آیا خوردن نمک زیاد با قند خون بالا در ارتباط است؟

به گزارش بارازعلی، برخی از کارشناسان از ارتباط میان قند خون بالا و مصرف نمک زیاد سخن می گویند.

آیا خوردن نمک زیاد با قند خون بالا در ارتباط است؟

پایگاه هندوستان تایمز در گزارشی به بررسی رابطه میان مصرف زیاد نمک و قند خون پرداخت. در این گزارش آمده است که طبق یک پژوهش، مصرف نمک زیاد با سطح قند خون بالا و سطح بالای A1C مرتبط است.

این پایگاه می نویسد: در حالی که ما معمولا زمانی که سخن از مدیریت دیابت به میان می آید، مصرف نمک را در نظر نمی گیریم، اما طبق یک پژوهشی که به تازگی به انجام رسیده است، هر گرم سدیم اضافی (یا به تعبیری دیگر 2.5 گرم نمک) در روز، با 43 درصد خطر بالاتر دیابت نوع 2 مرتبط است. حال موضوع این است که چطور نمک، احتمال ابتلا به دیابت و یا به تغبیری دیگر، سطح قند خون را افزایش می دهد.

در ابتدا می خواهیم ببینیم چه چیزی عامل دیابت می شود. دیابت در واقع یک بیماری مزمن است که زمانی رخ می دهد که هورمون انسولین طبیعی بدن به منظور کمک به متابولیسم غذایی (سوخت و ساز بدن) از لوز المعده ترشح نمی شود.

انسولین در واقع یک انتقال دهنده برای حمل گلوکز (قند) از غذای شما به سلولهایتان است که پس از این کار، بدن از آن انرژی استفاده می کند. از آنجایی که گلوکز نمی تواند وارد سلول شود، در نتیجه در جریان خون جمع می شود و به اندام های بدن تان آسیب وارد می کند؛ بنابراین هر اندامی از جمله چشم ها، کلیه ها، و یا قلب ممکن است تحت تأثیر قرار گرفته و فرد با نابینایی، نارسانی کلیه و یا حمله قلبی و یا گرفتگی عروق روبرو شود. این مسأله همچنین می تواند بر اعصاب و عروق خونی نیز تأثیر بگذارد.

ارتباط میان مصرف نمک زیاد و دیابت

برخی مطالعات مبتنی بر جمعیت که در سوئد و چین انجام گرفته است، نشان می دهد مصرف نمک زیاد، با سطح قند خون و سطح A1C بالا (معیار کنترل طولانی مدت قند خون) مرتبط است.

افزایش مصرف نمک در رژیم غذایی همچنین ممکن است فعالیت رنین آنژیوتاسین را سرکوب کند. سامانه رنین-آنژیوتانسین یا به عبارت بهتر سامانه رنین-آنژیوتانسین-آلدوسترون (RAAS) یک سامانه هورمونی است که فشارخون و تعادل آب (مایعات بدن) را تنظیم می کند. افزایش مصرف نمک همچنین تشنگی را افزایش می دهد و به افزایش مصرف مایعات از جمله نوشابه های قندی منجر می شود که خود یک مکانیسم در افزایش مقاومت انسولینی به شمارمی رود.

خبرنگاران علمی پزشکی کلینیک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 مهر 1401 بروزرسانی: 4 مهر 1401 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2367

به "آیا خوردن نمک زیاد با قند خون بالا در ارتباط است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خوردن نمک زیاد با قند خون بالا در ارتباط است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید