چگونه بر ترس خود غلبه کنیم؛ 4 روش ایمن و اصولی در مواجهه با ترس از بیماری و &hellip

به گزارش بارازعلی، کمی ترسیدن همیشه امری نرمال و طبیعی است. در حقیقت عامل ترس خودش به شما کمک می کند از خودتان در برابر خطرات و صدمات محافظت کنید، خطر را تشخیص بدهید و انتخاب های ایمن تری داشته باشید. اما گاهی مواردی برای شما ترسناک هستند که ترسیدن از آن ها طبیعی نیست. مثلا ترس از سخنرانی در جمع یا ترس از پرواز و سفر با هواپیما. گاهی این ترسیدن ها شما را از جریان نرمال زندگی عقب می اندازد و سبب بروز مسائل بزرگ تر در زندگی شما می شود. این روزها که ترس از ابتلا به بیماری کروناویروس در میان پیر و جوان تبدیل به بک مسئله عمومی شده است بد نیست کمی بیشتر در این مورد بدانیم که آیا لازم است کلا بترسیم؟ اگر تمام موارد ایمنی را رعایت می کنیم و در خانه خودمان را قرنطینه کرده ایم این حجم از ترس و وحشت هم در کنارش لازم است؟ در مجله خبرنگاران به شما می گوییم با 4 روش ایمن و اصولی چگونه بر ترس خود غلبه کنیم . این مقاله از سایت تخصصی Verrywell Mind انتخاب و ترجمه شده است.

چگونه بر ترس خود غلبه کنیم؛ 4 روش ایمن و اصولی در مواجهه با ترس از بیماری و &hellip

1- ضروری است با همه ترس ها روبرو شویم؟

چگونه بر ترس خود غلبه کنیم ؟ حقیقت این است که لازم نیست ما بر تمام ترس های مان غلبه کنیم. مثلا اگر محل زندگی شما هزاران مایل از اقیانوس فاصله دارید لزومی ندارد از سونامی بترسید یا در اندیشه غلبه بر عوامل این ترس شدید باشید. اما اگر در نزدیکی ساحل زندگی می کنید و هر شب از ترس زلزله، طوفان یا موج های بزرگ دریا می ترسید و وحشت زده می شوید شما در شرایط خوبی به سر نمی برید. با خودتان یک مکالمه درونی داشته باشید و به خودتان گوشزد کنید که ترس های شما را از انجام چه کارهایی بازداشته و به این فکر کنید که مثل سایر مسائل زندگی باید بر این مسئله هم غلبه کنید و این ترس را درمان کنید. اگر ترس از شیوع ویروس های همه گیر مثل کرونا باعث شده در خانه بمانید و تمام موارد بهداشت شخصی و جمعی را رعایت می کنید آیا ضروری است در خانه هم وحشت زده باشید و مدام اخبار را دنبال کنید؟

آیا ترس باعث می شود که اهداف تان در زندگی آن طور که باید و شاید پیش نرود؟ جوانب مثبت و منفی ترس های تان را در نظر بگیرید و آن ها را یادداشت و یک لیست تهیه کنید. این را هم بنویسید که در صورت غلبه بر عامل ترس ها چه کارهایی می توانید انجام دهید و چقدر زندگی تان می تواند متفاوت باشد. لیستی را که تهیه کرده اید مرور کنید و یک تصمیم واضح و روشن بگیرید. اگر تصمیم گرفتید برای غلبه بر ترس اقدام کنید، بهترین روش روبرو با ترس هایی است که در ذهن تان ریشه کرده اند. نحوه درست مقابله با این ترس ها بسیار مهم است، روش درستی را در پیش بگیرید تا از ترس های تان عبور کنید و در این میان آسیبی هم نبینید.

2- سطح آگاهی خود را بالا ببرید

چگونه بر ترس خود غلبه کنیم و ترس را شکست بدهیم؟ گاهی اوقات عوامل ترس از یک مسئله به دلیل عدم آگاهی کافی در مورد آن رخ می دهد. برای مثال شما ممکن است از هواپیما و سفر هوایی بترسید و دلیل این امر هم شنیدن اخباری در مورد سوانح هوایی مثل سقوط هواپیما و کشته و مجروح شدن مسافران شنیده باشید. با این همه بد نیست بدانید نسبت احتمال مرگ ومیر در مسافرت های هوایی در کشوری مثل آمریکا 1 به 7 میلیون است. در حالی که برای مثال احتمال فوت فرد در اثر استعمال دخانیات 1 در 600 است. همین اطلاعات خود عاملی برای غلبه و درمان این ترس شدید است.

البته ترس های کمتر ملموس مثل ترس از سخنرانی در یک جمع، نیازی به دانستن آماری که به شما در مورد خطراتی که با آن ها روبرو هستید ندارند. شما می توانید داستان افرادی را که در سخنرانی های عمومی و سخنرانی برای یک جمع پیروز هستند را بخوانید یا در مورد استراتژی های یک سخنرانی جمعی پیروز مطالعه کنید به این ترتیب احساس بهتری خواهید داشت و بر ترس تان غلبه خواهید کرد.

به یاد داشته باشید که گاهی اوقات احساس ترس لزوما به معنای خطر و ریسک نیست. در مورد حقایق و ریسک های کارهایی که قرار است انجام دهید و از آن ها می ترسید آگاهی و دانش بیشتری پیدا کنید.

3- برای غلبه بر عامل ترس یک نقشه عملی طراحی کنید

کلید روبرو و غلبه بر ترس، برداشتن قدم های کوچک در یک بازه زمانی معین است. عجله کردن و انجام کاری که به ترس شما شدت ببخشد سبب می شود که نتیجه معکوس بگیرید. با این همه حرکت به جلو امری مهم و ضروری است. در این میان یک مقدار عصبی و مضطرب شدن هم طبیعی است. بهترین راه برای ایجاد یک برنامه عملی، ایجاد یک سلسله مراتب ترس است که از مراحل کوچک و آسان تشکیل شده است. در ادامه نحوه روبرو قدم به قدم فردی که از سخنرانی در جمع هراس دارد را مشاهده می کنید:

1.جلوی یک آینه بایستید و دو دقیقه صحبت کنید.

2.از این حرکت خود فیلم بگیرید و دوباره آن را تماشا کنید.

3.این کار را جلو همسر خود هم تکرار کنید.

4.دوباره برای همسر و اعضای خانواده این کار را تکرار کنید.

5.سخنرانی را جلو همسر، اعضای خانواده و یک دوست تکرار کنید.

6.حالا جلو همسر، اعضای خانواده و دو دوست دوباره تکرار کنید.

7.حالا در یک جلسه کاری این سخنرانی تکرار کنید.

اگر نمی توانید به صورت عملی غلبه بر ترس را تمرین کنید این کار را به صورت ذهنی انجام دهید. برای مثال اگر از پرواز با هواپیما می ترسید، خودتان را روی صندلی هواپیما تصور کنید و به این فکر کنید که در لحظه بلند شدن هواپیما از روی زمین چگونه می توانید احساس خودتان را کنترل کنید. می توانید به فروگاه بروید و لحظه پرواز و فرود هواپیماها را تماشا کنید یا در این زمینه فیلم ببینید. در مورد هواپیماها بیشتر مطالعه کنید و به آن ها نزدیک شوید. احتمالا این کار می تواند به غلبه بر ترس شما کمک کند.

4- به دنبال راه حل حرفه ای باشید

اگر در زمینه خاصی ترس و فوبیا دارید به احتمال زیاد با روبروه نمی توانید پروسه غلبه بر عامل ترس را سپری کنید. در این گونه موارد بهتر است به دنبال یک راه حل حرفه ای باشید. در این زمینه یک روانشناس شناختی- رفتاری می تواند به شما کمک کند.

بسکمک از روانشناسان قادر هستند گونه های مختلف ترس و فوبیا از ترس از عنکبوت تا ترس از خون درمان کنند. اگر سابقه ضربه عاطفی را دارید حتما باید از یک روانشناس کمک بگیرید. اختلال استرس ناشی از ضربات روحی گذشته می تواند نقش پررنگی در ترس های آینده ایفا کند. فرایند درمان ممکن است شامل مراحل زیر باشد: صحبت درباره موضوعی که شما از آن می ترسید، تمرین مراحل ریلکس شدن و مدیریت اضطراب در زمان روبرو با ترس های نهادینه شده در شما. یک روانشناس می تواند به شما کمک کند آهسته و پیوسته در راستا غلبه بر ترس ها قدم بردارید.

منبع: افق کوروش
انتشار: 4 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1059

به "چگونه بر ترس خود غلبه کنیم؛ 4 روش ایمن و اصولی در مواجهه با ترس از بیماری و &hellip" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بر ترس خود غلبه کنیم؛ 4 روش ایمن و اصولی در مواجهه با ترس از بیماری و &hellip"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید