هر آنچه در خصوص پاک کردن تاتو و خالکوبی باید بدانید؛ از پاک کردن تاتو در خانه تا استتار کردن تاتو ها

به گزارش بارازعلی، احتمالاً تجربه تاتو برای کسانی که برای اولین بار اقدام به چنین کاری می نمایند بسیار هیجان انگیز باشد و تا مدت ها از داشتن چنین نقشی بر بدن خود خشنود باشند، اما کسانی که این تجربه را دارند می دانند که این حس همیشگی نیست و پس از مدتی فرد از این نقش خسته و یا حتی بیزار می گردد. این بیزاری گاه در حدی است که فرد هیچ علاقه ای به نگه داشتن آن ندارد و به شدت کوشش دارد تا آن را به نحوی از روی بدن خود پاک کند و احتمالاً تاتوی جدیدی را جایگزین آن کند. این مسئله طبیعی است چرا که انسان در کل موجود تنوع طلبی است و به نظر می رسد داشتن یک نقش هنری بر روی بدن نمی تواند تا ابد او را راضی نگه دارد.

هر آنچه در خصوص پاک کردن تاتو و خالکوبی باید بدانید؛ از پاک کردن تاتو در خانه تا استتار کردن تاتو ها

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

پس اگر قصد دارید از یک نقش قدیمی تتو بر روی بدن خود خلاص شوید، خواهید دید که تنها فرد در دنیا نیستید که چنین حالتی دارید. جالب است بدانید که طبق نظرسنجی در ژورنال آموزشگاه پوست آمریکا، 24 درصد از افراد 18 تا 50 ساله این کشور دارای تاتو هستند و 17 درصد از این میزان، به دنبال پاک کردن تاتو های خود هستند. اما هنگامی که نوبت به پاک کردن تاتو می رسد، باید بدانید که در این خصوص خبر های خوب و بدی وجود دارد. خبر بد این است که خال کوبی ها دائمی است و حتی تکنیک های مدرن برای از بین بردن کامل آن ها کارایی کافی ندارند. در واقع شانس موفقیت شما بسته به رنگ پوست و رنگ و اندازه تاتو متفاوت است. خبر خوب این است که شما احتیاجی به استفاده از تکنیک برداشتن خال کوبی خود ندارید. فرآیند دفع جوهر از روی سطح لایه های پوست در سال های اخیر پیشرفت زیادی نموده است. وبسایت Health شما را در پاک کردن تاتو های خود، به شیوه ای کاملاً ایمن هدایت می نماید.

راه های پاک کردن تاتو از گذشته تا به امروز

در دهه های گذشته، افرادی که سعی در خلاص شدن از تاتو ها را داشته اند، به روش های بسیار سخت و حتی خطرناکی روی می آوردند. به عنوان مثال، یکی از تکنیک های معروف قدیمی به نام درم ابریژن شامل خراشیدن پوست است و در روش دیگری به نام سلبریاسیون، یک محلول نمکی به پوست مالیده شده و گرم می گردد. در هر دو حالت، هنگامی که منطقه بهبود می یابد، ممکن است خال کوبی از بین برود، اما احتمالاً جای زخم ها باقی می ماند. روش جراحی برای از بین بردن خال کوبی نیز ممکن است جای زخم بگذارد. در این روش پوست خال کوبی بریده شده و پوست های اطراف آن دوباره به هم دوخته می گردد. گاهی اوقات، پزشکان می توانند بر روی خالکوبی های کوچک، جراحی های موفقیت آمیز را انجام دهند، اما برای تاتو های عظیم، عملاً این روش هم کارآیی ندارد.

هشدار نسبت به انجام تاتو!

به عبارت بهتر ایجاد جای زخم، شایع ترین عارضه از بین بردن تاتو و خال کوبی در روش های قدیمی است. با این حال، برای بعضی از افراد، این موضوع هم سبب شده است تا از آن به عنوان روش دیگری برای هنر روی بدن، مثل تاتو تلقی گردد. در واقع بعضی با استفاده از محلول های اسیدی و مالیدن دقیق آن ها بر روی طرح های تاتو، رنگ این طرح ها را پاک می نمایند، اما بجای آن طرحی با زخم های خوب شده ظاهر می گردد که آن هم هواداران بسیار معدودی دارد. جراحی کرایوس، که گاهی اوقات کرایوتراپی نیز خوانده می گردد، برای از بین بردن خال کوبی نیز استفاده شده است. این روش پوست خال کوبی شده را با نیتروژن مایع که معمولاً برای درمان زگیل و سایر ضایعات پوستی استفاده می گردد، منجمد می نماید.

دکتر پل جرود فرانک، بنیانگذار و مدیر مرکز جراحی و لیزر پوست در شهر نیویورک می گوید: هیچ یک از اشکال فوق برای از بین بردن تاتو ها توصیه نمی گردد. شما با این روش ها انگار نفت بر روی تاتو ها ریخته باشید و آن را به آتش بکشید، نتیجه تفاوت چندانی نخواهد داشت. به نظر می رسد هنوز بهترین روش برای از بین بردن تاتوها، استفاده از لیزر های q-switched است که در دهه گذشته بسیار مورد استفاده نهاده شده است. نحوه عملکرد این لیزر به این صورت است که ذرات رنگ داخل پوست را منفجر و آن ها را به ذرات ریز تبدیل می نماید. این ذرات توسط سلول های لاشه خوار برداشته شده و کم کم دفع می گردد بنابراین عمل اصلی پاک شدن رنگ تاتو را سلول های ایمنی خود تاتو انجام می دهند و درواقع رنگ های ریز شده را ریزه خواری نموده و از بین می برند. دکتر فرانک می گوید: از بین بردن تاتو ها با این لیزر استاندارد است، اما این بدان معنا نیست که بی نقص باشد. هنوز هیچ راه چاره عالی و بی نقصی وجود ندارد.

آیا روش های خانگی برای پاک کردن تاتو، کارآیی دارند؟

به نظر می رسد موضوع هزینه و حتی ترس از عوراض بعضی روش های پاک کردن تاتو ها باعث شده است تا بسیاری از افراد را به سمت راه های کم هزینه و خانگی و حتی طبیعی برای خلاص شدن از این نقش و نگار ها بکشاند. روش هایی که مدعی هستند با ساده ترین، کم هزینه ترین و کم عوارض ترین راه چاره ها می تواند ما را از شر تاتو های قدیمی برهاند. مثلاً استفاده از آلوئه ورا، نمک، عسل، لیمو، چوب صندل یا ترکیبی از این مواد و عصاره های بعضی گیاهان، به عنوان راه چاره هایی ساده برای پاک کردن تاتو ها در خانه معرفی می گردد، اما در واقع عملاً این راه چاره ها تأثیر چندانی ندارند.

روش های خطرناک دیگری همچون سوزاندن تاتو ها و اقدامات اینچنینی در خانه نیز بسیار خطرناک است، چون در شرایط خانه نمی توان شرایط بهداشتی یک مرکز درمانی را ایجاد کر و همین امر به راحتی ممکن است سبب ایجاد عفونت های پوستی خطرناک گردد؛ بنابراین به هیچ وجه از انجام چنین روش هایی در محیط خانه و با استفاده از ابزار غیر بهداشتی جداً خودداری کنید.

عوارض خالکوبی؛ اگر هنوز تتو ننموده اید دست نگه دارید!

آیا پاک کردن تاتو ها با لیزر واقعاً مؤثر است؟

درمان با لیزر بسته به نوع تاتو متفاوت است. به گفته دکتر فرانک، هر چه اختلاف رنگ بین جوهر و پوست بیشتر باشد، حذف آن آسان تر خواهد بود. استفاده از لیزر برای تغییر رنگ ماده خالکوبی شده در افراد با رنگ پوست تیره کمی مشکل تر است زیرا میان رنگ پوست و رنگ ماده خالکوبی شده هنگام پاک شدن رقابتی به وجود می آید و در نتیجه محتمل است پوست عکس العمل های مختلفی از خود نشان دهد مثلا ممکن است پررنگ یا حتی سفید یا بی رنگ گردد البته در بعضی موارد نیز جوش هایی روی پوست پدید می آید.

رنگ های سیاه و قهوه ای پررنگ معمولا به لیزر جواب مثبتی می دهند و به راحتی پاک می شوند، اما اغلب پاک کردن رنگ های قرمز با مسائلی همراه می گردد و رنگ قرمز دیرتر به لیزر جواب می دهد. پاک کردن رنگ های سبز و آبی نیز ممکن است با مسائلی روبرو گردد در عین حال خالکوبی (تاتو) های سفید یا خالکوبی (تاتو) های همرنگ پوست ممکن است بر اثر لیزر تبدیل به رنگ خاکستری یا سیاه گردد. در مورد رنگ های فلورسنت - به ویژه سبز و بنفش - نیز پاک کردن آن ها تقریباً غیرممکن است. دکتر فرانک می گوید: من در واقع سعی می کنم بیمارانی که دارای تاتو هایی با این نوع رنگ ها هستند را متقاعد کنم که آن ها را از بین نبرند، مگر اینکه آن ها فقط بخواهند آن را محو نمایند تا آن را با یک خال کوبی دیگر پوشانند.

راه های پاک کردن تاتو در خانه چندان موثر نیست و ممکن است عوارضی برای پوست به همراه داشته باشد

خالکوبی های کوچکتر نیز مانند خال کوبی های قدیمی تر راحت تر از بین می فرایند، زیرا جوهر کم رنگ تر می گردد. با توجه به این فاکتورها، طبق گفته های دکتر فرانک، بیماران باید انتظار داشته باشند که 5 تا 12 جلسه درمان با لیزر را پشت سر بگذارند و فاصله بین هر جلسه حدود یک ماه خواهد بود؛ بنابراین انتظار می رود که این فرایند شش ماه تا یک سال به طول بکشد.

استفاده از لیزر برای پاک کردن تاتو بدون عارضه نیست. درد هنگام انجام لیزر، سوزش و سرخی ناحیه تا چند هفته بعد از انجام عمل و مسائل نادرتری مانند باقی ماندن جای زخم، روشن یا تیره شدن پوست و... نیز ممکن است بروز کند. به عبارت بهتر شما علاوه بر درد ممکن است با عوراض متفاوتی هم روبرو شوید؛ پوست ممکن است در معرض خطر عفونت قرار گیرد و حتی ممکن است زخم گردد و این زخم ها به طور دائم روی پوست باقی بمانند یا به طور کامل پاک نشوند. در صورت محو شدن خالکوبی از روی پوست نیز ممکن است پوست محل خالکوبی شده تغییر رنگ دهد و رنگ آن نسبت به بقیه مناطق کمرنگ تر یا تیره گردد که به مرور زمان بهبود می یابد. مثلا در پاک کردن خالکوبی لب ها، خط چشم و ابرو ممکن است رنگدانه ها به طور کامل محو نشوند و جای خالکوبی به صورت یک سایه روی بدن باقی بماند. در بعضی موارد نیز واکنش های آلرژیکی گزارش می گردد به خصوص در مواردی که جوهر خالکوبی حاوی سولفید جیوه باشد. در این حالت واکنش ها به شکل قرمزی، خارش و التهاب بروز می نمایند. برای جلوگیری از واکنش های احتمالی، اغلب آنتی هیستامین های خوراکی و نستروئید های ضدالتهاب تجویز شده و به بیمار توصیه می گردد حتما از قرار دریافت در معرض نور خورشید خودداری کند.

دکتر فرانک می گوید، افرادی که اقدام به پاک کردن تاتو های خود می نمایند باید مانند شرایط سوختگی از موضع لیزر شده مراقبت نمایند و از پماد آنتی بیوتیک استفاده نموده و پوست را در باند مخصوص نگه دارند. در مقایسه با درمان های قدیمی تر، لیزر زخم کمتری ایجاد می نماید، اما ممکن است باعث ایجاد واکنش های آلرژیک در بعضی افراد گردد. در بعضی موارد، پوست اطراف ناحیه تاتو شده می تواند تغییر رنگ یا آلوده گردد و محافظت از این پوست آسیب پذیر با ضد آفتاب بسیار مهم است. همچنین هر گونه زخم یا تغییر رنگ باید محدود به آن منطقه باشد.

(تصاویر) باز شدن آرایشگاه ها و سالن های خالکوبی در آمریکا

راه چارهی به نام استتار کردن تاتو ها

اگر شما هنوز آمادگی پاک کردن تاتو های با لیزر را ندارید، کیت های آرایش سنگین می توانند یک ترفند جایگزین برای این مسئله باشند. سال ها قبل شرکت هایی مانند Tattoo Camo و Tattoo Cosmetics کیت های پوششی را عرضه کردند که افراد را قادر می نماید که تاتو های خود را بپوشانند. به دنبال ان حتی شرکت های تخصصی لوازم آرایشی مانند Dermablend نیز محصولاتی را عرضه کردند که ممکن است در پنهان کردن تاتو ها موثر باشد. در ادامه شرکت های مختلف بهداشتی و آرایشی، آغاز به فراوری محصولات مشابهی کردند که احتیاج به نسخه پزشک نیز ندارد.

افرادی که اقدام به پاک کردن تاتو های خود می نمایند باید مانند شرایط سوختگی از موضع لیزر شده مراقبت نمایند و از پماد آنتی بیوتیک استفاده نموده و پوست را در باند مخصوص نگه دارند

کرم های پاک نماینده تاتو که از آن ها به عنوان جایگزین لیزر یا جراحی نام برده می گردد، اغلب دو شکل اصلی دارند: انواعی که حاوی TCA (تری کلرواستیک اسید) هستند که نوعی اسیدشیمیایی پیلینگ است و بیشتر به فرم محلول یافت می گردد، ولی اشکال ژل یا کرم آن نیز وجود دارد که با سوزاندن لایه فوقانی پوست عمل می نماید. استفاده از این ماده خطر بروز اسکار را به همراه دارد و از آن نمی توان در مواردی مثل لب، چشم یا سایر نقاط حساس استفاده کرد، چون باعث تحریک در آن نواحی می گردد.

نوع دوم کرم های غیر TCA که شامل ترکیبات روشن نماینده، لایه بردار و سفیدنماینده هستند. این کرم ها برای روشن کردن تاتو در مدت زمان طولانی استفاده می شوند و تاتو را با هل دادن جوهر تزریق شده به سطح پوست محوتر می نمایند. به طور کلی اثر بخشی این کرم ها بسیار کند است. دقت کنید بعضی از این کرم ها حاوی هیدروکینون نیز هستند که طبق نظر اتحادیه اروپا احتمال بروز سرطان را به همراه دارد.

این محصولات به علت ارزان بودن، به سرعت مورد توجه نهاده شد و میزان عرضه و تقاضای آن به شدت افزایش یافت. اما سازمان غذا و داروی ایالات متحده می گوید که این محصولات را زیاد مورد استفاده قرار ندهید چرا که ممکن است باعث بروز واکنش های پوستی شوند. به گفته دکتر فرانک، مواد مؤثر در فرآیند محو شدن تاتو ها در این محصولات، مواد تحریک نماینده شیمیایی هستند که این به معنای از بین بردن پوست است.

نکته قابل توجه دیگر این است که آموزشگاه پوست ایالات متحده به طور بالقوه جوهر های تاتو را مضر و غیراستاندارد می داند و از آنجا که هیچ یک از فراورینمایندگان این جوهر ها ملزم به فاش کردن مواد و رنگدانه های جوهر ها نیستند و آن ها را اسرار تجاری خود می دانند، به طور کامل نمی توان مطمئن بود استفاده از این جوهر ها چه عوارض جانبی دیگری به همراه دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1183

به "هر آنچه در خصوص پاک کردن تاتو و خالکوبی باید بدانید؛ از پاک کردن تاتو در خانه تا استتار کردن تاتو ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه در خصوص پاک کردن تاتو و خالکوبی باید بدانید؛ از پاک کردن تاتو در خانه تا استتار کردن تاتو ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید