هواپیمای مسافربری مالزی چگونه در 12 ثانیه نابود شد؟

به گزارش بارازعلی، خبرنگاران: با سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی به نام MH17 که حامل 295 مسافر بود، مشخصات فناورانه پرتابگر موشک BUK که غربی ها مدعی اند مخالفان دولت اوکراین با استفاده از آن هواپیمای مالزی را منهدم نموده اند، منتشر شد.

هواپیمای مسافربری مالزی چگونه در 12 ثانیه نابود شد؟

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش گروه رسانه های دیگر بارازعلی،این موشک زمین به هوا با چنان نیرویی به هواپیمای مالزیایی ضربه وارد کرد که ساکنان محلی مدعی اند اجساد مسافران را در حال سقوط از آسمان مانند لباس های مندرس به چشم خود دیده اند.

سیستم موشکی BUK که SA-11 Gadfly نیز نام دارد، درسال 1979 توسط اتحاد جماهیر شوروی برای انهدام هواپیماها، موشک های کروز و پهپادها ساخته شد.

واژه BUK در زبان روسی به معنای درخت راش است. این سامانه شامل چهار موشک بر روی یک سیستم چرخنده است که خود روی یک وسیله نقلیه زنجیردار قرار می گیرد. یک سامانه زنجیردار دیگر نیز جداگانه رادارها را برای راهنمایی موشک ها حمل می نماید.

سامانه BUK قادر به حمل 70 کیلوگرم کلاهک با قدرت انفجاری بالا بوده و می تواند موشک ها را به ارتفاع 23 هزار متر پرتاب کند. فقط پنج دقیقه برای گرم کردن موشک، 12 دقیقه برای بارگیری و بین هشت تا 12 ثانیه برای رسیدن آن به هدف زمان ضروری است. زمانی که موشک به هدف می رسد، احتمال نابودی 90 تا 95 درصدی هدف وجود دارد.

موشک پرتابی احتمالا در فاصله 20 متری از MH17 منفجر و موجب آسیب رسانی قابل توجه به موتورها و سیستم کنترل هواپیما شده است. این انفجار سوخت موجود در بورد هواپیما را آتش زده و منجر به نابودی بال و بدنه آن شده است.

در درون موشک کلاهک های متنوعی وجود دارد و بسته به هدفی که به سمت آن حرکت می نماید از آن ها بهره می برد. این سیستم موشکی می تواند یک هواپیما را به دو نیم کند، آن را آتش بزند و یا قطعه قطعه کند. تصور می گردد موشک از پشت یک کامیون پرتاب شده و جستجوگر 35 سانتی متری روی آن اطلاعات لازم در مورد راستا هواپیمای مسافربری را از ایستگاه راداری روی یک وسیله نقلیه جداگانه دریافت نموده است.

یک آتشبار برای پرتاب موشک، از سیستم فرماندهی حاوی نمایشگر ها و رایانه تشکیل شده است. گفته می گردد سیستم به کاررفته برای معین این که هدف دوست یا دشمن است، به اپراتور هشدار نداده که هدف، یک هواپیمای مسافربری بوده و فقط اعلام نموده که طعمه دوست نیست.

زمانی که رادار موجود روی سیستم، هواپیما را رهگیری نموده، موشکی را به سمت آن راهنمایی نموده است اما این که چرا این سامانه نتوانسته تشخیص دهد طعمه اش یک هواپیمای غیرنظامی است، تعیین نیست و به نظر می رسد در این میان فردی مرتکب اشتباه شده است. گفته می گردد شلیک کردن این موشک به سادگی فشاردادن یک دگمه است.

مدل های قدیمی تر موشک با سرعت 850 متر در ثانیه و مدل های جدیدتر با سرعت 1230 متر در ثانیه حرکت می نمایند. در چنین سرعتی، موشک مزبور بسته به مدل آن، بین هشت تا 12 ثانیه پس از پرتاب به هواپیما اصابت نموده است.

این موشک قادر به نابودی هواپیمایی به اندازه بوئینگ 777 است که در ارتفاع 10.06 کیلومتری پرواز نموده و این به معنای شدت برخوردی است که هواپیما را در آسمان تکه پاره نموده است. به گفته شاهدان، قطعات این هواپیما و جوارح بدن مسافران و خدمه آن در ناحیه ای به مساحت 14.48 کیلومتر پراکنده شده و این نشان می دهد هواپیما در وسط هوا قطعه قطعه شده است.

سامانه موشکی BUK

سامانه موشکی با قدرت هر چه تمام تر به هواپیمای مسافربری شلیک کرد

شلیک سامانه پرتابگر موشک به سمت هواپیمای بوئینگ 777

مدل های مختلفی از سامانه موشکی BUK وجود دارند

منبع:ایسنا

بارازعلی: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 583

به "هواپیمای مسافربری مالزی چگونه در 12 ثانیه نابود شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواپیمای مسافربری مالزی چگونه در 12 ثانیه نابود شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید