25 فروردین روز بزرگداشت عطار نیشابوری

به گزارش بارازعلی، روز بزرگداشت عطار نیشابوری هر ساله 25 فروردین ماه می باشد. محمد عطار نیشابوری از شاعران مشهور بوده است.مصیبت نامه و الهی نامه از آثار اوست.

25 فروردین روز بزرگداشت عطار نیشابوری

سرویس عمومی - این سرزمین از گذشته های دور تا به امروز شعرای زیادی به خود دیده است. یکی از شاعران و عارفان معروف قرن هفتم هجری قمری محمد عطار نیشابوری است. شعرهای این شاعر نامی بیش از آنکه درگیر ردیف و قافیه شده باشد معناگراست. شاید به ظاهر عطار نیشابوری در مقایسه با دیگر شاعران از شهرت کمتری برخوردار باشد اما شعرهایش در زمینه عرفان اسلامی بسیار زیبا سروده شده است. به مناسبت روز عظیمداشت عطار نیشابوری مختصری به توضیح بیوگرافی او پرداخته ایم .

هفت شهر عشق را عطار گشت / ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم

مولوی

مختصری از بیوگرافی شیخ عطار نیشابوری

شیخ فریدالدین محمد عطار نیشابوری از شعرای عظیم و مشهور ادبیات فارسی است. وی در حدود سال 540 در روستای کدکن یا شادیاخ از کناره های نیشابور، دیده به دنیا گگردد. پدر و مادر او، افرادی صالح و ارادتمند خواجه کائنات حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم بودند و از این رو، فرزند دلبند خود را، هم نام حضرت ختمی مرتبت محمد نهادند تا این نام نیکو در شخصیت و کمال و الگوپذیری او نقشی بسزا و ارزشمند داشته باشد.

چرا به وی لقب عطار دادند؟

پیشه عطار، فروش گیاهان و گل های خوشبو و عطرآگین دارویی بوده است و بدین سبب، در بیشتر شعرهایش از خود به نام عطار یاد می نماید، خود شیخ عطار در بسیاری از قصاید و غزلیات و مثنوی ها گاهی خود را فرید می نامد که ظاهرا مخفف لقبش همان فریدالدین می باشد. وی به دلیل شغلش، عطاری، از پزشکی نیز آگاهی داشته و روزانه بسیار از بیماران را معاینه و با داروهای گیاهی مداوا می نموده است. عطار ظاهرا مردی متمول و متمکن بوده است و بطوریکه خود شیخ می فرماید نه تنها نیاز به کسی نداشته بلکه بیش از آنچه باید داشته و از همه کس فارغ بوده است.

چنانکه از ظاهر آثار عطار بر می آید، او بر مذهب اهل سنت بوده است. اظهار ارادت فراوانی که عطار نسبت به خلفای سه گانه و شافعی و ابوحنیفه در مثنوی خسرونامه و کتاب تذکره الاولیا دارد، به نحوی است که تردید در مذهب او را از بین می برد و جایی برای شک باقی نمی گذارد. با این حال نسبت به خاندان اهل بیت خصوصا مولی الموحدین علی بن ابی طالب (ع) اخلاص و ارادتی توم با صدق نیت و حسن اعتقاد دارد.

عطار همزمان با دارو فروشی و درمان بیماران به سرودن شعر می پرداخت. اگرچه فهرست دقیقی از آثار او در دست نیست اما تعداد کتاب هایی را که به او نسبت داده اند، از صد جلد متجاوز است.

  • مصیبت نامه
  • الهی نامه
  • اسرار نامه
  • مختار نامه
  • مقامات طیور
  • خسرو نامه
  • جواهر نامه
  • توضیح القلب
  • دیوان قصاید و غزلیات

شخصیت والا، متانت، وارستگی و قدرت شاعری عطار را متمایز نموده است و شاعران قرن های بعد به استادی و پرهیزکاری عطار اعتراف می نمایند.

روز عظیمداشت عطار نیشابوری

شیخ عطار قریب به هشتاد سال عمر نموده است و این سال عمر با آنچه خود شیخ عطار درباره سنین عمر خود ذکر می نماید وفق دارد. چنانکه از مجموع گفته های مختلف برمی آید، سال وفاتش در حدود سال 618 در قتل عام نیشابور در فتنه مغول رخ داده است. به همین منظور روز 25 فروردین ماه در تقویم رسمی کشور به نام عطار نیشابوری نامگذاری شده است و همه ساله مراسم عظیمداشت این شاعر و عارف نامی در شهر نیشابور برگزار می گردد.

همایش ملی برای روز عظیمداشت عطار نیشابوری 25 فروردین ماه با پیغام فرهنگ و ارشاد اسلامی و حضور شخصیت ها و عطارشناسان و اندیشمندان در نیشابور برگزار خواهد شد و در این روز پیغام احمد مسجد جامعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در سراسر دنیا مخابره خواهد شد و در بیش از 25 کشور دنیا آیین و مراسم ویژه عظیمداشت عطار نیشابوری این شاعر و عارف وارسته و شهیر ایران و دنیا برگزار خواهد شد.

به مناسبت روز عظیمداشت عطار نیشابوری برنامه های این روز با صدا درآمدن (زنگ عرفان) در تمامی مدرسه های شهرستان نیشابور شروع می گردد و سپس همایش علمی اندیشمندان و محققان علم و ادب و عرفان با حضور بعضی از استادان در محل فرهنگسرای سیمرغ در نوبت صبح برگزار خواهد شد و سپس گلباران مقبره عطار نیشابوری، این شاعر و عارف نامی ایران توسط دانش آموزان انجام خواهد شد.

اجرای موسیقی سنتی، انتشار بولتن جهت معرفی اثر و شخصیت عطار نیشابوری، سخنرانی اساتید برجسته دانشگاه و برگزاری نمایشگاه کتاب و صنایع دستی از دیگر برنامه های روز عظیمداشت عطار نیشابوری است.

عمری به هوس گذاشتی خیز و برو ... سر بر که و مه فراشتی خیز و برو

زین بیش دنیا نمی رسد حصه تو ... چون نوبت خویش داشتی خیز و برو

دانی تو که هر که زاد ناچار بمرد ... به از چو من و چون ز تو بسیار بمرد

هر روز بمیر صد ره و زنده بباش ... کاسان نبود تو را به یک بار بمرد

چون قاعده بقای ما عین فناست ... بر عین فنا کار به نتوان آراست

بعضیز که آن موقع که بنشستی راست ... چه سود که نانشسته بر باید خاست

شیخ محمد عطار نیشابوری

منبع: setare.com
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1507

به "25 فروردین روز بزرگداشت عطار نیشابوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "25 فروردین روز بزرگداشت عطار نیشابوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید