با همکاری پژوهشکده نانوفناوری و مواد پیشرفته دانشگاه صنعتی اصفهان به انجام رسیده است.

م

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1210

به "تولید و تجاری سازی دستگاه الکتروریسی نانوالیاف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید و تجاری سازی دستگاه الکتروریسی نانوالیاف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید