منطقه حفاظت شده سبزکوه یکی از دیدنی های چهارمحال و بختیاری است

به گزارش بارازعلی، جاذبه ها/ براساس خبرهای بدست رسیده، منطقه حفاظت شده سبزکوه یکی از دیدنی های چهارمحال و بختیاری است.

منطقه حفاظت شده سبزکوه یکی از دیدنی های چهارمحال و بختیاری است

در منطقه حفاظت شده سبزکوه که در فاصله 150 کیلومتری شهرکرد و 30 کیلومتری شهر لردگان واقع شده، تعدادی آبشار پرآب وجود دارند. منطقه حفاظت شده سبزکوه با مساحت 56308 هکتار دارای چشم اندازهای طبیعی، مرتعی، جنگلی و کوهستانی است. منطقه سبزکوه قبل از سال 1365 بصورت منطقه آزاد مورد حفاظت قرار میگرفت ولی از سال 65 با آنالیز و مطالعات صورت گرفته و به علت دارا بودن پتانسیل های غنی گیاهی و جانوری، توپوگرافی ویژه به صورت منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت نهاده شد. پس از آن در سال 1369 و حفاظت موثر به صورت منطقه حفاظت شده به تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست رسید و در سال 1370 عملا با این نام مورد حفاظت نهاده شد.

اقلیم و منابع آبی منطقه در کنار پوشش گیاهی متنوع و توپوگرافی آن زیستگاههای مختلفی برای انواع جانوران وحشی بوجود آورد. بطوریکه بیش از 24 گونه پستاندار، 21 گونه خزنده، 4 گونه دوزیست و 12 گونه ماهی تا به امروز شناسایی شده که البته تعداد این گونه ها از این مقدار نیز بیشتر بود اما بواسطه شرایط سخت طبیعی منطقه تنها گونه های برجسته قابل شناسایی بوده است. در این منطقه در مجموع 433 گونه گیاهی متعلق به 285 جنس و 73 تیره شناسایی شد.

بیشترین فراوانی گیاهان هم متعلق به خانواده های گیاهی Copmositae, Graminae, Cruciferae, Papilionaceae, Labiatae, Caryphyllaceae, Rosaceae, Boraginaceae است. از مهمترین گونه های گیاهی این منطقه حفاظت شده میتوان به ارس، زبان گنجشک، انواع بادام وحشی، مهلب، زالزالک، بنه، بلوط ایرانی، شیرخشت، انگور وحشی، پلاخور، گون، دافنه، علف پشمکی، جو پیازدار، آوندول، علف چای گوشبره، انواع گون اشاره کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 12 مرداد 1402 بروزرسانی: 12 مرداد 1402 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2500

به "منطقه حفاظت شده سبزکوه یکی از دیدنی های چهارمحال و بختیاری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منطقه حفاظت شده سبزکوه یکی از دیدنی های چهارمحال و بختیاری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید