کرونا و تحریم؛ دولت را مجبور به تغییر سیاست های نفتی کرد

به گزارش بارازعلی، رئیس جمهور به وزیر نفت دستور داد به تولید فرآورده های نفتی، بیش از پیش شتاب دهد. به نظر می رسد این دستور دولت به دلیل تحریم های نفتی و ضربه کرونا به اقتصادهای نفتی از جمله ایران باشد.

کرونا و تحریم؛ دولت را مجبور به تغییر سیاست های نفتی کرد

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری خبرنگاران، پس از تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران و کاهش فروش نفت ایران به حدود 300 تا 500 هزار بشکه در روز، دولت روحانی که تا قبل از از آن به دنبال افزایش تولید نفت و صادرات نفت خام در بازار دنیای بود، مجبور به ایجاد راه ها جایگزین برای جبران کسری بودجه نفتی خود افتاد. برخی از این کسری بودجه را دولت قرار است با هدفمند کردن نظام اقتصادیاتی و افزایش صادرات غیر نفتی جبران کند و مقدار باقی مانده نیز قرار است با صادرات فرآورده های نفتی جبران شود.

علاوه بر تحریم، بحران آفرینی کرونا برای تمام اقتصادهای دنیا به خصوص اقتصادهای نفتی موجب شد تا حسن روحانی این بار به وزیر نفت توضیه ها و دستوراتی را برای افزایش تولید فرآورده نفتی در سال جاری اعلام کند. وی در این زمینه به وزیر نفت گفته است: با توجه به برنامه های اقتصادی دولت در یک سال اخیر و تحقق پیشبرد این برنامه ها بدون اتکای بودجه کشور به درآمدهای نفتی که برای نخستین بار در تاریخ کشور تجربه شد، این فرصت بسیار مغتنم فراهم شده است تا بتوانیم هر چه بیشتر از خام فروشی نفت نیز فاصله بگیریم. شتاب دادن به برنامه های تدوین شده این وزارتخانه برای افزایش تولید فرآورده های نفتی و جلوگیری از خام فروشی، می تواند آسیب نوسان های شدید بازار دنیای و کاهش قیمت نفت را بر اقتصاد به حداقل ممکن برساند.

چگونه ایران می تواند صادرات فرآورده های نفتی را جایگزین خام فروشی کرد؟

بیژن زنگنه بیش از 14 سال، سابقه حضور در پست وزارت نفت را دارد؛ بررسی کارنامه وی در ساخت و توسعه پالایشگاه نشان می دهد که عملکرد قابل قبولی در زمینه ساخت پالایشگاه نداشته است، اما شرایط اقتصادی موجب شده دولت وزیر نفت را به سمت راه های جایگزین برای خام فروشی نفت سوق دهد. از جمله این طرح ها می توان به طرح توسعه و احداث پترو پالایشگاه ها و طرح عرضه فرآورده های نفت در بورس اشاره کرد.

توسعه صنعت پالایشگاه و پتروشیمی

با توجه به اهمیت توسعه پالایشگاه و جایگاه راهبردی آن، نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را تحت عنوان طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه گذاری مردمی تصویب کردند. تبدیل نفت خام به فرآورده ، علاوه بر فوایدی نظیر اشتغالزایی، رونق اقتصادی، خروج از رکود سایر صنایع و کم اثر شدن تحریم های نفتی، موجب سودآوری حداقل 2 برابری نسبت به خام فروشی نفت و ورود ارز به میزان 2 برابر به کشور می شود. دولت هم با استقبال از این طرح اقدام به فراخوان برای جذب سرمایه گذار برای احداث این طرح گرفته است.

عرضه فرآورده نفتی در بورس

عرضه منظم فرآورده های نفتی در رینگ صادراتی بورس انرژی، یکی از راهکارهایی است که در جهت بی اثر کردن تحریم های نفتی از ابتدای شهریور 1398 تا به امروز اجرا می شود. عرضه فرآورده نفتی در بورس، موجب ورود بخش خصوصی به تجارت فراورده نفتی ایران شده است. مدیرعامل بورس انرژی ایران در رابطه با معاملات فرآورده های نفتی در بورس گفته است: در سال 1398 حجم معاملات فرآورده های نفتی بالغ بر 6 و نیم میلیون تن و ارزش معاملات بورس انرژی ایران بالغ بر 55 هزار میلیارد تومان شد. ارزآوری بیش از 2 میلیارد و 200 میلیون دلاری از محل صادرات انواع فرآورده های نفتی یکی از شاخص ترین دستاورد های بورس انرژی در این زمینه بود. وزیر نفت هم در رابطه با عرضه فرآورده نفتی در بورس گفته است: در بخش عرضه فرآورده های نفتی در رینگ صادراتی بورس انرژی، بیش از اندازه ای که فکر می کردیم پیروز بودیم.

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 24 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1173

به "کرونا و تحریم؛ دولت را مجبور به تغییر سیاست های نفتی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و تحریم؛ دولت را مجبور به تغییر سیاست های نفتی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید