همه آنچه از طرح ترافیک سال 1399 باید بدانید

به گزارش بارازعلی، از روز شنبه شانزدهم فروردین ماه، همگام با شروع فعالیت بعضی صنوف و ادارات، طرح ترافیک 99 اجرایی خواهد شد. طرح ترافیک در سال جدید نسبت به سال 1398 تغییراتی نموده است که موجب طرح سوالات بسیاری از سوی شهروندان شده. بسیاری از رانندگان در طول روز وارد محدوده طرح ترافیک تهران می شوند و محل زندگی تعداد زیادی از شهروندان هم در محدوده طرح ترافیک واقع شده است. در این مطلب قصد داریم به آنالیز کامل جزئیات طرح ترافیک سال 1399 بپردازیم و پاسخ سوالات متداول در زمینه ساعت طرح ترافیک، خرید طرح ترافیک و دیگر نکات مربوط به سامانه طرح ترافیک را بدهیم. پس اگر درباره طرح ترافیک 99 سوالی دارید با خبرنگاران مگ همراه باشید.

همه آنچه از طرح ترافیک سال 1399 باید بدانید

ساعت طرح ترافیک در سال 99 به چه صورت خواهد بود؟

بنابر گفته های عمار سعیدیان فر، مدیر واحد ساماندهی محدوده ها و طرح های ترافیکی شهرداری تهران، ساعت اجرای طرح ترافیک در شش ماهه نخست سال 99 از 6:30 صبح تا ساعت 19 عصر مشخص شده است اما به دلیل شیوع کرونا و جلوگیری از گسترش بیشتر بیماری، شورای ترافیک تهران تصمیم گرفت تا ساعت طرح را برای سال جدید تغییر دهد و در حال حاضر این طرح از ساعت 8 صبح الی 17 بعدازظهر اجرایی خواهد شد. هدف این کاهش تسهیل تردد وسایل نقلیه شخصی در سطح شهر است.

طرح ترافیک 99 قرار است از تاریخ 20 فرودین ماه اجرایی گردد.

آیا محدوده طرح ترافیک تغییر نموده است؟

طبق اظهارات سعیدیان فر طرح ترافیک جدید تنها از نظر قیمت و اجرا تغییر نموده است و از لحاظ ماهیت و محدوده هیچ تفاوتی با طرح ترافیک 98 ندارد.

نرخ طرح ترافیک 99 چقدر خواهد بود؟

بنابر گفته های سعیدیان فر، این نرخ با توجه به عواملی همچون معاینه فنی خودرو، زمان تردد و ورود و خروج به محدوده متغیر خواهد بود. اگر خودرو دارای معاینه فنی برتر باشد، بعد از ساعت 10 وارد طرح و قبل از ساعت 16 از آن خارج گردد، هزینه پرداختی این خودرو برای هر روز 164 هزار و 640 ریال خواهد بود و نرخ پرداخت به ازای هر روز تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا 82 هزار و 320 ریال در نظر گرفته می گردد.

در حالت دوم که خودرو دارای معاینه فنی برتر باشد، قبل از ساعت 10 وارد طرح و قبل از ساعت 16 از آن خارج گردد، به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک 235 هزار و 200 ریال و در محدوده کنترل آلودگی هوا 117 هزار و 600 ریال از او مطالبه خواهد شد.

در صورتی که ورود قبل از ساعت 10 و خروج بعد از ساعت 16 باشد با معاینه فنی برتر نرخ طرح در محدوده حلقه اول 352 هزار و 800 و در محدوده کنترل آلودگی هوا 176 هزار و 400 ریال است که اگر خودرو فاقد معاینه فنی برتر باشد این میزان در محدوده حلقه اول 504 هزار ریال و در محدوده کنترل آلودگی هوا 252 هزار ریال است. همچنین اگر ورود بعد از ساعت 10 و خروج بعد از ساعت 16 باشد با معاینه فنی برتر در محدوده طرح ترافیک عوارض 235 هزار و 200 ریال و در محدوده کنترل آلودگی هوا 117 هزار و 600 ریال خواهد بود که در همین شرایط با خودروی فاقد معاینه فنی برتر 236 هزار ریال در حلقه اول و 168 هزار ریال در حلقه دوم عوارض لحاظ می گردد.

اما اگر وسیله نقلیه فقط یکبار در طول روز به محدوده طرح وارد یا از آن خارج گردد، هزینه این خودرو به صورت زیر محاسبه خواهد شد:

اگر تردد قبل از ساعت 10 انجام شده و خودرو دارای معاینه فنی برتر باشد، در محدوده حلقه اول عوارض 235 هزار و 200 ریال و در محدوده کنترل آلودگی هوا 117 هزار و 600 ریال برای وی هزینه محاسبه خواهد شد. در صورتی که خودرو فاقد معاینه فنی برتر باشد، این هزینه برای خودرو 236 هزار ریال در حلقه اول و 168 هزار ریال در حلقه دوم یا محدوده کنترل آلودگی هوا مشخص می گردد.

اگر تردد خودرو در فاصله ساعات 10 الی 16 انجام شده باشد، برای خودرو دارای معاینه فنی برتر 164 هزار و 640 ریال و در محدوده حلقه اول 82 هزار و 320 ریال عوارض محاسبه خواهد شد. خودروهای فاقد معاینه فنی برتر نیز ملزم به پرداخت 235 هزار و 200 ریال در حلقه اول و 117 هزار و 600 ریال در حلقه دوم طرح خواهد بود.

در حالت سوم نیز که تردد پس از ساعت 16 صورت می گیرد، از خودرو دارای معاینه فنی برتر در حلقه اول 235 هزار و 200 و در حلقه دوم 117 هزار و 600 ریال اخذ خواهد شد و اگر خودرویی فاقد معاینه فنی برتر باشد، 336 هزار ریال در محدوده حلقه اول و 168 هزار ریال در محدوده کنترل آلودگی هوا خواهد پرداخت.

آیا طرح ترافیک 99 در روزهای پنجشنبه اجرا خواهد شد؟

به گفته سعیدیان فر، طرح ترافیک در تمامی روزهای هفته به جز پنجشنبه ها و تعطیلات رسمی اجرا خواهد شد. طرح کنترل آلودگی هوا نیز در روزهای پنجشنبه از ساعت 6:30 تا 13 اجرا خواهد شد و تنها در تعطیلات رسمی اجرای آن متوقف می گردد. البته این ساعت برای زمان عادی است و در شرایط فعلی و با شیوع کرونا، این زمان دچار تغییر شده است.

تخفیف دارا بودن معاینه فنی برتر برای مالکان خودروها به صورت کلی چقدر خواهد بود؟

به گفته سعیدیان فر، مالکان خودروهایی که دارای معاینه فنی برتر باشند، از تخفیف 30 درصدی برخوردار خواهند شد. البته نرخ تعرفه طرح نیز برای آن ها افزایش یافته است. افرادی که خودرو آن ها معاینه فنی برتر داشته باشد، 13.5 درصد و افرادی که خودرو آن ها معاینه فنی عادی داشته باشد 21 درصد افزایش تعرفه طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا نسبت به سال 98 را تجربه خواهند کرد.

بیست روز تردد رایگان و لزوم رزرو طرح پس از آن

برای خودروهای پلاک تهران 20 روز و برای پلاک های شهرستان 15 روز تردد رایگان در محدوده طرح کاهش آلودگی هوا تهران در نظر گرفته شده است. رانندگانی که 20 روز تردد رایگان خود در این محدوده را مصرف ننموده اند، نیازی به رزرو طرح ندارند اما پس از آن برای ورود به محدوده طرح ملزم به رزرو به وسیله سامانه my.tehran.ir خواهند بود.

اگر طرح رزرو شده بلااستفاده بماند، جریمه خواهید شد!

رانندگان می بایست در صورت رزرو طرح حتما از آن استفاده کنند در غیر اینصورت متحمل جریمه خواهند شد. برای جلوگیری از خسارات اقتصادی، راننده تا ساعت شش صبح روز رزرو طرح وقت دارد آن را لغو کند وگرنه ملزم به پرداخت 5600 تومان از سهمیه روزانه خود به عنوان جریمه خواهد بود.

حداقل موجودی حساب هر شهروند برای رزرو طرح ترافیک چقدر باید باشد؟

حداقل موجودی برای رزرو روزانه طرح ترافیک 50 هزار و 400 تومان و برای رزرو در محدوده آلودگی هوا 25 هزار و 200 تومان در نظر گرفته شده است. با توجه به این که ارقام تعرفه طرح ترافیک 99 با توجه به ساعات تردد و داشتن معاینه فنی برتر یا فقدان آن متفاوت است، مابقی رقم پرداختی به حساب شهروندان عودت داده خواهد شد.

درآمد شهرداری از محل رزرو طرح چقدر خواهد بود؟

به گفته سعیدیان فر در حال حاضر به علت شیوع بیماری کرونا، بسیاری از رفتارهای ترافیکی شهروندان دچار تحولات ناخواسته شده و بنابراین پیش بینی میزان درآمد شهرداری از این طرح امکان ناپذیر است.

ورود غیرمجاز به محدوده طرح شامل جریمه خواهد بود

اگر راننده ای به صورت غیرمجاز وارد طرح ترافیک یا طرح کاهش آلودگی هوا گردد، علاوه بر ملزم شدن به پرداخت عوارض، می بایست جریمه پلیس را نیز پرداخت نماید و موظف به پرداخت هر دو مبلغ خواهد بود.

طرح ترافیک 99 قابلیت رزرو سالیانه ندارد

امکان رزرو سالیانه برای طرح ترافیک 1399 در نظر گرفته نشده و نهایتا می توان هر هفته برای رزرو طرح اقدام نمود. مالکان خودروها می توانند از ساعت 12 چهارشنبه هر هفته، عملیات رزرو را برای هفته آینده انجام دهند.

خروج از طرح هم مستلزم پرداخت هزینه خواهد بود

افرادی که قصد خروج از محدوده طرح را دارند نیز ملزم به پرداخت هزینه مطابق جدول اعلام شده شهرداری خواهند بود، چرا که آن ها یکبار تردد در این محدوده را ثبت نموده اند.

کیف پول شهروندی را شارژ کنید، تخفیف طرح ترافیک بگیرید

شهروندانی که با شارژ کیف پول قصد پرداخت هزینه طرح ترافیک را داشته باشند، از بیست درصد تخفیف در محاسبه عوارض بهره مند خواهند شد. البته باید توجه کرد که این تخفیف شامل فرصت یک ماهه برای پرداخت عوارض و دریافت تخفیف نمی گردد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 خرداد 1399 بروزرسانی: 4 خرداد 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1132

به "همه آنچه از طرح ترافیک سال 1399 باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه آنچه از طرح ترافیک سال 1399 باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید