نحوه جلوگیری از بخار دریافت عینک هنگام استفاده از ماسک

به گزارش بارازعلی، گرمای بدن و جریان هوا باعث بخار دریافت شیشه عینک می شوند. زمانی که ماسک زده اید، هوای گرمی را که بازدم می کنید راهی برای خروج جز از قسمت بالایی ماسک و به سمت بالا پیدا نمی نماید. هوا از قسمت بالای ماسک خارج می گردد، باعث ایجاد بخار روی شیشه عینک شده و دیدن محیط اطراف را برای شما سخت تر می نماید.

نحوه جلوگیری از بخار دریافت عینک هنگام استفاده از ماسک

به گزارش خبرنگاران، بخار دریافت عینک به هنگام استفاده ماسک یکی از مسائل افراد عینکی در دوران کرونا است اما انجمن بهداشت و ارتقاء سلامت ایرانیان برای این مشکل چند راه چاره ساده اما موثر پیشنهاد نموده است که در ادامه می خوانیم:

شست وشوی عینک با آب و صابون

شیشه عینک خود را با آب و صابون بشویید و آن را تکان دهید تا آب اضافه آن از بین برود. سپس عینک را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا خشک گردد و بعد، با یک دستمال نخی تمیز (ترجیحا دستمالی که در هنگام خرید عینک ارائه می گردد) آن را به طور کامل خشک کنید.

از شامپوی بچه نیز می توانید برای شست وشو بهره ببرید، اما بهتر است از صابون بهره ببرید تا از آسیب دیدن شیشه عینک جلوگیری کنید.

چسباندن و سفت کردن قسمت بالایی ماسک

اگر ماسک طوری روی صورت قرار بگیرد که هوای کمتری از قسمت بالایی آن خارج گردد، شیشه عینک بخار نمی نماید.

بیشتر ماسک هایی که در داروخانه ها موجود هستند، در قسمت بالایی خود (روی بینی) یک نوار شکل پذیر از جنس آلومینیوم دارند که علاوه بر ثابت نگه داشتن ماسک به جلوگیری از خروج هوا به سمت چشم یاری خواهد نمود.

در صورتی که ماسک را خودتان در منزل تهیه می کنید، می توانید توسط یک نوار آلومینیومی، سیم یا هر وسیله دیگری که به ثابت نگه داشتن ماسک و سفت کردن آن روی بینی یاری می نماید، این کار را انجام دهید.

چسباندن ماسک با یک چسب پانسمان بالای ماسک و چسباندن آن به تیغه بینی نیز راه چاره پیشنهادی دیگر است البته نوار چسب های معمولی ممکن است باعث تحریک تیغه بینی یا حساسیت پوستی شوند. به همین دلیل استفاده از یک چسب پانسمان ساده و قرار دادن تکه ای پنبه زیر آن جهت جلوگیری از آسیب و اذیت رساندن به تیغه بینی توصیه می گردد.

در صورتی که از پوست حساسی برخوردار هستید، پیش از استفاده این چسب ها روی بینی خود، ابتدا آن را در یک قسمت دیگری از پوست تان همانند پوست بازو امتحان کنید و در صورتی که پس از گذشت چند ساعت قرمزی یا التهاب خاصی را روی پوست خود مشاهده نکردید، از آن بهره ببرید. در صورت بروز آلرژی می توانید از چسب های ضدحساسیت یاری بگیرید.

یکی از راه چارههای دیگر قرار دادن یک دستمال کاغذی در قسمت بالایی ماسک است تا مانع خروج هوای بازدم به سمت بیرون و بخار کردن شیشه عینک گردد. به این منظور ابتدا دستمال یا پارچه ای تهیه نموده و آن را به اندازه 2.5 سانتی متر تا کنید. سپس آن را به پشت ماسک بچسبانید.

ماسک را روی صورت گذاشته و تای دستمال را باز کنید تا در سطح بالاتر از ماسک قرار بگیرد. در آخرین مرحله، عینک را بگذارید و آن را با موقعیت دستمال و ماسک تنظیم کنید.

مطمئن شوید که ماسک اندازه صورت شماست

از ماسک هایی بهره ببرید که کاملاً اندازه صورت شما باشد و هنگام استفاده کناره های بینی باز نماند.

توصیه می گردد به جای گره زدن بندها یا انداختن کش های ماسک به موازات یکدیگر در بالا و پایین گوش ها، بندها یا کش های ماسک را به شکل ضربدری پشت سر گره بزنید یا بیاندازید. یعنی بند پایینی بالای گوش و بند بالایی را پایین گوش باشد.

چنین رویکردی، باعث می گردد که ماسک محکم بر روی بینی و دور حدقه چشم مهر و موم گردد و در نتیجه مانع تهویه هوا از بالای ماسک گردد.

تنظیم عینک بر روی بینی

اگر عینک شما دارای دو عدد پد بینی است، می توانید آن ها را بیرون آورید تا فریم عینک به طور کامل روی صورت شما بنشیند. با این کار، هوا بین عینک و ماسک گیر نمی نماید و به راحتی خارج می گردد. البته برخی از عینک های طبی به گونه ای هستند که نباید پدهای بینی را از روی آنها خارج کرد. زیرا ممکن است زاویه دید فرد را تغییر دهند.

استفاده از محصولات ضد بخار

می توانید از دستمال یا اسپری های ضد بخار شیشه عینک بهره ببرید. دستمال های ضدبخار عموما یکبار مصرف هستند و پس از استفاده خاصیت خود را از دست می دهند، اما به هر حال می توانند گزینه خوبی باشند.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1766

به "نحوه جلوگیری از بخار دریافت عینک هنگام استفاده از ماسک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه جلوگیری از بخار دریافت عینک هنگام استفاده از ماسک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید