برخی شهرهای چین که از نمونه اروپایی آن کپی شده اند

به گزارش بارازعلی، چینی ها اینقدر به کپی برداری مشهور شده اند که انگار این را رسالت خود میدانند و نمونه‌ای از هر چیزی را در چین میسازند و حالا در پروژه هایی جاه طلبانه سعی در کپی برداری از شهرهای تاریخی اروپایی دارندف در ادامه نمونه هایی که شهرهایی را نام خواهیم برد که از نمونه اصلی کپی شده اند و به هر حال این یک پروژه شکست خورده بوده است.

برخی شهرهای چین که از نمونه اروپایی آن کپی شده اند

در تور چین خواهید دید که مردم چین در عین حال که بسیار سخت کوش هستند بسیار جاه طلب هم میباشند و دوست ندارند چیزی از بقیه دنیا کم داشته اند، چینی ها به ساخت کپی از هر چیزی مشهورند. اما جالب است که آن ها تنها به ساخت کپی از محصولات کشورهای دیگر اکتفا نکرده اند و نمونه هایی تقلیدی از شهرهای مختلف دنیا را هم ساخته‌اند. این نمونه های تقلیدی گاهی بخشی از نمونه اصلی هستند و گاهی هم نمونه اصلی به طور کامل بازسازی شده است. بعضی از این پروژه ها نیمه تمام باقی مانده اند و حالا خالی از سکنه هستند.

در ادامه به 10 شهر در تور چین می پردازیم که به تقلید از شهرهای دیگر دنیا ساخته شده اند.

شهرک تیاندوشنگ شانگهای

بعد از طی کردن مسافتی چند ساعته تا خارج از شهر شانگهای، به شهرک تیاندوشنگ خواهید رسید که به تقلید از شهر پاریس ساخته شده و برج ایفل آن 108 متر ارتفاع دارد.

پارک موضوعی طبیعت گردی هنگ کنگ

در آنسوی رودخانه ای که از شهر هنگ کنگ می گذرد، شهر کوچکی واقع شده که نوعی پارک موضوعی طبیعت گردی است. این پارک دریاچه ای مصنوعی دارد و تمام آن به تقلید از شهر اینتلکن سوییس ساخته شده است.

دهکده ی تاریخی تیانجین

دهکده ی تاریخی تیانجین به کلی تخریب شد تا به تقلید از ناحیه ی منهتن شهر نیویورک اما در ابعادی کوچک تر ساخته شود و سازندگان آن امیدوار بودند این دهکده ی ماهیگیری به قطب اقتصادی دنیا تبدیل شود. در این پروژه فضاهایی برای ساخت نمونه های تقلیدی از دانشگاه جولیارد، مرکز تجاری اداری راکفلر و مرکز هنرهای نمایشی لینکلن در نظر گرفته شده است. پیش از این قرار بود این پروژه تا سال 2019 به پایان برسد اما حالا ساخت و سازها متوقف شده و این شهرک خالی از سکنه باقی مانده است.

دهکده ی فلورنتیا تیانجین

دهکده ی فلورنتیا که در نزدیکی شهر بندری تیانجین واقع شده، در حقیقت یک بازار بزرگ است که استادانه به تقلید از یکی از دهکده های ایتالیا طراحی شده و فواره ها، کانال های آب و هنر موزاییک کاری بناها تکمیل گر آن هستند. در این بازار بزرگ فروشگاه هایی از برندهای مشهوری همچون گوچی و پرادا وجود دارد. این دهکده که توسط یک ایتالیایی ساخته شده حقیقتا حال و هوای ایتالیا را تداعی می کند.

مرکز استان گوانگدونگ چین

هالستات دهکده ای تاریخی در میان رشته کوه های آلپ اتریش است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده، اما نمونه ی تقلیدی آن در مرکز استان گوانگدونگ چین واقع شده است. دولت چین 940 میلیون دلار را صرف ساخت نمونه تقلیدی این دهکده ی زیبایی اتریشی کرد.

هلندِ پودونگ

این شهرک که به عنوان هلندِ پودونگ هم شناخته می شود، با تقلید از کلیشه های معماری شهرهای آمستردام و محله کاتنبروک در شهر آمرسفورت ساخته شده و کانال های آب و آسیاب های بادی تکمیل گر آن هستند. بعضی از بناهای این شهرک عینا به تقلید از نمونه های اصلی شان در هلند ساخته شده اند، مثل موزه ی دریایی هلند و ساختمان بینکورف در آمستردام.

شهرک بریزا سیتا دی پوجیانگ شانگهای

شهرک بریزا سیتا دی پوجیانگ هم که در خارج از شهر شانگهای واقع شده، به دست معماران ایتالیایی و به تقلید از شهرهای مدرن ایتالیا ساخته شد. با این حال، این پروژه نتیجه ی مورد انتظار را نداشته و تبدیل به منطقه ای با ساختمان های اغلب چهارگوش شده که فضاهای سبز و کانال های آبی اندکی دارد.

شهرک تامس در ناحیه سونگجیانگ

خیابان های سنگ فرش شده، خانه های سبک ویکتوریایی و کافه های شهرک تامس در ناحیه سونگجیانگ یادآور حال و هوای شهرهای انگلستان است. بعضی از بناهای تامس عینا به تقلید از نمونهاصلی شان در انگلستان ساخته شده اند. این شهرک هم مانند اغلب شهرک های حاضر در این فهرست، بخشی از پروژه ی «یک شهر بزرگ و 9 شهرک» دولت چین است. هدف از این پروژه آن بود که ساکنان شهر پر جمعیت شانگهای به زندگی در رویاهای اروپایی شان در قالب این شهرک های سبک اروپایی ترغیب شوند.

شهرک آنتیگ شانگهای 

شهرک آنتیگ در خارج از شهر شانگهای توسط معماران آلمانی بنا شد. این شهرک مدرن با معماری آلمانی و به شکلی کاربردی ساخته شده و خبری از معماری های باشکوه کاخ های سبک آلمانی در آن نیست. اگرچه قرار بر آن بود که این شهرک 50 هزار چینی را در خود جای دهد اما حالا تقریبا خالی از سکنه است و ظاهرا از هر خانه آن فقط در یکی آز آن ها ساکن هستند.

انتشار: 23 خرداد 1397 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 4

به "برخی شهرهای چین که از نمونه اروپایی آن کپی شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخی شهرهای چین که از نمونه اروپایی آن کپی شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید