یادگار چند هزار ساله ایرانیان در چین چیست؟

به گزارش بارازعلی، ایسنا/ براساس گفته های نماینده هسته چین ایران در کشور چین، اسفناج یادگار چند هزار ساله ایرانیان در چین بشمار می آید.

یادگار چند هزار ساله ایرانیان در چین چیست؟

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

قضیه چیست؟

محمدحسین اسلامی نسب با اشاره به اینکه رابطه ایران و چین به دو قرن قبل از میلاد مسیح(ع) مربوط می گردد، اظهار کرد: در این برهه زمانی ارتباط چین با ایران به طور غیر مستقیم و به وسیله تجارت ابریشم چین به وسیله هند به ایران شروع شد، به طوریکه جان چن یکی از تجار چینی برای اولین بار به سمت ایران حرکت کرد و اولین ارتباط مستقیم ایران و چین برقرار شد. وی با بیان اینکه ایرانیان پس از گذشت دو قرن از میلاد مسیح به کشور چین رفت، اضافه کرد: دومین ارتباط رسمی بین ایران و چین در دوران ساسانیان شکل گرفت به نحوی که تجاری از ایران به سوی کشور چین حرکت کردند و اخیراً نیز در همین رابطه بیش از هزار سکه متعلق به دوران ساسانی در چین کشف شد که اکنون در موزه های این کشور نگهداری می گردد. وی با بیان اینکه در سلسله یوان در چین، ارتباطات بین ایران و چین بسیار تقویت و بیشتر شد، گفت: در این دوران داروهای چینی، ظروف چینی و نقاشی های چینی و ابریشم مبادله می شد و حتی در این دوره، زبان فارسی پس از زبان های چینی و مغولی جز سه زبان مهم این کشور به شمار می رفت، به طوریکه اکنون نیز در برخی از مناطق چین عبارات مشترک ایرانی در این سرزمین برجا مانده است. نماینده هسته چین ایران در کشور چین با بیان اینکه ایرانیان برای اولین بار کالاهایی مانند انگور، انار، خیارسبز، فلفل و اسفناج(به زبان محلیبوت سن که ایران را نیز بعضاً با همین عنوان می شناسند) به چین آوردند، گفت: در مقابل نیز ایرانیان نحوه فراوری ابریشم و آهن را از چینی ها فرا گرفتند و این مهارت ها وارد ایران کردند. وی در رابطه با اختلاف نظر ایران و چین بر سر ریشه و مبدا پیدایش قنات نیز توضیح داد: در منطقه شین جیان کشور چین که قنات رایج است، اختلاف نظرهایی بر سر مبدا این سازه های آبی تاریخی وجود دارند، اما اسناد و شواهد گویای مبدا 100 درصدی قنات از کشور ایران است. اسلامی نسب همچنین از وجود پارچه های ایرانی و دستگاه بافندگی در موزه ملی چین یاد کرد و گفت: البته این اختلاف نظر نیز وجود دارد که کشور چین مبدا سبک و اختراع مهارت و هنر صنعت نساجی است.

منبع: همگردی
انتشار: 3 خرداد 1399 بروزرسانی: 3 خرداد 1399 گردآورنده: barazali.ir شناسه مطلب: 1131

به "یادگار چند هزار ساله ایرانیان در چین چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادگار چند هزار ساله ایرانیان در چین چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید