9 میلیون قبض برق خانگی مشمول پاداش صرفه جویی شد

به گزارش بارازعلی، در سایه همکاری خوب مردم و مشارکت در طرح سراسری پاداش صرفه جویی در سال جاری، نتایج و دستاورد های خوبی را در بخش خانگی شاهد بودیم، به طوری که تا دوم مرداد، 25 میلیون قبض برای مشترکان خانگی صادر شد و از این تعداد 9میلیون قبض معادل 35 درصد کل قبوض مشمول پاداش صرفه جویی برق شدند.

9 میلیون قبض برق خانگی مشمول پاداش صرفه جویی شد

به گزارش ایسنا، اهمیت مدیریت مصرف برق خانگی و مصرف بهینه انرژی در این بخش بر کسی پوشیده نیست؛ اینکه 43 درصد اندازه مصرف برق در اوج بار تابستان مربوط به استفاده از سیستم های سرمایشی است، اهمیت توجه به افزایش بهره وری لوازم سرمایشی و متعاقب آن کاستن از اندازه برق مصرفی این وسایل را برای جبران ناترازی ها دوچندان می کند.

با چنین شرایطی و بر اساس اعتقاد صاحبنظران و کارشناسان، بخش اعظمی از اندازه مصرف برق در اوج بار انرژی را سیستم های سرمایشی به ویژه کولر های آبی و گازی به خود اختصاص می دهند و مدیریت مصرف در این حوزه علاوه بر کمک به اقتصاد خانوار می تواند اثرات مثتبی را برای مدیریت ناترازی در فصل گرما داشته باشد.

نکته اینکه، سال گذشته اعمال روش مدیریت مصرف در بخش خانگی و اختصاص پاداش مصرف بهینه برای این بخش رشد تولید در صنایع بزرگ را رقم زد. در شش ماه نخست سال گذشته و در سایه مشارکت مطلوب مشترکان بخش خانگی، برای نخستین بار شاهد افزایش سهم مصرف بخش صنعت نسبت به بخش خانگی بودیم که معنای مشخص آن افزایش ظرفیت تولید و اشتغال کشور در سال 1401 بود.

با درنظرگرفتن این امر، بی تردید مدیریت مصرف بخش خانگی نقش مهم و انکارناپذیری را در جبران ناترازی برق کشور داشته و به همین ترتیب تأمین برق بخش صنایع وابستگی شدیدی به اندازه مصرف برق در بخش خانگی دارد.

این گزارش حاکی است، خط قرمز وزارت نیرو خاموشی در بخش خانگی است و تابستان پارسال و سال جاری با وجود اوج گیری مصرف برق در کشور هیچ گونه خاموشی را شاهد نبودیم و در کنار آن دولت در تامین برق صنایع پیروز تر از گذشته ظاهر شد؛ به طوری که از ابتدای سال جاری تا به امروز تامین برق مورد نیاز صنایع 12 تا 20 درصد نسبت به سال های گذشته رشد یافت.

دربازه زمانی13خرداد تا 10تیرماه 1402 (ژوئن2023) رشد تولید ایران در بخش فولاد به 17.4 درصد رسید و کشور با رکوردشکنی رشد تولید از دهمین فولادساز بزرگ دنیا در سال گذشته به رتبه 7 فولادسازان بزرگ دنیا رسید.

در همین رابطه می توان گفت که علاوه بر تاثیر مثبت مصرفه بهینه برق در بخش خانگی بر عملکرد صنایع کشور، مقایسه اقدام های اجرا شده برای رفع ناترازی موجود در صنعت برق کشور بیانگر انجام کار های مفید و موثر در این باره است که اثرات مثبت خود را در زندگی مردم، کسب وکار، تولید کشور، تجارت، بهداشت و درمان نشان داده است.

عدم هرگونه خلل به سطح رفاه مردم در سراسر کشور برای جبران ناترازی برق از جمله موارد مورد تاکید علی اکبر محرابیان- وزیر نیرو است، اما رعایت برخی اصول ساده در استفاده از سیستم های سرمایشی نه تنها از رفاه حال هموطنان نمی کاهد، بلکه موجب دریافت پاداش صرفه جویی و در ادامه کاهش مبالغ قبوض برق و در مواردی صفر شدن هزینه قبض برق مشترکان می شود.

از 72 هزار و 724 مگاوات رکورد مصرف برق در هفته گذشته (دوشنبه، 2 مرداد)، بیش از 32 هزار مگاوات مربوط به سیستم های سرمایشی بوده است. در چنین شرایطی مشترکان با انجام اقداماتی ساده، اما موثر می توانند از پاداش 20 برابری تعرفه مصرفی برق برخوردار شوند و آن هم قرار دادن سیستم های سرمایشی روی دمای آسایش است؛ البته راهکار های ساده و موثر دیگری، چون تغییر زمان استفاده از وسایل برقی مثل اتو، ماشین لباس شویی، جاروبرقی و ماشین ظرف شویی در ساعت های غیرپیک نیز برای دریافت پاداش صرفه جویی وجود دارد.

بر اساس آمار هواشناسی، کشور در گرمترین هفته سال جاری واقع شده است و (چهارشنبه، 11 مرداد) گرم ترین روز 1402 در انتظار کشور است به طوری که بسکمک از شهر های جنوب کشور دمای بالای 50 درجه و تهران نیز دمای 40 درجه را تجربه می کنند. همچنین حداکثر تقاضای مصرف برق کشور به مرز 73 هزار مگاوات رسیده است.

همه این شرایط اهمیت مدیریت مصرف در بخش خانگی و نیز تعامل و همکاری دو طرفه بین هموطنان و نیز وزارت نیرو به عنوان یکی از ارکان دولت را برای مدیریت این شرایط و رفع ناترازی دوچندان می کند.

9 میلیون قبض مشمول پاداش صرفه جویی

اما طبق اعلام، همکاری خوب هموطنان در سال جاری و مشارکت در طرح سراسری پاداش صرفه جویی نتایج و دستاورد های خوبی را در بخش خانگی به همراه داشت، به طوری که تا دوم مردادماه سال جاری 25 میلیون قبض برای مشترکان خانگی صادر شده و از این تعداد 9 میلیون قبض معادل 35 درصد کل قبوض مشمول پاداش صرفه جویی برق شده اند.

بر اساس این گزارش، میانه رقم پاداش برای منطقه ها گرمسیری کشور270 هزار تومان و برای منطقه ها عادی به 75هزار تومان به ازای هر قبض می رسد و مشترکانی که پاداش صرفه جویی برق دریافت کردند، به طور میانه 21 درصد در مصرف برق صرفه جویی کرده اند.

اما بیشترین اندازه پاداشی که به یکی از مشترکان خوش مصرف تعلق گرفت مبلغی بالغ بر یک میلیون و 250 هزار تومان بود که دلیل اصلی دریافت چنین پاداشی خاموش کردن کولر های گازی اضافی در منزل وی بوده است.

همچنین در همین بازه زمانی و در پیک مصرف سال جاری نسبت به سال گذشته در استان خوزستان شاهد کاهش مصرف 173 مگاواتی برق بودیم؛ به عبارت دیگر 1.9 درصد مصرف برق در این استان نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

منبع: فرارو
انتشار: 13 مرداد 1402 بروزرسانی: 13 مرداد 1402 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2501

به "9 میلیون قبض برق خانگی مشمول پاداش صرفه جویی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 میلیون قبض برق خانگی مشمول پاداش صرفه جویی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید