جشنواره ملی شعر دانشجویی آغاز شد

به گزارش بارازعلی، با برگزاری جلسه شورای سیاست گذاری دومین دوره جشنواره ملی شعر دانشجویی، همزمان با روز دانشجو این دوره از جشنواره کلید خورد.

جشنواره ملی شعر دانشجویی آغاز شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا ، جلسه شورای سیاست گذاری دومین دوره جشنواره ملی شعر دانشجویی عصر روز یکشنبه (16 آذر 99) در سالن شهید صبوری معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی ، با حضور عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی برای رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت تلفیقی حضوری و برخط برگزار شد.

در این جلسه، اعضای شورای سیاست گذاری دومین جشنواره ملی شعر دانشجویی شامل: عبدالجبار کاکایی، اسماعیل امینی، محمدرضا ترکی، سعید بیابانکی، پونه نیکوی، کوروش انصاری، آرش شفاعی، حسین تقوی، عیسی علیزاده، عادل تقوی، سمانه عنبری، فرزین پورمحبی و علیرضا بهرامی به صورت حضوری یا برخط (آنلاین) حضور داشتند.

در ابتدای جلسه عادل تقوی، مدیرکل راهبری امور فرهنگی جهاد دانشگاهی، با ارائه گزارشی از فرایند برگزاری اولین دوره این جشنواره گفت: یکی از تفاوت های اصلی این جشنواره که در بدو پایه ریزی به آن توجه شد، این بود که تلاش کردیم برخلاف جشنواره های رایجی که در فضای فرهنگی و بعضا ادبی با آن روبرو هستیم، از تمرکز بر جمع آوری آثار، داوری و در نهایت معرفی برخی از آن ها به عنوان برگزیده، کمی فاصله بگیرد و جشنواره را رویدادمحور برگزار کنیم. لذا آموزش و بزرگداشت و معرفی مفاخر ادبی را هم در کنار رویدادها مد نظر داشتیم. بخشی از این برنامه ها که قبل از شرایط کرونا بود، با حضور فیزیکی دانشجویان مهیا شد و توانستیم پنج رویداد دانشجویی در دانشگاه های مختلف برگزار کنیم اما با شیوع کرونا، پس از لغو برخی از رویدادها، مراسم اختتامیه هم به صورت مجازی برگزار شد.

در ادامه این جلسه عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی با تبریک روز دانشجو، درباره چگونگی برگزاری اولین دوره جشنواره ملی شعر دانشجویی گفت: ما تصورمان این است که موضوع شعر و هنر کماکان مورد علاقه دانشجویان است. بر اساس رسالتی که جهاددانشگاهی در توجه هنر به صورت عام داشت، احساس کردیم که جشنواره شعر دانشجویی می تواند نقطه خوبی برای توجه دانشجویان به موضوع هنر و ادبیات و مطالعه باشد. با همین اندیشه، اولین دوره جشنواره برگزار شد. با اعتقاد و اهتمامی که به این جشنواره داشتیم، تصمیم گرفتیم که دومین برنامه را هم شروع کنیم. احساس می کنیم شاید برای دوره اول با بضاعتی که داشتیم به بیشتر اهدافی که داشتیم، رسیدیم. اعتقادم این است که می توانیم از فضای موجود در کشور با توجه به بستری که در فضای مجازی است، برای بهتر شدن جشنواره استفاده کنیم و حتی در سال های بعد از شیوع کرونا، بتوانیم موضوع مجازی را کماکان در این جشنواره حفظ کنیم.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی با اشاره به مزیت دانشجویی بودن این جشنواره اعلام نمود: بسیاری از افرادی که در حوزه های مختلف به موفقیت می رسند، شروع کارشان از همین جشنواره هایی است که در دوران دانشجویی و یا دانش آموزی شکل گرفته است. ما مشابه آن را در پایان نامه سال دانشجویی و کتاب سال دانشجویی نیز داریم. تعدادی از برگزیدگان کتاب سال دانشجویی که بیش از 20 دوره در حال برگزاری است، افرادی هستند که بعد از دوره دانشجویی نیز کتاب تالیف کرده اند، بعضا در کسوت داوران جشنواره در حال فعالیت هستند و از نویسندگانی هستند که علاوه بر تعلق عاطفی به اولین انتشارات خود، توانسته اند ارتباط خوبی را با دبیرخانه این جشنواره ها داشته باشند.

در ادامه این نشست، سایر اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره ملی شعر دانشجویی به بیان نظرات خود درباره فعالیت های دور نخست، اولویت ها و پیشنهادهایی برای دور دوم این جشنواره پرداختند.

در این نشست، عباسی، مدیرکل دفتر مطالعات و سازمان دانشجویان جهاد دانشکاهی نیز حضور داشت و پیشنهادهایی را هم ارائه کرد.

دور اول جشنواره ملی شعر دانشجویی در سال تحصیلی 1398 و 1399 با برگزاری محفل های شاعرانه در دانشگاه های مختلف کشور برگزار شد. این محفل ها علاوه بر برگزاری نشست های تخصصی و شعرخوانی دانشجویان و استادان دانشگاه، با تجلیل از استادان و پیشکسوتان شعر معاصر و اهدای نمادین تندیس رودکی جشنواره همراه بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1588

به "جشنواره ملی شعر دانشجویی آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره ملی شعر دانشجویی آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید