پایه ابزار علمی تلسکوپ فضایی جیمز وب مستقر شد

به گزارش بارازعلی، پس از باز شدن دو پالت سازه آفتابگیر تلسکوپ فضایی جیمز وب، بامداد امروز پایه ابزار علمی هم که با نامه ساختار برج جمع شونده شناخته می شود، در جای خود مستقر شد.

پایه ابزار علمی تلسکوپ فضایی جیمز وب مستقر شد

روز گذشته و کمی پس از ساعت 09:00 منطقه زمانی شرقی (17:30 به وقت تهران) تیم های مهندسی فرایند باز شدن ساختار برج جمع شونده وب (DTA) را آغاز کردند. با استقرار این سازه، فضایی بین فضاپیما و تلسکوپ ایجاد می شود تا مجموعه ابزار علمی عایق حرارتی بهتری داشته باشد و از سویی فضای کافی برای استقرار سپر خورشیدی در پایین فضاپیما فراهم شود. در حقیقت DTA فضای لازم را بین قسمت از تلسکوپ که آینه بزرگ و ابزار علمی را در خود جای داده است و بستر فضاپیما که سیستم های الکترونیکی و پیشرانه در آن قرار دارند، ایجاد می کند.

کل این فرآیند طبق برنامه ریزی 6 ساعت و 39 دقیقه طول کشید و در ساعت 16:24 منطقه زمانی شرقی (00:54 به وقت تهران) خاتمه یافت. استقرار پایه تلسکوپ مانند مراحل بعدی مورد نیاز تا استقرار کامل تلسکوپ جیمز وب، یک فرایند کنترل شده از طریق انسان است که باعث انعطاف پذیری مأموریت می شود تیم زمینی در صورت نیاز بر اساس ارزیابی داده ها، در عملیات وقفه ایجاد کند یا تنظیمات احتمالی را ترتیب دهد.

این استقرار، ارتفاع پایه ابزار علمی را تا حدود 1.22 متر افزایش ارتفاع داد. پیش از انجام عملیات، چندین ابزار آزادسازی فعال شده بودند و گرمکن ها، نرم افزارها و تجهیزات الکترونیکی مختلف برای پشتیبانی از استقرار پیکربندی شده بودند. این استقرار از طریق یک موتور هدایت می شود. در نهایت چهارشنبه شب منطقه زمانی شرقی (بامداد پنج شنبه در ایران) عملیات تثبیت برج جمع شونده کامل و بنابراین فاصله میان دو طبق برنامه ریزی تنظیم شد.

تلسکوپ جیمز وب (James Webb) 25 دسامبر (4 دی) به فضا پرتاب شد و هم اکنون در سفر 29 روزه به مقصد خود است: یک نقطه پایدار گرانشی در فاصله 1.5 میلیون کیلومتری از زمین که با نام نقطه لاگرانژی 2 یا L2 شناخته می شود. فرایند استقرار آفتابگیر بزرگ تلسکوپ از روز سه شنبه آغاز شده است و انتظار می رود که حدود 5 روز طول بکشد. این سپر خورشیدی پنج لایه به خنک نگه داشتن ابزار علمی و اپتیکی تلسکوپ وب کمک می کند. موضوعی که برای مشاهده کیهان در طیف فروسرخ از طریق رصدخانه ضروری است.

با باز شدن کامل پایه ابزارهای علمی، گام های بعدی استقرار شامل آزاد کردن پوشش محافظ آفتابگیر و فلپ تکانه در عقب مجموعه است که به جبران تغییر تکانه ناشی از مصرف سوخت و همچنین بخشی از فشار خورشیدی که به آفتابگیر بزرگ برخورد می کند، کمک می کند. انتظار می رود که وب هر دو این مراحل را پنجشنبه 30 دسامبر (9 دی) تکمیل کند تا یک روز بعد بتواند باز کردن لایه های آفتابگیر را آغاز کند.

عکس ها: طرحی گرافیکی از استقرار پایه ابزار علمی تلسکوپ فضایی جیمز وب

Credit: NASA

منابع: NASA, Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 اسفند 1400 بروزرسانی: 24 اسفند 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2213

به "پایه ابزار علمی تلسکوپ فضایی جیمز وب مستقر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایه ابزار علمی تلسکوپ فضایی جیمز وب مستقر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید