ظهرها بخوابیم یا نخوابیم؟

به گزارش بارازعلی، تهران (پانا) - به علت خستگی و مشغله فراوان ممکن است در بعضی روزها هنگام ظهر اقدام به چرت زدن کنید، به همین علت بهتر است از مضرات و عوارض احتمالی خواب ظهر آگاه باشید.

ظهرها بخوابیم یا نخوابیم؟

ممکن است برخی روزها همه چیز در خصوص خانواده، شغل و کل زندگی خوب پیش رفته باشد اما شما به شدت احساس کلافگی داشته باشید. از طرفی زمان هایی هستند که بین جلسات کاری یا بعد از وقت ناهار به شدت وسوسه می شوید که یک چرت طولانی مدت داشته باشید و همین موضوع کاملا فکر شما را درگیر می نماید اما این کار را انجام ندهید.

خواب ظهر در کل دنیا یک کار رایج است و عموماً یک عادت سالم محسوب می گردد. دیدگاه رایج این است که چرت زدن باعث بهبود عملکرد و تعاملات بین افراد می گردد و کمبود خواب آن ها را جبران می نماید که البته مطالعات ما این عقاید را به چالش می کشد. اما در این مورد آنالیزهای زیادی صورت گرفته است که به رابطه بین چرت زدن و خطر مرگ، نگاهی انداخته است که مخصوصاً بیماری های قلبی عروقی را نیز شامل می گردد. آن ها 20 مطالعه را به طور کلی روی 313651 نفر انجام دادند. در آن مطالعات 39 درصد از شرکت نماینده ها اعلام کردند که در طول روز چرت می زنند.

*در نتایج آنالیز و مطالعات آن ها چرت طولانی بیشتر از 60 دقیقه، 30 درصد خطر ابتلا به بیماری هایی که موجب مرگ می شوند و 34 درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را نسبت به کسانی که چرت می زنند، افزایش می دهد.

زمانی که چرت روز را با خواب شبانگاهی مقایسه می کنیم متوجه می شویم که این خواب در طول روز می تواند عاملی برای ایجاد مشکل و خطر باشد. البته برای افرادی که شب ها بیش از 6 ساعت می خوابند. محققان به این نتیجه رسیده اند که چرت کوتاه مدت کم تر از یک ساعت معمولاً فرد را در معرض بیماری های قلبی عروقی قرار نمی دهد.

ظهر چرت بزنیم یا چرت نزنیم؟

هنوز تحقیقات در خصوص چرت زدن در طول روز کامل انجام نشده است اما برخی از محققان بیان می نمایند که چرت زدن می تواند فواید زیادی از جمله بهبود شرایط حافظه و هوشیاری داشته باشد. خواب از دست رفته شما را جبران می نماید و سطح فشار خون را کاهش می دهد. از طرفی تحقیقات دیگر نشان می دهد که چرت زدن تا 37 درصد می تواند خطر مرگ را بکاهد اما محققان هنوز در خصوص فواید واقعی چرت زدن مطمئن نیستند.

تحقیقات دیگر نشان می دهد که اگر در طول روز چرت بزنید، خوابیدن برای شما هنگام شب سخت تر می گردد. به همین علت متخصصان پیشنهاد می نمایند برای کسانی که می خواهند استراحت نمایند، چرت روزانه فقط باید بین 15 تا 20 دقیقه باشد.

تحقیقات در خصوص ارتباط بین چرت زدن و زمان خواب شبانه صورت گرفته که عوارض جانبی چرت را نشان می دهد. آن ها به این نتیجه رسیدند که طول خواب شب ممکن است به علت چرت زدن و ایجاد بیماری ها به هم بریزد.

خواب شب بیش از حد طولانی، می تواند عاملی برای احتیاج به چرت های کوتاه مدت در طول روز باشد. از طرفی چرت زدن می تواند خواب شب را به تعویق بیندازد و در نتیجه کیفیت خواب شبانه در شرکت نمایندگانی که در این تحقیقات یک چرت بلند مدت بیشتر از 60 دقیقه در روز داشتند و شب ها هم بیش از 6 ساعت می خوابیدند، بهم می ریخت و در معرض خطر بالاتری از مرگ و میر بودند.

مکانیزم های مختلفی بین رابطه چرت زدن و افزایش خطر مرگ و میر و بیماری های قلبی و عروقی وجود دارد. چرت زدن طولانی مدت می تواند تاثیر منفی روی جسم بگذارد، خطر افسردگی، کاهش فعالیت جسمی و شرایط ذهنی ضعیف را به همراه داشته باشد که همگی عاملی برای مرگ و میر هستند.

با وجود همه این تفاسیر، اگر باز هم احساس کردید احتیاج به یک چرت روزانه کوتاه مدت دارید، حتما آلارم گوشی خود را تنظیم کنید و این کار را در سریع ترین وقت ممکن انجام دهید. این چرت باید قبل از یک ساعت به سرانجام برسد، در غیر این صورت عوارضی که گفته شد را در پی خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 فروردین 1401 بروزرسانی: 2 فروردین 1401 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2221

به "ظهرها بخوابیم یا نخوابیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظهرها بخوابیم یا نخوابیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید