درمان 140 بیمار با استفاده از بافت یک جسد ، جسدهای آموزشیِ اهداشده چند سال بعد دفن می شوند؟ ، اهدای کالبد آموزشی محدودیت سنی ندارد

به گزارش بارازعلی، رئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی گفت: 140 بیمار را با استفاده از بافت یک جسد درمان می کنیم.

درمان 140 بیمار با استفاده از بافت یک جسد ، جسدهای آموزشیِ اهداشده چند سال بعد دفن می شوند؟ ، اهدای کالبد آموزشی محدودیت سنی ندارد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایلنا، سعید شاه حسینی رئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با بیان اینکه با توسعه فعالیت های کمّی و کیفی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی و دستاوردهای علمی حاصل از آن، واحد اهداء بافت مرکز تحقیقات پزشکی قانونی به بانک سلول، بافت و عضو ارتقا یافت، گفت: بانک سلول، بافت و عضو، از چند واحد تشکیل شده است که یکی از آنها واحد اهداء کالبد آموزشی است که از آن به عنوان معلمان خاموش هم یاد می گردد.

وی با اشاره به افرادی که تمایل دارند بعد از فوت در راستای اهداف آموزشی از پیکر آنها استفاده گردد، گفت: این افراد در زمان حیات خود ابراز تمایل نموده اند که بعد از فوت، پیکر آنها برای کارهای تحقیقاتی یا مقاصد آموزشی به دانشگاه های علوم پزشکی کشور اهدا گردد. البته پس از فوت این افراد باز از اولیای متوفی درخصوص اهدای جسد وی برای مقاصد آموزشی کسب رضایت می گردد.

  • تشریح فرآیند اهدای کالبد

رئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با اشاره به چگونگی عضویت در سامانه مرکز، برای اهداء کالبد آموزشی توضیح داد: افراد در زمان حیات خود می توانند با شماره 02155983149 تماس بگیرند و به واحد اهداء کالبد آموزشی مرتبط شوند. همچنین می توانند به سایت مرکز تحقیقات پزشکی قانونی به نشانی https://ctob.lmrc.ir/EBD/ مراجعه نمایند و فرم های اهداء کالبد را پرینت بگیرند و تکمیل نمایند و به آدرس پستی: تهران، ضلع جنوبی پارک شهر، خیابان بهشت، کوچه معراج، پلاک 4، طبقه سوم، واحد اهداء، کد پستی 1114785111 بفرستند. در صورت داشتن هرگونه سوال هم می توانند با کارشناسان ما تماس بگیرند. پس از تکمیل مراحل هم برای این افراد کارت اهداء کالبد آموزشی صادر و به همراه یک تقدیرنامه به آدرس آنها ارسال می گردد.

شاه حسینی افزود: پس از فوت فرد اهدانماینده، بستگان وی با مراکز ما تماس می گیرند و اعلام می نمایند که این فرد فوت شده است و پس از انتقال پیکر برای انجام امور مذهبی از جمله غسل و انتقال به پزشکی قانونی کهریزک، تمام هزینه ها از طرف مرکز تحقیقات پزشکی قانونی پرداخت خواهد شد.

او گفت: پس از چند سال و با خاتمه یافتن کار آموزشی در دانشگاه های مختلف کشور، برای انجام امور تدفین کالبد و اطلاع از محل دفن به خانواده متوفی حتما اطلاع داده می گردد.

  • نحوه استفاده از پیکر اهدایی برای مقاصد آموزشی

رئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی درباره نحوه استفاده از پیکر اهدایی برای مقاصد آموزشی شرح داد: این متوفیان وقتی وارد پزشکی قانونی شدند، فیکس می شوند. بعضی از این پیکرها نیز با استفاده از روش های جدید مثل پلاستینیشن فیکس می شوند. در این روش ظاهر جسد به شکل طبیعی باقی می ماند. با تزریق مواد فیکس نماینده به بافت، پیکر برای سالیان طولانی ماندگار می گردد و محدودیت زمانی خاصی برای استفاده از آن وجود ندارد.

شاه حسینی با بیان اینکه پیکرهای فیکس شده برای استفاده در جلسات تشریح دروس آناتومی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور مورد استفاده قرار می گیرند، اظهار کرد: این افراد درواقع به آموزش دانشجویان گروه علوم پزشکی یاری می نمایند تا این دانشجویان با آناتومی واقعی آشنا شوند و بتوانند در آینده بدون خطا یا با خطای کمتری بیماران خود را درمان نمایند.

وی گفت: در بعضی از شهرستان ها و استان ها به دلیل اینکه فرهنگ اهدا بین مردم بهتر است، آمار اهداء کالبد نیز بالاست، اما در بعضی از شهرها آمار کمتر است. استان هایی که در آنها افراد برای کالبد آموزشی اعلام آمادگی نموده اند، همان استان هایی هستند که موارد اهداء عضو هم در آنها بالاست.

به گفته این مسئول استان های فارس، تهران، خراسان رضوی و یزد بالاترین آمار اهداء کالبد آموزشی را دارند.

  • اهدانمایندگان کالبد آموزشی محدودیت سنی ندارند

رئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در پاسخ به این سوال که آیا برای اهداء کالبدهای آموزشی محدودیت سنی یا سلامت جسمی مطرح است، گفت: فرد در این روش باید حداقل سلامت جسمانی را داشته باشد، اما این حداقل ها کم است و تقریبا همه افراد می توانند در این فرایند شرکت نموده و برای اهداء کالبد آموزشی اقدام نمایند. محدودیت سنی هم برای اهدانمایندگان کالبد آموزشی وجود ندارد.

  • استفاده از بافت جسد برای درمان بیماری ها

شاه حسینی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: یکی دیگر از اقدماتی که در واحد فراهم آوری بافت انجام می گردد، استفاده از بافت جسد برای درمان بیماری ها است. در این روش افراد می توانند برای اینکه از بافت اعضای بدن آنها برای درمان بیماری ها استفاده گردد، قبل از مرگ اعلام آمادگی نمایند. این افراد در سایت مرکز تحقیقات پزشکی قانونی مراحل ثبت نام را طی نموده و اعلام می نمایند به عنوان داوطلب تمایل دارند پس از مرگ از بافت های بدن آنها استفاده گردد.

رئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی اضافه نمود: بعد از مرگ فرد، بعد از اخذ رضایت از خانواده وی، از بدن متوفی برای اهداء بافت و درمان بیماران استفاده می گردد.

او درباره این روش شرح داد: با توجه به اینکه اعضای بدن فرد بلافاصله پس از مرگ مراحل فساد را طی می نماید، برای اهداء بافت از بدن فرد متوفی زمان زیادی وجود ندارد و با توجه به نوع بافت تا 24 ساعت بعد از فوت، امکان استفاده از بافت و برداشت آن برای درمان بیماران وجود دارد.

  • بافت های اجساد فرآوری و در درمان بیماری ها استفاده می گردد

رئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی ادامه داد: این اقدامات در واحد فراهم آوری بافت انجام می گردد و مانند روال قبلی، در صورتی که اولیاء رضایت داشته باشند از پیکر متوفی یک سری بافت ها مانند استخوان، پوست، دریچه های قلب و تاندون ها برداشت می گردد. این بافت ها فرآوری شده و در درمان بیماری های مختلف مانند بیماری های ارتوپدی، سرطان های استخوانی، بیماری های داخلی مانند دیابت، دهان و دندان استفاده می گردد و به طور متوسط اگر از یک پیکر با اخذ رضایت حداکثر بافت ها برداشت گردد، حدود 140 بیمار منتفع می شوند.

شاه حسینی در پاسخ به این سوال که برای اهداء بافت، فرد باید چه شرایطی داشته باشد، گفت: مشخصات لازم برای اینکه بتوانیم از بافت های فرد متوفی استفاده کنیم، دارای محدودیت بیشتری است. یعنی فرد نباید به سرطان مبتلا باشد یا نباید به دلیل بیماری های خودایمنی یا عفونی جان خود را از دست داده باشد. همچنین سن خیلی بالا و سن پایین در این نوع اهداء کارآیی لازم را ندارد و قابل استفاده نیست. این زمان برای بافت های مختلف متفاوت است، اما به طور معمول بافت های فرد بیش از 65 سال (آقایان) و 55 سال (بانوان) برای این منظور قابل استفاده نیست.

این مسئول با بیان اینکه استقبال در بحث اهداء بافت کم است، توضیح داد: خوشبختانه اهداء بافت با فرهنگ سازی که اجرا شده، در حال افزایش است. البته ما هنوز نتوانسته ایم کل احتیاج کشور را رفع کنیم و اگر نتوانیم با فرآوری از همین بافت ها بیماری ها را درمان کنیم، لاجرم وزارت بهداشت باید این موارد را از خارج کشور تامین کند که هم باید ارز زیادی برای آن تامین گردد و هم اینکه خیلی اطلاعات دقیقی از بافت های وارادتی نداریم.

  • امکان اهدای کالبد و بافت اتباع خارجی وجود ندارد

رئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در ادامه درباره امکان یا عدم امکان اهدای کالبد و بافت اتباع خارجی گفت: مطابق قوانین کشور در هر دو صورت یعنی هم برای مقاصد آموزشی و هم برای مقاصد درمانی فقط از پیکر اتباع کشورمان استفاده می گردد و اگر حتی با اعلام رضایت اتباع غیرایرانی هم باشد، باز هم از آنها برداشت انجام نمی گردد. همچنین از این بافت ها فقط برای اتباع ایرانی استفاده می گردد. حال اگر در آینده این قانون را قانون گذار تغییر دهد، ما هم تابع قوانین کشور هستیم و از آن پیروی می کنیم.

وی با بیان اینکه افراد می توانند انتخاب نمایند که تمایل دارند پس از مرگ، پیکر آنها برای مقاصد آموزشی استفاده گردد یا برای مقاصد درمانی، گفت: در هر دو صورت امکان انتخاب وجود دارد. البته برای اهدای کالبد آموزشی در همه استان ها به دلیل اینکه مراکز پزشکی قانونی وجود دارد، این امکان نیز وجود دارد اگر فردی در هر یک از شهرستان های کشور باشد، به وسیله پزشکی قانونی استان مربوطه کارهای لازم برای اهداء کالبد آموزشی انجام می گردد و سپس انتقال پیکر به مرکز کهریزک توسط همکاران پزشکی قانونی انجام می گردد.

شاه حسینی با اشاره به اهداء بافت اظهار کرد: برای اهداء بافت در حال حاضر همه اقدامات در واحد پزشکی قانونی کهریزک انجام می گردد. البته مراکز شیراز و مشهد از تیرماه افتتاح شده است و در حال کوشش هستیم تا واحد تبریز را هم در آینده نزدیک برای این منظور راه اندازی کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1441

به "درمان 140 بیمار با استفاده از بافت یک جسد ، جسدهای آموزشیِ اهداشده چند سال بعد دفن می شوند؟ ، اهدای کالبد آموزشی محدودیت سنی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان 140 بیمار با استفاده از بافت یک جسد ، جسدهای آموزشیِ اهداشده چند سال بعد دفن می شوند؟ ، اهدای کالبد آموزشی محدودیت سنی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید