محققان: پروتون درمانی برای سرطان مؤثر است

به گزارش بارازعلی، نتایج یک پژوهش تازه حاکی از آن است، پروتون درمانی نه تنها به اندازه پرتودرمانی برای درمان سرطان مؤثر است، بلکه عوارض جانبی کمتری نیز دارد.

محققان: پروتون درمانی برای سرطان مؤثر است

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از شینهوا، طبق مطالعه ای که در یک مجله پزشکی منتشر شد، بیماران سرطانی که پروتون درمانی با تکنولوژی بالا دریافت می نمایند، در مقایسه با افرادی که تحت درمان با اشعه ایکس سنتی قرار می گیرند، میزان درمانی مشابه و عوارض جانبی کمتری دارند.

این مطالعه به سرپرستی دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس و دانشکده پزشکی پرلمن در دانشگاه پنسیلوانیا، تقریباً یک هزار و 500 بیمار را تحت آنالیز قرار داد.

این نخستین آنالیز بزرگ از داده ها در بین انواع مختلف سرطان از جمله سرطان های ریه، مغز، سر و گردن، سرطان دستگاه گوارش و زنان بود، اما هیچ یک از بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک نبودند که در آن توموری به سایر قسمت های بدن نیز سرایت نموده است.

محققان که هیچ تفاوتی بین دو گروه از نظر بقا و کنترل سرطان مشاهده نکردند، اظهار داشتند پروتون درمانی در درمان سرطان به اندازه پرتودرمانی مؤثر است، ضمن اینکه این روش عوارض جانبی کمتری در درمان سرطان دارد.

بقای کلی در یک سال برای گروه پروتون درمانی 83 درصد و در مقابل 81 درصد برای گروه پرتودرمانی اشعه X بود اما تفاوت در عوارض برجسته تر بود.

محققان پس از انجام اقدامات لازم برای کنترل این اختلافات دریافتند، بیمارانی که پروتون درمانی دریافت می نمایند، در مقایسه با بیمارانی که تحت پرتودرمانی اشعه ایکس قرار گرفتند در 90 روز اول درمان، کاهش دو سوم در خطر نسبی عوارض شدید را تجربه کردند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 بهمن 1398 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 874

به "محققان: پروتون درمانی برای سرطان مؤثر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان: پروتون درمانی برای سرطان مؤثر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید