استقبال ناتو از کارکرد مکانیسم امنیتی بین ترکیه و یونان

به گزارش بارازعلی، به گزارش خبرنگاران به نقل از تی ار تی، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو، پس از اتمام اولین نشست مجازی وزرای دفاع ناتو به سوالات روزنامه نگاران پاسخ داد و از مکانیسم امنیتی اصول تفکیک مسائل بین ترکیه و یونان اظهار خشنودی کرد.

استقبال ناتو از کارکرد مکانیسم امنیتی بین ترکیه و یونان

وی ضمن اشاره به اینکه در نشست وزرای دفاع ناتو شرایط مدیترانه شرقی را مورد بحث و بررسی قرار دادند بیان نمود: وزرای دفاع ناتو در خصوص کاهش تنش در منطقه در چارچوب حقوق بین المللی و روح هم پیمانی و همبستگی به توافق رسیدند.

وزرای دفاع ناتو همچنین به منظور ممانعت از وقوع حوادث و رویدادهای ناگوار در مدیترانه شرقی از مکانیسم تاسیس شده بین ترکیه و یونان در این راستا قویاً اعلام حمایت کردند.

دبیرکل ناتو گفت: ممانعت از بروز تلفات جانی در نتیجه حوادث ناگوار در مدیترانه شرقی مسئولیتی مهم و خطیری است. مسئولیت این وظیفه خطیر و سنگین را نمی توانیم تنها بر عهده ناخدای کشتی ها و خلبانان مان محول سازیم. ما نیز به عنوان سیاستمداران باید برای جلوگیری از اختلافات و حل مسائل اقدام کنیم.

استولتنبرگ ضمن اشاره به اینکه مکانیسم امنیتی اصول تفکیک مسایل در عین حال می تواند به ایجاد فضای مناسب برای مذاکرات سیاسی کمک کند اظهار امیدواری کرد که با تلاش آلمان مذاکرات مقدماتی برای انجام امور کشف و استخراج در مدیترانه شرقی آغاز گردد. مکانیسم امنیتی اصول تفکیک مسایل بین ترکیه و یونان نیز حامی این مذاکرات خواهد بود.

دبیرکل ناتو ضمن ابراز خرسندی از تشکیل این مکانیسم در نتیجه انعطاف پذیری دو کشور ترکیه و یونان گفت: بدین وسیله کانالی بین طرفین تاسیس شده که در نتیجه آن هر دو طرف در 7 روز هفته و 24 ساعته از امکان مصاحبه با یکدیگر برخوردار هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1526

به "استقبال ناتو از کارکرد مکانیسم امنیتی بین ترکیه و یونان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقبال ناتو از کارکرد مکانیسم امنیتی بین ترکیه و یونان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید