فاز 4 سیمان دورود دور از دود!

به گزارش بارازعلی، خبرنگاران/لرستان کارخانه سیمان دورود برای اینکه به فعالیتش ادامه دهد، نیازمند نوسازی تجهیزات است و بر همین اساس پروژه فاز 4 آن کلنگ زنی شد.

فاز 4 سیمان دورود دور از دود!

خرداد 93 در سفر هیات دولت یازدهم به لرستان و با حضور علی ربیعی، وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پروژه فاز 4 کارخانه سیمان دورود کلنگ زنی شد و قرار بود 36 ماهه این فاز به بهره برداری برسد.

ربیعی در مراسم کلنگ زنی گفته بود: زمان بهره برداری این فاز را طوری تعیین کنید که بنده وزیر باشم تا دوباره برای بهره برداری به اینجا سفر کنم و پیش بینی ما تکمیل این فاز در مدت سه سال است ولی وی بعد از چند سال استیضاح شد و پروژه حتی آغاز به کار نکرد.

در زمان کلنگ زنی اعلام شد که راه اندازی این فاز به 320 میلیارد تومان اعتبار احتیاج دارد و با بهره برداری از آن 350 فرصت شغلی به صورت مستقیم ایجاد می گردد. قرار بود، بانک های رفاه، توسعه تعاون و صندوق توسعه منابع ارزی را تأمین نمایند و سیمان فارس و خوزستان سرمایه گذاری فاز چهارم را انجام دهند اما هیچ کدام تا به امروز عملیاتی نشده است.

در این مدت بارها وعده آغاز به کار پروژه از زبان مسئولان ملی و استانی شنیده شد اما در عمل اتفاق خاصی رخ نداد و همچنان فاز 4 سیمان دورود فقط روی کاغذ پروژه بود و این شرایط نارضایتی مسئولان استانی و شهرستان و مردم دورود را به دنبال داشت.

شرایط به گونه ای پیش رفت که این پروژه در مراسمی دوباره اسفند 97 با حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کلنگ زنی و بلافاصله تجهیز کارگاه شد.

در این فاز سیمان خاکستری با ظرفیت یک میلیون و 732 هزار و 500 تن در سال فراوری می گردد و مربوط به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی(شرکت شستا) و وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

دورود با سیمان همزاد است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم کلنگ زنی مجدد این فاز گفت: با توجه به اینکه سیمان موضوعی راهبری و زیربنایی در توسعه محسوب می گردد باید کوشش کنیم تا فراوریات این محصول را افزایش دهیم.

شریعتمداری با تاکید بر تکمیل فاز 4 سیمان دورود به عنوان یک مطالبه مردمی افزود: در اجرای این فاز علاوه بر اهداف مالی، اهداف اجتماعی نیز پیگیری می گردد.

وی یادآور شد: شهر دورود با اسم سیمان همزاد است؛ مردم در این منطقه با وجود سختی ها و مسائل زیست محیطی سیمان اما همچنان به این صنعت و کارخانه احساس خوبی دارند.

شریعتمداری افزود: مبالغ مورد احتیاج تجهیز کارگاه و آغاز عملیات اجرایی تامین شده و تسهیلات مورد احتیاج به بانک رفاه داده شده و باید به سرمایه گذار منتقل کند.

این صحبت ها در حالی مطرح شده که استاندار لرستان می گوید مسائلی بین بانک رفاه، شستا و وزارت کار در مورد این پروژه وجود دارد.

فاز 4 از مدت ها قبل باید جایگزین می شد

سید موسی خادمی استاندار لرستان در این خصوص با بیان اینکه کارخانه سیمان نماد صنعتی لرستان است، گفت: باید با تمام وجود مسائل این پروژه را برطرف کنیم، چون دیگر نمی توانیم بیش از این شاهد وقفه در احداث فاز 4 سیمان دورود باشیم.

وی از فرایند کند پیشرفت پروژه اظهار نارضایتی کرد و افزود: شرکت شستا یکی از زیرمجموعه های قوی خود را مسئول ساخت این پروژه کند.

خادمی با اشاره به اینکه ظاهراً مسائلی بین بانک رفاه، شستا و وزارت کار برای اجرای این پروژه وجود دارد، اظهار امیدواری کرد که با پیگیری های وزیر این مسائل حل شوند.

استاندار تاکید نمود: فاز 4 کارخانه سیمان دورود از مدت ها قبل باید جایگزین می شد، چون صنایع فرسوده اگر به روز نشوند صرفه مالی ندارند.

صحبت های استاندار در حالی عنوان شده که عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی مدعی شده پروژه فرایند خوبی دارد و در حال حاضر مشکل آنچنانی پیش روی خود نمی بیند.

امیدواریم فاز 4 بار دیگر کلنگ زنی نگردد!

در این باره مجید کیانپور، نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی به خبرنگاران گفت: فاز 4 این کارخانه که سال های سال فراوریات باکیفیتی داشته یکی از مطالبات بحق مردم بوده و برای اجرایی شدن آن کوشش های زیادی انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه پروژه اسفند 97 برای چندمین بار کلنگ زنی شد، افزود: خوشبختانه پروژه فعال است و فرایند اجرایی خوبی دارد و امیدواریم در راه احداث مسئله ای نباشد تا در زمان مناسب به بهره برداری برسد.

کیانپور با بیان اینکه پروژه در حال حاضر فعال است، ادامه داد: خوشبختانه شستا به طور جدی پای کار است.

عضو کمیسیون عمران با اشاره به اینکه حدود دو دهه قرار بوده فاز چهار سیمان دورود اجرایی گردد و چندین بار کلنگ زنی شده اما در عمل اتفاق خاصی رخ نداد، افزود: امیدواریم بعد از این دیگر شاهد کلنگ زنی فاز 4 سیمان دورود نباشیم و این بار تا زمان تکمیل مسئله ای نداشته باشد.

شستا عزم بالایی برای اجرای پروژه دارد

نجاتی، مدیر پروژه و عضو هیأت مدیره کارخانه سیمان دورود در مورد آخرین شرایط این پروژه به خبرنگاران گفت: تمام مجوزهای لازم را دریافت نموده ایم و اجرای پروژه در حال حاضر مانعی ندارد.

وی افزود: بعضی ماشین آلات اصلی را از شرکت های هلدینگ داخلی تأمین نموده ایم.

نجاتی با بیان اینکه شستا عزم بالایی برای اجرای این پروژه دارد، افزود: ما به حمایت بانک عامل و مسئولان برای تسریع در فرایند کار احتیاج داریم.

به گزارش خبرنگاران، نزدیک به یک سال از کلنگ زنی مجدد فاز 4 می گذرد و همگان منتظرند که این بار فرایند احداث وقفه نداشته باشد و مثل دفعات قبلی وعده دود نکند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1050

به "فاز 4 سیمان دورود دور از دود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاز 4 سیمان دورود دور از دود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید