صادرات سیب زمینی را متوقف کنید

به گزارش بارازعلی، عضو هیئت مدیره اتحادیه بارفروشان گفت: صادرات سیب زمینی، قیمت این محصول را بیش از 100 درصد افزایش داده است.

صادرات سیب زمینی را متوقف کنید

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، عضو هیئت مدیره اتحادیه بارفروشان گفت: صادرات سیب زمینی، قیمت این محصول را بیش از 100 درصد افزایش داده است.

یاوری افزود: چندی قبل قیمت هر کیلو سیب زمینی در میدان میوه و تره بار مرکزی بین دو تا سه هزار تومان بود، اما اکنون به شش تا هفت هزار تومان رسیده است.

وی دلیل این افزایش قیمت را همزمانی فصل انبار سیب زمینی با صادرات سیب زمینی مطرح نمود و گفت: اگر صادرات سیب زمینی در مقطع کنونی متوقف نشود قیمت این محصول گرانتر خواهد شد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه بارفروشان با اعلام اینکه کشاروزان ایرانی با کشت 180 هزار هکتار زمین، سالانه حدود 5 میلیون تن سیب زمینی تولید می کنند افزود: مصرف داخلی کشور, 3 و نیم میلیون تن است و سالانه باید یک میلیون و پانصد هزار تن مازاد تولید صادرات شود، اما الان زمان مناسبی برای صادرات نیست.

وی با تاکید به اینکه صادرات خوب است و برای کشور ارز آوری دارد، گفت: ما مخالف صادرات نیستیم، اما درشرایط فعلی که فصل انبار سیب زمینی است اگر صادرات ادامه پیداکند قیمت سیب زمینی افزایشی تر خواهد شد.

یاوری در سرانجام افزود: اکنون که قیمت سیب زمینی در بازار افزایشی شده، بهتر است با توقف صادرات نیاز داخلی را تامین کنیم و بعد رسیدن زمان خروجی سیب زمینی های انباری، مجدد صادرات سیب زمینی آزاد شود.

این درحالیست که در روز های گذشته مدیر کل دفتر سبزی صیفی وزارت جهاد کشاورزی در واکنش به انتقاد ها به صادرات سیب زمینی گفته بود: پارسال تولید سیب زمینی 5 میلیون و 300 هزار تن بود که به دلیل خشکسالی امسال این مقدار به 5 میلیون و 50 هزار تن رسیده است.

حسین اصغری تاکید کرد: امکان تولید نو این محصول در قالب کشت استمرار نیز فراهم است و از ماه های آینده محصول نو سیب زمینی نیز وارد بازار می شود و صادرات هیچ لطمه ای به نیاز بازار داخل وارد نمی کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 آذر 1400 بروزرسانی: 23 آذر 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2111

به "صادرات سیب زمینی را متوقف کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات سیب زمینی را متوقف کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید