فضانوردان مأموریت کرو، 2 اسپیس ایکس در تاریکی شب به زمین بازگشتند

به گزارش بارازعلی، پس از 6 ماه اقامت در فضا، خدمه مأموریت کرو-2 (Crew-2) اسپیس ایکس شامگاه دوشنبه 8 نوامبر (صبح سه شنبه 18 آبان به وقت تهران) در سواحل فلوریدا به زمین بازگشتند تا به دومین مأموریت عملیاتی و طولانی مدت این شرکت خصوصی خاتمه دهند.

فضانوردان مأموریت کرو، 2 اسپیس ایکس در تاریکی شب به زمین بازگشتند

کپسول سرنشین دار اندور (Endeavour) دراگون اسپیس ایکس 22:33 منطقه زمانی شرقی (07:03 به وقت تهران) با موفقیت در آب های خلیج مکزیک در جنوب فلوریدا فرود آمد. پس از فرود در آب، بلافاصله از دریا به کشتی بازیابی گو نویگیتور (Go Navigator) منتقل شد و در نهایت فضانوردان در سلامت کامل از آن خارج شدند. مقامات کنترل مأموریت، پس از فرود گفتند: اندور! از طرف اسپیس ایکس، به سیاره زمین خوش آمدید.

فضاپیمای سرنشین دار اندور دراگون اسپیس ایکس با این مأموریت دومین پرواز فضایی خود را انجام داد و چهار فضانورد شامل شین کیمبرو و مگان مک آرتور از ناسا، توماس پسکی از آژانس فضایی اروپا و آکیهیکو هوشیده از آژانس کاوش های هوافضای ژاپن را به طور ایمن به و از ایستگاه فضایی بین المللی منتقل کرد.

این پرواز دومین مأموریت طولانی مدت است که اسپیس ایکس از طرف ناسا به فضا پرتاب کرده است. فضانوردان کرو-2 در ماه آوریل (اردیبهشت) با گذر از یک خطر به ایستگاه فضایی بین المللی رسیده بودند و 200 روز را صرف زندگی و کار در این آزمایشگاه مداری زمین کردند.

زمانی که فضانوردان در مدار بودند، چندین پیاده روی فضایی را برای کمک به ارتقای ایستگاه فضایی، از جمله نصب دو آرایه خورشیدی تازه انجام دادند و همچنین کار بر روی صدها بررسی تحقیقاتی را پیش بردند.

کیمبرو به عنوان فرمانده مأموریت کرو-2 خدمت می کرد و مک آرتور خلبان فضاپیما بود. هوشیده و پسکی هم در طول مدتی که در فضا بودند، هر کدام به نوبت فرماندهی ایستگاه فضایی بین المللی را برعهده گرفتند و با خاتمه مأموریت آن را به آنتون شکاپلروف (Anton Shkaplerov) فضانورد روس تحویل دادند.

با خروج فضاپیمای دراگون مأموریت کرو-2 از ایستگاه فضایی، اکنون تنها سه فضانورد در آن حضور دارند که شامل مارک وانده هی (Mark Vande Hei) از ناسا و آنتون شکاپلروف و پیوتر دوبروف (Pyotr Dubrov) از آژانس فضایی روسیه می شوند.

اعزام خدمه جایگزین اعضای کرو-2، یعنی که قرار بود هفته گذشته راهی فضا شوند، با توجه به شرایط آب وهوایی و یک مشکل پزشکی کوچک فعلا به تأخیر افتاده است. آغاز مأموریت آن ها به نام کرو-3 هم اکنون برای چهارشنبه ساعت 21:03 منطقه زمانی شرقی (پنج شنبه صبح ساعت 05:33 به وقت تهران) برنامه ریزی شده است.

در آخرین فاز مأموریت کرو-2 اما فضاپیمای اندور ساعت 14:05 منطقه زمانی شرقی (22:35 به وقت تهران) از ایستگاه فضایی بین المللی جدا شد و در یک عملیات متفاوت ابتدا مانور ویژه ای در اطراف ایستگاه فضایی بین المللی انجام داد تا فضانوردان بتوانند از نمای بیرونی آن عکس برداری کنند.

عکس های به دست آمده به تیم مأموریت امکان می دهد تا مناطقی از ایستگاه را که معمولا در دید دوربین های این سکونتگاه مداری نیستند، بررسی کنند. این مانور همچنین حسگرهای ناوبری فضاپیمای دراگون را آزمایش کرد.

سپس فضاپیما چند ساعتی را صرف کرد تا در موقعیت مناسب برای فرود قرار بگیرد. در ساعت 21:57 منطقه زمانی شرقی (06:27 به وقت تهران) کپسول دراگون مرحله آتش مداری را که شامل روشن کردن پیشران ها برای ورود دوباره به جو است، با موفقیت کامل کرد.

در نهایت فضاپیما با چتر نجات و زیر پوشش تاریکی شب در خلیج مکزیک به آب زد. تیم های بازیابی ناسا و اسپیس ایکس به این دلیل دوشنبه شب به وقت محلی را برای فرود انتخاب کردند زیرا شرایط آب وهوایی ایدئال با دریای آرام و بادهای ملایم پیش بینی شده بود.

با بیرون کشیدن کپسول از آب و پس از معاینه پزشکی، کیمبرو، مک آرتور و هوشیده به هیوستون می فرایند و پسکی مستقیما به اروپا خواهد رفت. اکنون ناسا و اسپیس ایکس تمرکز خود را بر روی اجرای درست مأموریت کرو-3 خواهد گذاشت که این بار امید دارد طبق برنامه ریزی انجام شود.

عکس کاور: بازگشت شبانه فضاپیمای دراگون اسپیس ایکس در مأموریت کرو-2

Credit: NASA

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 آذر 1400 بروزرسانی: 20 آذر 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2108

به "فضانوردان مأموریت کرو، 2 اسپیس ایکس در تاریکی شب به زمین بازگشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضانوردان مأموریت کرو، 2 اسپیس ایکس در تاریکی شب به زمین بازگشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید