وسواس تمیزی را چگونه حل کنیم؟ این مطلب را بخوانید

به گزارش بارازعلی، شما از نظر جسمی به علت وسواس تمیزی هر روز فرسوده تر می شوید، شریک زندگی شما خشمگین و ناراحت می شود و مدام در فکر تمیز کردن خانه و ایجاد آرامش برای خود هستید. اگر تمیزکاری هایی را که می خواهید انجام دادید که هیچ، وگرنه حجمی از استرس و اندوه را تجربه می کنید که هر روز برای شما تکرار می شود و احساس می کنید زندگی شما در حال فروپاشی است. اگر نشانه های اختلال وسواس تمیزی، نظافت و شستشو در افراد مشاهده شود با راهکارهای درمانی قابل حل است. افراد در مرحله اول اگر چنین مسأله ای را بپذیرند گام بزرگی در درمان برداشته اند.

وسواس تمیزی را چگونه حل کنیم؟ این مطلب را بخوانید

درمان وسواس تمیزی با کمک متخصص

تمامی وسواس ها با دارو و رفتار درمانی حل می شود. بچه ها که در مورد وسواس چیزی نمی دانند در جلسات رفتاردرمانی در مورد وسواس یاد می گیرند و آن را درک می کنند. بچه ها در این جلسات راه های مقابله با ترس، کنار آمدن با آن و مقاومت در برابر انجام کارهای وسواسی را یاد می گیرند. همچنین والدین بچه ها هم یاد می گیرند که چگونه به موقعیت های وسواسی پاسخ دهند.

در مورد بزرگسالان هم رفتاردرمانی قدم به قدم با کمک یک رفتاردرمانگر اتفاق می افتد و فرد حساسیت وسواسی خود را کم کم از دست می دهد. راه های زیادی برای رسیدن به هدف از طریق رفتاردرمانگران انجام می شود. فرد یاد می گیرد علائم را کنترل کند و با استفاده داروها، ورزش و تغذیه، پشتیبانی گروهی، درمان های خلاقانه و آموزش خانواده، علائم وسواس تمیزی را کنترل کند. به عنوان مثال رفتار درمانگران با استفاده از موسیقی آرام بخش گرفته تا به چالش کشیدن افکار وسواسی به فرد مبتلا کمک می کنند. وسواس یک بیماری جدی است که می تواند باعث اختلال عملکرد و پریشانی عاطفی شود، اما قابل درمان و مدیریت است.

کنترل احساس مسئولیت

بسکمک از علائم وسواس با افزایش مسئولیت ایجاد یا تشدید می شود. هرچه احساس مسئولیت بیشتری وجود داشته باشد، احتمالا شستشو و فکر کردن به آن قوت می گیرد. برای مثال کسی که وسایل خود را مدام بررسی می کند، ممکن است احساس مسئولیت کند تا خانواده خود را از کثیفی محافظت کند. اگر این فرد چشم انداز خود را وسیع تر کند، متوجه می شود اعضای خانواده و یا کارگر مرتبط با نظافت در این مسئولیت سهیم هستند.

در این زمینه بخوانید:

10 نشانه وسواس نظافت و تمیزی را بشناسید

استرس اجتناب ناپذیر است؛ درباره این واقعیت بخوانید!

تکرار زیاد، اطمینان کم

ما نسبت به چیزهایی که زیاد در مورد آن سوال می کنیم اطمینان کمی داریم. ما در مورد پدیده ها سؤال می کنیم تا از آنچه انجام داده ایم اطمینان بیشتری داشته باشیم اما نتیجه ای که به آن می رسیم اعتماد به نفس کم در انجام کارهاست. برای رفع این مسأله افراد خود را مجبور می کنند که تنها یک بار در روز یک مسأله را تکرار کنند. در همان روز اعتماد به نفس خود را ارزیابی کنند و روز بعد همان رفتار را تکرار کنند. بیشتر افرادی که این آزمایش را انجام می دهند بعداً متوجه می شوند که خواسته های آن ها برای انجام رفتار تکراری کم شده است.

افشای تفکرات برای یک فرد

افرادی که وسواس تمیزی و نظافت دارند نگران فاش کردن افکار یا اجبارهای مزاحم خود هستند. این افراد از قضاوت های سایرین می ترسند و فکر می کنند دیگر افراد آن ها را به سختی قضاوت می کنند. به شخصی اجازه دهید در دوران سختی که با وسواستان دست وپنجه نرم می کنید پشتیبان شما باشد. در این موارد افراد در مورد ناراحتی ها و آنچه در زندگی می خواهند مصاحبه می کنند و احساس خوشحالی خواهند داشت.

در بعضی موارد که انتخاب شخص مورد نظر اشتباه بوده است افراد مبتلا به وسواس تمیزی، فرد دیگری را انتخاب می کنند و با او مصاحبه می کنند. تجربه نشان داده است اگر این انتخاب در چند بار ناکارآمد باشد، فرد از این راه حل دلسرد می شود.

رفتار و عملکرد مناسب

بیشتر افرادی که با انواع OCD درگیر هستند خود را دیوانه و خطرناک می دانند و یا می ترسند که اینطور شوند. بنابراین مدام تلاش می کنند که از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری کنند. اما اگر شما به عنوان یک ناظر بر رفتار آن ها نگاه کنید، آیا همین پیام را برای سایرین دارد؟

به خودتان یادآوری کنید که صرفاً به دلیل داشتن افکار ناخوشایند، شما به یک فرد بد تبدیل نمی شوید. افکار شما فقط افکار هستند. حتی افکار ناخواسته، مزاحم یا خشونت آمیز عادی هستند وتنها اهمیت شما به آن ها است که آن ها را به وسواس مضر تبدیل می کند.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 29 آبان 1400 بروزرسانی: 29 آبان 1400 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 2087

به "وسواس تمیزی را چگونه حل کنیم؟ این مطلب را بخوانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وسواس تمیزی را چگونه حل کنیم؟ این مطلب را بخوانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید