کرونای خفیف به این عضو بدن آسیب می زند

به گزارش بارازعلی، تهران (پانا) - یافته های نو درباره بیماری کرونا با گذشت زمان مدام بیشتر می گردد. اکنون تعیین شده حتی ابتلا به کرونای طیف خفیف هم می تواند روی مغز تاثیراتی منفی و دنباله دار بگذارد.

کرونای خفیف به این عضو بدن آسیب می زند

به گزارش جام جم آنلاین، با بیش از 18 ماه شیوع بیماری همه گیر محققان به طور پیوسته بینش های نو و مهمی را در خصوص اثرات ویروس کرونا بر بدن و مغز جمع آوری نموده اند. این یافته ها نگرانی هایی را درباره تاثیرات طولانی مدت ویروس کرونا بر فرآیندهای بیولوژیکی مانند افزایش سن ایجاد می نماید.

اکنون شواهد بیشتر نشان می دهد که ویروس کرونا می تواند بدن و مغز را برای ماه ها یا بیشتر پس از بیماری تحت تأثیر قرار دهد.

در آگوست 2021، یک مطالعه مقدماتی اما گسترده در خصوص تغییرات مغزی در افرادی که ویروس کرونا را تجربه نموده بودند، توجه زیادی را در جامعه عصب شناسی جلب کرد.

در آن مطالعه، محققان بر پایگاه داده موجود به نام بایوبانک انگلستان تکیه کردند که شامل داده های تصویربرداری مغز از بیش از 45 هزار نفر در انگلستان از سال 2014 است. این بدان معناست که اساساً داده های اولیه و تصویربرداری مغزی از همه این افراد از قبل از همه گیری وجود داشت.

تیم تحقیقاتی، داده های تصویربرداری مغزی را تجزیه و تحلیل کردند و سپس افرادی را که تشخیص داده شده بودند مبتلا به کووید -19 هستند ، برای اسکن اضافی مغز بازگردانده اند. آنها افرادی را که بیماری کرونا را تجربه نموده بودند با شرکت نمایندگانی که چنین شرایطی نداشتند مقایسه کردند.

گروه ها بر اساس سن، جنس، تاریخ آغاز آزمایش و محل مطالعه و بعلاوه عوامل خطر مشترک بیماری ها مانند متغیرهای سلامتی و شرایط مالی و اجتماعی مقایسه شدند.

این تیم تفاوت های قابل توجهی را در ماده خاکستری مغز بین افرادی که به بیماری کرونا مبتلا شده بودند و کسانی که این بیماری را نداشتند، شناسایی کردند.

ضخامت بافت ماده خاکستری در منطقه ها مغزی معروف به لوب پیشانی و گیجگاهی در گروه مبتلایان به بیماری کرونا کاهش یافته بود.

البته تاثیر منفی ویروس کرونا بر ماده خاکستری مغز قبلا هم اثبات شده بود.

در جمعیت عمومی طبیعی است که با افزایش سن بعضی تغییرات در حجم یا ضخامت ماده خاکستری مشاهده گردد اما این تغییرات در افرادی که به بیماری کرونا مبتلا شده بودند بیشتر از حد معمول بود.

اما نکته بسیار مهم این است: قشر خاکستری مغز چه در افراد دارای کرونای شدید و چه دارای افرادی با کرونای خفیف به یک میزان تحت تاثیر منفی قرار گرفته است.

این بدان معناست حتی افرادی هم که کرونای شدید نداشتند با کاهش قشر خاکستری مغز روبرو شدند.

پایان، محققان تغییرات عملکرد در وظایف شناختی را مورد آنالیز قرار دادند و دریافتند کسانی که به بیماری کرونا مبتلا شده اند در پردازش اطلاعات کندتر از افرادی هستند که سابقه ابتلا به بیماری کرونا را ندارند.

اما این تغییرات در حجم مغز به چه معناست؟

قبل و بعد از کرونا

در اوایل همه گیری، یکی از رایج ترین گزارشات افراد مبتلا به بیماری کرونا از دست دادن حس چشایی و بویایی بود.

منطقه ها مغزی همگی با پیاز بویایی مرتبط هستند. این ساختاری در نزدیکی جلوی مغز است که سیگنال های مربوط به بوها را از بینی به سایر منطقه ها مغز منتقل می نماید. پیاز بویایی با نواحی لوب گیجگاهی ارتباط دارد. ما اغلب در خصوص لوب گیجگاهی در زمینه پیری و بیماری آلزایمر صحبت می کنیم. لوب گیجگاهی جایی است که هیپوکامپ در آن قرار گرفته است. با توجه به دخالت در حافظه و فرآیندهای شناختی، هیپوکامپ احتمالاً نقش کلیدی در افزایش سن دارد.

حس بویایی برای تحقیقات آلزایمر هم مهم است ، زیرا بعضی از داده ها نشان داده کسانی که در معرض این بیماری هستند حس بویایی آنها کاهش یافته است.

در حالی که هنوز برای نتیجه گیری در خصوص اثرات طولانی مدت این تغییرات بسیار زود است، آنالیز ارتباطات احتمالی بین تغییرات مغزی و حافظه مرتبط با بیماری کرونا بسیار مورد توجه است.

این یافته های نو سوالات مهم و در عین حال بی پاسخ را در پی دارد: این تغییرات مغزی پس از بیماری کرونا برای فرایند و سرعت پیری چه معنایی دارد؟ و آیا با گذشت زمان مغز تا حدی از عفونت ویروسی بهبود می یابد؟

بهبود کیفیت زندگی بعد از کرونا

کارهای آزمایشگاهی و پژوهشی نشان می دهد که با افزایش سن، مغز اطلاعات را متفاوت می اندیشد و پردازش می نماید. علاوه بر این در طول زمان تغییراتی در نحوه حرکت بدن افراد و نحوه یادگیری مهارت های حرکتی نو مشاهده می گردد. چندین دهه کار نشان داده است که افراد مسن زمان بیشتری برای پردازش و دستکاری دارند. آنها معمولاً دانش خود را از حقایق و واژگان حفظ می نمایند. با توجه به مهارت های حرکتی ، می دانیم که افراد مسن هنوز یاد می گیرند اما این کار را کندتر از جوانان انجام می دهند.

وقتی صحبت از ساختار مغز می گردد، معمولاً در بزرگسالان بالای 65 سال شاهد کاهش میزان مغز هستیم. این کاهش فقط در یک ناحیه نیست. تفاوت ها را می توان در بسیاری از منطقه ها مغز مشاهده کرد. بعلاوه به طور معمول مایع مغزی نخاعی افزایش می یابد که به علت از بین رفتن بافت مغز فضا را پر می نماید. علاوه بر این ، ماده سفید عایق روی آکسونها هم در افراد مسن کمتر سالم است.

با افزایش امید به زندگی در دهه های گذشته افراد بیشتری به سن بالاتری می رسند. هدف این است که همه زندگی طولانی و سالمی داشته باشند اما اکنون کرونا زندگی بسیاری را تحت تاثیر قرار داده است و تاثیر منفی آن بر مغز می تواند باعث گردد فرآیند پیری زودتر به سراغ افراد بیاید.

یادگیری نحوه قرارگیری همه این قطعات پازل به بشر یاری می نماید تا اسرار پیری را کشف و بتواند به بهبود کیفیت زندگی و عملکرد افراد مسن یاری کند. اما اکنون پیش از هر چیزی ضروری است اثرات منفی کرونا بر روی مغز پیش بینی گردد تا نقشه گسترده تری رو در روی علم پزشکی قرار بگیرد.

کرونا بر مسائل مغزی بشر افزوده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 مهر 1400 بروزرسانی: 23 مهر 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2050

به "کرونای خفیف به این عضو بدن آسیب می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونای خفیف به این عضو بدن آسیب می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید