نگرانی روسیه از سلاحهای هستهای آمریکا در اروپا، ناتوانی آمریکا در رقابت قانونی در عرصه صنایع نظامی

به گزارش بارازعلی، سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به شرایط نگران کننده پیرامون وجود سلاح های هسته ای آمریکایی در خاک اروپا، تحریم های جدید علیه ترکیه را گویای ناتوانی واشنگتن برای رقابت قانونی در عرصه صنایع نظامی-فنی دانست.

نگرانی روسیه از سلاحهای هستهای آمریکا در اروپا، ناتوانی آمریکا در رقابت قانونی در عرصه صنایع نظامی

با ما سفر کنید و با هزینه سفر به اروپا سال 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری نووستی، ماریا زاخارووا سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته در کنفرانس مطبوعاتی تأکید کرد که اوضاع پیرامون سلاح های هسته ای آمریکایی در خاک اروپا، نگرانی هایی را از لحاظ تداوم پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای بوجود آورده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

این دیپلمات با اشاره به اینکه ماموریت های هسته ای ناتو مستقیم با مفاد اساسی پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای، به ترتیب با مفاد 1 و 2 آن، در تضاد هستند، گفت: کشورهای غیر هسته ای که سلاح های هسته ای در آنها ذخیره می گردد، در حقیقت، توافقنامه این سازمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی را نقض می نماید. وضعیتی که پیرامون سلاح های هسته ای آمریکایی در اروپا ایجاد شده، بیشترین نگرانی را در زمینه امنیت راهبردی و از لحاظ اطمینان از اعتبار و دوام پیمان عدم گسترش تسلیحات هسته ای و همچنین رژیم منع گسترش این سلاح ها را بوجود آورده است.

به گفته وی، با توجه به کنفرانس آینده در سال 2021 در مورد آنالیز عملکرد این پیمان، این مسئله از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

لازم به یادآوری است که روز گذشته (چهارشنبه) پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با پیمان منع سلاح های هسته ای مخالفت کرد. در بیانیه منتشر شده در وب سایت رسمی ناتو آمده است که این سند با واقعیت های امروزی در زمینه امنیت بین المللی مطابقت نداشته و همچنین با معماری فعلی منع گسترش و خلع سلاح منافات دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در بخش دیگری از این کنفرانس خبری، بیان کرد که تحریم های جدید آمریکا علیه ترکیه به خاطر خرید سامانه های دفاع ضدهوایی اس-3400 روسی، گویای کوشش واشنگتن برای حفظ فزونی رقابتی خود در عرصه صنایع نظامی-فنی است.

ماریا زاخارووا گفت: این مسئله جلوه دیگری از عدم توانایی ایالات متحده در رقابت با رعایت قوانین بین المللی است. ایالات متحده با وجود غیرقانونی بودن این اقدامات، مجبور به دست زدن به تدابیری برای تأمین فزونی رقابتی خود است و این تدابیر، شامل اعمال تحریم های یک جانبه در عرصه صنایع نظامی -فنی کشورهای رقیب می گردد.

وی یادآور شد: طرح های مشابهی توسط ایالات متحده در عرصه رسانه ها، انرژی و سایر زمینه ها مورد استفاده قرار می گیرد و در تمامی عرصه ها دکترین بکار گرفته یکسان است: برای انجام چنین اقدامات نامشروعی به خود، به تولیدکنندگان خود و تجار خود یاری گردد.

این دیپلمات همچنین بیان کرد که مسکو انتظار دارد که با روی کار آمدن دولت جوزف بایدن، تماس های روسیه و آمریکا با هدف دستیابی به صلح در افغانستان ادامه پیدا کند.

سخنگوی وزارت خارجه در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به اینکه فرایند تبادل اسرای جنگی بین طرفین ارمنستانی و آذربایجانی همچنان ادامه خواهد داشت، تأکید کرد که تمامی اظهارات مربوط به قره باغ، هم از سوی طرفین درگیری و هم از سوی نقش آفرینان منطقه ای و غیرمنطقه ای، باید با هدف دست یابی به صلح درازمدت در منطقه قره باغ و حل و فصل گسترده این مناقشه باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1610

به "نگرانی روسیه از سلاحهای هستهای آمریکا در اروپا، ناتوانی آمریکا در رقابت قانونی در عرصه صنایع نظامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی روسیه از سلاحهای هستهای آمریکا در اروپا، ناتوانی آمریکا در رقابت قانونی در عرصه صنایع نظامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید