خبرنگاران کرونا پاشنه آشیل ترامپ در انتخابات

به گزارش بارازعلی، تهران- خبرنگاران- ترامپ در یکی دو سال اخیر همیشه موفقیت های مالی خود را به رخ رسانه ها و رقبای خود می کشید حالا آمریکا درگیر شیوع کرونا شده و به نظر میرسد کرونا تبدیل به پاشنه آشیل وی در انتخابات آینده آمریکا گردد.

خبرنگاران کرونا پاشنه آشیل ترامپ در انتخابات

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، سال 2020 که قرار است سال انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده باشد، به سال کرونا تبدیل شده است. کرونا برگزاری انتخابات درون حزبی را در ایالت های مختلف آمریکا به تعطیلی کشانده است. سیاستمداران نگرانند که اگر بحران کرونا تا ماه نوامبر که تاریخ برگزاری انتخابات است، ادامه یابد چه تاثیری بر انتخابات خواهد داشت و اگر قرار است تصمیماتی در این زمینه گرفته گردد، باید از همین امروز تهمیداتی را پیش بینی کرد.

افزایش چشمگیر مبتلایان به بیماری کرونا در آمریکا این کشور را به بیشترین آمار مبتلایان به کرونا تبدیل نموده است. شرایط ناگوار بهداشتی و سلامت در کشور آمریکا و نیز بحران اقتصادی ناشی از این بیماری کاخ سفید وا داشته که بسته حمایتی بی سابقه 2.2 تریلیون دلاری را به تصویب برساند تمامی این اتفاقات این احتمال را تقویت می نماید که ادامه این شرایط می تواند باعث شکست دونالد ترامپ در انتخابات پیش رو گردد.

در هفته های اخیر نقدها زیادی از عملکرد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مواجهه با این بحران مطرح شده است، او کوشش زیادی کرد که تاثیرات ویروس کرونا را کمرنگ کند. ترامپ روز دوشنبه 19 اسفند، با انتشار توییتی نوشت: سال گذشته، 37 هزار آمریکایی به دلیل ابتلا به آنفلونزا جان خود را از دست دادند. متوسط بین 27 هزار تا 70 هزار نفر در سال. هیچ چیزی بسته نمی گردد، اقتصاد و زندگی ادامه دارد. درحال حاضر 546 مورد ویروس کرونا وجود دارد، تنها 22 نفر مرده اند. به این موضوع فکر کنید.

این موضع ترامپ برخلاف توصیه ها و هشدارهای پیاپی کارشناسان و پزشکانی بود که در زمینه مبارزه با بیماری های مسری و امنیت بیولوژیک فعالیت می کردند. حتی با وجود هشدار مدیر اطلاعات ملی آمریکا در ژانویه امسال درباره ویروس کرونا ترامپ این گزارش را نادیده گرفت و آن را نیرنگ جدید دموکرات ها برای برکناری او تلقی کرد.

اما خاتمه روز آخر اسفند ماه رییس جمهوری آمریکا بسته اقتصادی یاری به مقابله با پیامدهای شیوع ویروس کرونا در ایالات متحده را امضا کرد. این بسته یاریی روز 28 اسفند ماه و پیش از امضای دونالد ترامپ به تصویب سنای آمریکا رسیده بود.

حالا بسیاری از کارشناسان سیاسی نحوه برخورد ترامپ و چگونگی مواجهه او با ویروس کرونا را معیار اصلی پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می دانند.

افزایش شدید بیکاری

یکی از عواملی که می تواند تاثیر زیادی بر انتخابات آینده آمریکا داشته باشد شرایط اقتصاد و نرخ بیکاری در این کشور است. ترامپ محبوبیت خود را در سال های گذشته براساس رشد اقتصادی به دست آورد. در سه سال گذشته آمار بیکاری به نسبت بالایی کاهش یافت و آمریکا شاهد یک رشد اقتصادی مناسبی بود. اگرچه این رشد اقتصادی از زمان ریاست جمهوری اوباما شروع شده بود اما مزایای این رشد نصیب ترامپ شد. حالا به نظر می رسد در مقابل مسئولیت هرگونه فروپاشی اقتصادی نیز برعهده ترامپ خواهد بود.

واشنگتن به دلیل تعلل ترامپ در جدی دریافت ویروس کرونا مقابله با بحران ناشی از کرونا را دیر شروع کرد. با وجود تصویب بسته دو تریلیون دلاری محرک اقتصادی و یاری های دولتی برای حفظ مشاغل هر روز بر تعداد بیکاران در آمریکا افزوده می گردد. شیوع گسترده و سریع کرونا در ایالات متحده آمریکا مشاغل بسیاری را در ایالت های مختلف به تعطیلی کشانده و تعداد زیادی از مردم خواستار دریافت مزایای بیکاری هستند.

تعداد زیادی از مشاغل اقتصادی عظیم و کوچک به ویژه در زمینه خدمات و مواد غذایی نتوانسته اند بر بحران فعلی غلبه نمایند و کارکنان خود را اخراج نموده اند. مشاغل زیادی نیز در حوزه انبارداری، حمل و نقل، هتلداری و صنایع تولیدی تعطیل یا نیمه تعطیل هستند. بر اساس گزارش وزارت کار آمریکا در روزهای نخست فروردین تعداد متقاضیان بیمه بیکاری به حدود سه میلیون و 280 هزار نفر رسیده است و نزدیک به یک پنجم از کارکنان فعالیت اقتصادی خود را متوقف نموده اند.

استیون منوچین، وزیر خزانه داری ایالات متحده، آمار بیکاری فعلی را بی ربط خوانده است و گفته که امیدوار است شرایط به زودی بهبود یابد، اما اقتصاددانان چشم اندازی برای بهبودی اوضاع اقتصادی نمی بینند. به گفته جیمز بولارد، یکی از مقامات عالی رتبه خزانه داری آمریکا بحران کرونا می تواند در کوتاه مدت به بیکاری حدود 50 میلیون آمریکایی منجر گردد.

اقتصاد پاشنه آشیل ترامپ

در مجموع به نظر می رسد که ویروس کرونا مهمترین موضوع مورد اهمیت ترامپ در انتخابات را تحت تاثیر قرار داده است. رئیس جمهور آمریکا طی سال های گذشته و بارها عملکرد اقتصادی پیروز خود را به طرفداران و رقبای خود گوشزد نموده است و آن را نکته کلیدی فعالیت های انتخاباتی قرار داده است.

اقتصاد موضوعی است که کارشناسان و مقامات اقتصادی، و بیشتر از همه، ترامپ را نگران نموده است. همزمانی این شرایط با کاهش قیمت نفت بر اثر رقابت عربستان و روسیه ضربه دیگری به دولت آمریکا است. همه این تحولات می تواند مقدمه بروز بحران اقتصادی جدیدی در آمریکا گردد. انزواگرایی و شعار اول آمریکا اگر چه در انتخابات قبلی به نفع ترامپ تمام شد، اما این بار می تواند به پاشنه آشیل او تبدیل گردد.

دان ابرهارت، یکی از تامین نمایندگان یاری های اقتصادی جمهوری خواستار در رقابت های انتخاباتی می گوید: تبعات اقتصادی ویروس کرونا به طور فزاینده ای سایه سنگینی بر شانس انتخاب مجدد ترامپ می اندازد و این حتی می تواند به قیمت باخت ترامپ در انتخابات پیش رو تمام گردد.

عظیم ترین تهدید علیه ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر 2020، نزول و رکود اقتصادی است که می تواند دستاوردهایش را در بخش اشتغال و دستمزد را معکوس کند. از سوی دیگر یکی از روش های ترامپ برای پیروزی در انتخابات افزایش میزان مشارکت است. اگر بحران کرونا در آمریکا برای مدت زمان بیشتری و تا روزهای نزدیک به انتخابات در این کشور ادامه پیدا کند، ترامپ با بحران جدی روبرو خواهد شد و بعید است که بتواند به سادگی در انتخابات ریاست جمهوری برنده گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1138

به "خبرنگاران کرونا پاشنه آشیل ترامپ در انتخابات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا پاشنه آشیل ترامپ در انتخابات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید